2000`den sonra ssk`lı olanlar ne zaman emekli olacak?


Yazan: Nermin Sayaç - 6.10.2008 12:57:02

2000`den sonra SSK`lı olanlar ne zaman emekli olacak bu konuda bilgi alabileceğimiz bir kaynak varmıdır?


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Kamil - 6.10.2008 12:58:51
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı`nı bu hafta içinde TBMM Genel Kuruluna almayı düşündüklerini ifade ederek, yasanın yürürlük tarihi konusunda, "Bazı maddeleri hemen, bazıları Mayıs ayına doğru yürürlüğe girebilir. Ama ağırlıklı olarak Ağustos sonu, Eylül sonu arasında bir şey olur. Bunu bir, iki gün içerisinde netleştireceğiz. 2008`de yürürlüğe girer bu yasa" dedi. Çelik, AA`ya yaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı konusunda, uzlaşmadan yana tavır koyduklarını, ilk günden sosyal taraflara anlattıklarını söyledi.

Bazı kesimlerin bu konudaki tavırlarını bilmedikleri için sürecin uzlaşmasız işletileceği veya göstermelik bir uzlaşma arayışında olunacağını zannettiklerini ifade eden Çelik, bu çerçevede, bütün süreçlerde sosyal tarafları ihmal etmediklerini dile getirdi. Yasa tasarısının çok ciddi ana parametreleri bulunduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti: "Bu yasa ülkenin geleceğini ilgilendiriyor. Herkesin katkı sağlaması gerekiyor. Bunun görmemezlikten gelmek çok büyük yanlış olur. Durumu kurtaralım diye bir bakış açısı, Türkiye`nin geleceğini karartır. Bu karanlık günleri Türkiye yaşadı. Şu anda sosyal güvenlikle ile ilgili yaşadığımız sıkıntıların altında, yoksullukla ilgili sıkıntıların altında geçmişte sosyal güvenlikte alınan popülist karaların büyük etkisi var. Yasa tasarısıyla ilgili bugüne kadarki süreçlerde katkıları her defasında ilaveye dönüştürdük. Çünkü onlar işçi kesimini, çalışanları temsil ediyorlardı. Biz de aslında onlarla paydaştık, biz de bakanlık olarak çalışanların mümkün mertebe bu reform çerçevesinde mağdur olmamaları gerektiği düşüncesiyle esneyebildiğimiz kadar, yasayı esnetebileceğimiz kadar esnetmeden yana tavırda olacağımızı söyledik. Genel kurul safhasında da buna açık olduğumuzu söyledik. Genel kurul safhasından sonra da bulunursa eksiğimiz, noksanımız onları da süreçte tamamlarız diye samimi bir şekilde söyledik. Buna inanmayanlar oldu belki ama büyük ölçüde samimiyetimize de inanıldı. Bu son süreçte, bizim çalışanlardan yana tavır koyduğumuzu arkadaşlarımız çok daha iyi gördüler. Gerçekten de önemli düzenlemeler yapıldı, bunları birlikte yaptık. Sosyal tarafların dört dörtlük, yüzde 100`lük bir mutabakat talebi olmasını saygıyla karşılıyorum ama bunun olmayacağını bir yerde biliyoruz. Onların taleplerinin benim tarafımdan yüzde 100 karşılanması nasıl mümkün değilse, benim taleplerimin de yüzde 100 onlar tarafından karşılanması mümkün değildir."

-TASARIDA GELİNEN SON NOKTA-

Çelik, aylık bağlama oranı konusunda çalışılan süreye göre değişen yüzde 1,5, 2,5, 3,5 gibi farklılıklar olduğunu, Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilen sosyal güvenlik kurumlarında da farklı uygulamalar bulunduğunu söyledi. Türkiye`nin gerçeklerini dikkate alarak aylık bağlama oranını yüzde 2 ile sınırladıklarını anlatan Çelik, halen çalışan, SSK ve Bağ-Kur`lulardan 3600 gün yani 10 yılı doldurmayanların aylık bağlama oranını yüzde 3 olarak belirlediklerini ifade etti.

Çelik, şöyle konuştu: "Uzun vadede yüzde 2`lik orandan da istifade edecekleri için bir hak kaybı olmasın dedik. Bu kapsamdakilerin aylık bağlamada bir zarara uğramamaları ve mağduriyet oluşmaması için düzenlemeye gitti. Halen 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 9 yıl çalışmış vatandaşımızın aylık bağlama oranı 3,5 diye hesaplanırken birden 2`ye düşmesi psikolojik sorun da yaratabilirdi. Bunu da dikkate alarak, sosyal devlet olmanın sorumluluğuyla bunu 3600 güne, yani 10 yıla kadar yüzde 3 olarak belirledik. 10 yılı tamamladıklarında da aylık bağlama oranları yüzde 2 olacak. 25 yıldan sonra çalışsalar aylık bağlama oranı yüzde 1,5`tu. Burada da yüzde 2 olacak. Orada da artıları var."

Prim gün sayısının 9 bin olması konusunda işçilerin, kamu çalışanlarında olduğu gibi iş güvencelerini bulunmadığı konusunda değerlendirmeler yapıldığını belirten Çelik, bunu 50 ve 100`er günlük kademeler şeklinde yapmayı önerdiklerini, ancak bunun anlaşılamadığını ifade etti. Çelik, bu konuda bakanlık olarak çalışanları rahatlatacak düzenleme yapmayı kararlaştırdıklarını ve 7 bin 200`ü önerdiklerini bildirdi. Çelik, "Sendikaların talepleri de zaten o istikametteydi. 7 bin 200 olmasının sebebi tam 20 yıla karşılık geliyor" dedi. Yetim kız çocuklarına verilen evlenme yardımının kendileri içinde bir sorun olmadığını ve yetim kızlardan bir şey kesmek amaçlarının bulunmadığını söyleyen Çelik, 24 aylık evlilik ödeneği uygulamasında istismarlar yaşanması nedeniyle, bu konuda düzenleme yapma niyetinin ortaya çıktığını dile getirdi. Çelik, "Yetimden kıskandığımız için değil, suistimallere konu olmasın düşüncesiyle böyle bir düzenleme yapmıştık. O da bizim için makul bir talepti" diye konuştu.

-"65 YAŞ BU TASARININ ÇOK CİDDİ BİR PARAMETRESİ"-

Çelik, 65 yaşla ilgili talepler konusunda, "Yaş bu yasanın çok ciddi bir parametresidir. Onda esneme yapamayacağımızı söyledik. Onlar ısrar ettiler. Birkaç saat bu konuyu tartıştık. Fakat prim gün sayısında olabilir ama yaşta olamaz dedik" dedi. Güncelleme katsayısı konusunun, Anayasa Mahkemesi`nin iptal kararı neticesinde gündemlerine girdiğini anlatan Çelik, gelişme hızında emeğin payı ne kadarsa o oranda düzenleme yapmayı öngördüklerini belirtti. Çelik, "Bu oran TÜİK`in açıklamalarına göre yüzde 26,3, biz bunu 30`a çıkardık. `4-5 puan nedir` diyorlar. 4-5 puan emekli maaşına 5 puan yansımadır. Efendim, `bunu daha yükseltelim deniyor`. Türkiye`de şu anda çalışan 15 milyon kişi var. Ama Türkiye`de 70 milyon insan var. Geride 55 milyon vatandaşımız daha var. Yüzde 100`ünü buraya verin bir talep olabilir, buna saygı duyduk. Ama sosyal devletin bütün gelişme hızını bu tarafa aktarmak gibi bir bakış açısı doğru olmaz. Objektif ve bilimsel kriterler çerçevesinde hareket etmemiz gerekirdi" diye konuştu.

-FİİLİ HİZMET ZAMMI-

Fiili hizmet zammına ilişkin taleplerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Çelik, şunları kaydetti: "Fiili hizmet zammı konusunda bu kapsama girenlerin nasıl girdiklerini sorduk arkadaşlara. Filan bakan `Eskişehirliydi pancarla ilgili şeyler girdi, filan bakan Kütahyalıydı azottakiler alındı`. Yani bu şekilde bilimsel bir veriye dayanmayan bir tablo vardı. Kalıcı bir şey yapıyoruz, kalıcı şeyin de ispat edilir, inandırıcı bilgilerle donanması gerekir. Bunu yaptık. Bize geçerli bir izahat yapılsın hemen dahil etmeye hazırız. Sosyal hayatımızı ilgilendiren konularda sonuna kadar açık davrandık ama kapıyı açamayacağımız ana parametreler vardı, açabileceklerimiz vardı. Açabileceklerimizde de işçiden, çalışandan yana tavrımızı net şekilde koyduk."

-PRİM GÜN SAYISINDAKİ AZALMA-

Prim gün sayısındaki azalmanın ana parametreler açısından ciddi bir sorun oluşturmayacağını söyleyen Çelik, işçilerin daha kısa zamanda emekliliği hak etme imkanı elde edeceklerini dile getirdi. Çelik, bunun ana parametreleri bozmadığını çünkü 2000 yılından sonra sisteme girenlerin 60 yaşında emekli olacaklarına işaret etti. Çelik, "Dolayısıyla yaş sınırı zaten olduğu için sistem içerisinde öyle veya böyle kalacaktır vatandaşımız. 20 yılımı doldurdum diye bırakacak değil. Yine çalışacaktır. Çalıştıkça, prim ödedikçe geliri daha da artacaktır" dedi.

-YÜRÜRLÜK TARİHİ-

Tasarıyı bu hafta içinde TBMM Genel Kuruluna almayı düşündüklerini belirten Çelik, yasanın yürürlük tarihine ilişkin de bilgiler verdi. Çelik, "Bazı maddeleri hemen, bazıları Mayıs ayına doğru yürürlüğe girebilir. Ama ağırlıklı olarak Ağustos sonu, Eylül sonu arasında bir şey olur. Bunu bir, iki gün içerisinde netleştireceğiz. 2008`de yürürlüğe girer bu yasa" diye konuştu. Çelik, tasarıda bundan sonra bir değişikliğin söz konusu olup olamayacağı yönündeki soru üzerine, şunları kaydetti: "Yararlı değerlendirmelere her zaman açık olacağız. Çünkü bu hepimizin çocuklarını ilgilendiren bir yasa. Ama burada ana parametreleri, ileriye dönük projeksiyon çalışmalarını sarsıcı, onlardaki hedefleri ortadan kaldırıcı düzenlemeler değil bunlar. Sanki bu projeksiyonlarla sosyal güvenlik açıklarını sıfırlamak istiyormuşuz gibi şeyler söyleniyor. Öyle bir hedefimiz yok. Türkiye, sosyal güvenlik açıklarını sürdürülebilir bir noktada tutmak istiyor. Şu anda artarak ve katlanarak gidiyor. Arkadaşlarımız ufak bir sahip çıktılar 1,5 katrilyon liralık bir tasarruf sağladık. Beklenenden daha düşük bir açık sağladık. 26,5 katrilyon lira beklenirken 25 katrilyon lira gerçekleşti. Ufak bir ilgi... Bu yıl daha çok ilgileneceğiz. Devlet bu tasarıyla her yıl toplanan primlerin dörtte bir kadar sisteme katkı sağlayacak. Bunları da dikkate aldığımız zaman Türkiye artık sosyal güvenlik açıklarıyla konuşulmayacak."

Cevaplayan: Alkan Aşkın - 3.12.2008 12:19:27
annem ssk dan emekli 5 milyar çeyiz parası ne zamana kadar geçerli ltf yardım edin

Cevaplayan: Alkan Aşkın - 3.12.2008 12:19:58
bilgim yok


Cevaplayan: Eyyüt Taşkıran - 13.1.2009 00:02:37
nezaman emekli olacağım

Cevaplayan: Mehmet Yıldırım - 9.3.2009 23:00:23
merhaba ben mehmet yıldırım benım ssk gırıs tarıhı 22|12|1975 |ssk no 8365462 |2820 gun prımım var askerlık borclanmasını yaptım 2008 yılında ancak bırazını yatırma sansım oldu yurtdısı calısmıslığımı borclandım 3600 gunu asyor yaklasık 9 aydan berı emklı olabılyordum yaklasık 5500 tl yatırmam gerekyor yaklasık bırbucuk yıldan berı ıs bulamıyorum benım allahtanbaska hıc bır guvencem yok hastalandım doktura gıdemıycrum bazen sokakta kalyorum allah sızı ınandırsın 3gundur ağzıma bır lokma ekmek gırmedı ınanmak zorunda değılsınız bu yasıma kadar hıc kımseyle kavğa etmedım hıc bır suctan dolayı karakola gıtmıs deyılım nede hastalıktan dolayı selamlar doğum tarıhım 10|06|1953

Cevaplayan: Mehmet Yıldırım - 9.3.2009 23:40:53
merhaba ben mehmet yıldırım benım ssk gırıs tarıhı 22|12|1975 |ssk no 8365462 |2820 gun prımım var askerlık borclanmasını yaptım 2008 yılında ancak bırazını yatırma sansım oldu yurtdısı calısmıslığımı borclandım 3600 gunu asyor yaklasık 9 aydan berı emklı olabılyordum yaklasık 5500 tl yatırmam gerekyor yaklasık bırbucuk yıldan berı ıs bulamıyorum benım allahtanbaska hıc bır guvencem yok hastalandım doktura gıdemıycrum bazen sokakta kalyorum allah sızı ınandırsın 3gundur ağzıma bır lokma ekmek gırmedı ınanmak zorunda değılsınız bu yasıma kadar hıc kımseyle kavğa etmedım hıc bır suctan dolayı karakola gıtmıs deyılım nede hastalıktan dolayı selamlar doğum tarıhım 10|06|1953

Cevaplayan: Dahil Ahil Kısacık - 27.3.2009 13:28:12
1ş giriş 1/11/1986 dogum tarih 6/3 /1964 pirim güm sayısı 4251 istegbalı yatırmasam ne zaman emekli olurum, yoksa yatırmak gerekirmi teşekür ederim

Cevaplayan: Eftal Eset Sağlam - 31.3.2009 15:22:09
11,03,2008 de ssk emekli paramı yatırdım emekli ne zaman olucam maaşim ne zaman bağlanıcak günüm doldu

Cevaplayan: Nesibe Bayar - 22.2.2011 20:08:56
02-03-1969 dogum 15-11-2000-ssk oldum kaç iş günü gerekiyor
ne zaman emekli olabilirim


SGK nun resmi sitesine e-Devlet şifresi ile girerek TC numaranızdan öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk hizmetinizi izlersiniz.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: İsmail Ferik - 28.2.2011 10:38:31
10-04-1978 dogum 17-10-2000-ssk oldum 1802 günüm var 24.381.93 pirim var ne zaman emekli olubilirim

Cevaplayan: İsmail Ferik - 28.2.2011 10:56:02
10-04-1978 DOGUM 17-10-2000 DE SSK LI OLDUM 1802 GÜN PİRİM 24.381.93 VAR BEN NEZAMAN OLACAM

Sayın İsmail Ferik
Siz Askerlik borçlanması yapın.Askerliğinizi SSK dan önce yapmışsanız askerlik eüresi kadar başlangıcınız geriye gider.
09.09.1999 öncesi girişi olanlar 25 Yıl sigortalılık süresini 58 yaşını 5975 gün pirim ödeme süresini tamamladığında emekli olurlar Aksi halde iz 60 yaşını tamamladığınızda 7000 gün pirim ödemeniz olmalıdır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Murat Şen - 30.3.2011 09:01:53
2003 yıl sigorta başlangicim neşekilde tazminat alabilirim kendim istifa edersem

Alamazsınız

Cevaplayan: Fatma Malkoç - 1.5.2011 20:51:32
MERHABA BEN 2000 SENESINDE SSK YA GIRISIM OLDU VE PIRIM ODEME SANSIM VARMI YENI YASALARA GORE
NEZAMAN EMEKLI OLABILIRIM TORBA KANUNDAN YARARLANABILIRIM ODENMEMIS GUNLERIM COK VAR

Cevaplayan: Ayda Yarış - 29.6.2011 13:38:00
merhaba ben 1976 doğumluyum 1993 te sigortalı oldum 5000işgününü tamamladım ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

23.05.1993 öncesi ssk girişiniz varsa 49 yaş 5600 gün pirim sonrası ise 50 yaş 5675 gün pirimin olmalıdır.

Cevaplayan: Erman Sizer - 3.11.2011 13:29:33
işe giriştarihim 29 12 1999 butarihe göre kaç yaşında emekli
olurum doğum tarihim 12-05-1982

60 yaşını tamamladığınızda 7000 prim gün sayısı ile emekli olursunuz.
Yaşar GönençCevaplayan: Şükriye Güneş - 11.11.2011 17:40:13
28.10.1985 tarihinde doğdum -01.12.2004 te işe girdim 2460 prim günüm var .Ne zaman emekli olabilirim .Teşekkürler..

Cevaplayan: Ali Karakaş - 10.12.2011 21:05:25
10-10-2000 yılında ssk oldum 1996 yılında askerlik yaptım kıdem tazmimatı alarak işten nezaman ayrılabilrim

Cevaplayan: İbrahim Ateş - 15.1.2012 10:11:42
11.11.2003desigortam başladı halan devam etmekte nekadar günde ve kaç yaşında emekli olurum cevabınıza şimdiden teşekkür ederim

7000 prim günü 60 yaş


Cevaplayan: Fatih Ordu - 17.1.2012 21:10:37
01.01.1996 tarihinden sgk ya girişim var. toplam pirim günüm 1543 gündür. 18.04.1980 doğumluyum.
kaç gün daha pirim ödemem gerekir ve ne zaman emekli olabilirim.

25 Yıl sigortalılık süresini 56 Yaşınızı 5825 gün priminizi tamamlamalısınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hamza Uza - 30.1.2012 22:53:19
92 den ssk girişim var ama 1günüm dahi yok nezaman emekli olabilirim

Cevaplayan: Murat Kaçmaz Açmaz - 6.2.2012 11:32:04
1976 doğumluyum 1996 yılında askerlik yaptım. ssk ya03,04,2000 tarihinde başladım 300 günüm var. 2006dan beri aralıksız çiftçi bağkuru ödüyorum.askerlik tarihimin bana faydası olurmu. ne zaman ve nasıl emekli olabilirim.sskmı yatırayım yoksa çiftçi bağkururna devammı edeyim .saygılar...

Askerlik borçlanmasının size çok faydası olur.Başlangıç tarihinizi09.09.1999 öncesine götüreceği için 3600 gün ile ssk dan emekli olma hakkınız vardır.Siz son 1260 günü ssk lı olarak çalışarak tamamlayın.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hüsniye Karayel - 11.2.2012 13:00:14
01.12.1964 doğum tarihim.SSk başlangıç tarihim 09.08.2000 toplam prim ödeme gün sayım 3980 dir.Ne zaman emekli olabilirim.Teşekkürler...


58 yaşını doldurmanız ve 7000 gün priminiz tamamlanmalıdır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Rahime Sönmez - 16.4.2012 17:15:39
06.09.1979 DOĞUMLUYUM,01.05.2001 TARİHİNDE SSK BAŞLADI.ŞUAN 2120 GÜNÜM VAR,NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM TARİH VE YAŞIM KAÇ OLACAK?
TEŞEKKÜR EDERİM.

Sayın Rahime Sönmez 58 yaşında 7000 gün prim gün sayısı ile emekli olursunuz.Ayrıca 25 yıl sigortalılk süresini ve 4500 gün priminiz tamamladığınızda da emekli hakkınız vardır.Bağ-kur dan da 15 yıl prim ödemesini(5400 gün) ve 60 yaşınızı tamamladığınızda emekli hakkınız bulunmaktadır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Rahime Sönmez - 16.4.2012 17:20:43
06.09.1979 DOĞUMLUYUM,01.05.2001 TARİHİNDE SSK BAŞLADI.ŞUAN 2120 GÜNÜM VAR,NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM TARİH VE YAŞIM KAÇ OLACAK?
TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevaplayan: Nermin Us S - 10.7.2012 13:40:37
2000 yılının 12 ayında sigortam başladı 2001 de çocuğum küçük olduğu için çıkmak zorunda kaldım daha sonra 2009 da tekrar başladım ara vermeden çalışıyorum şuan 1.331 günüm var daha kaç yıl çalışmam gerekiyor ve kaç günüm olması lazım 09 04 1973 doğumluyum kaç yaşında emekli olurum sesimi duyarsanız çok sevinirim teşekkür ederim saygılar

Siz 58 yaş 7000 prim günü ile sigortadan emekli olursunuz.
15 yıl (5400 gün) bağ-kurprim ödeyerek de 60 yaşında emekli olursunuz.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Nesrin Mete - 11.9.2012 19:37:17
1. 01.2001 ssk başlangıcım var aralıksız çalıştım .Ne zaman emekli olurum..

58 yaş 7000 gün pirim

Cevaplayan: Funda Kartal - 28.9.2012 19:55:56
merhaba ben 24/06/2000 tarihli ssk girişim var.3501 günde yatmış primim var.ne zaman emekli olurum.3600 tamamlayıp yaşı beklesem olurmu..yoksa 7000 iş günü şartmı. yaşım 34.teşekkürler..

08.09.1999 öncesi sigorta girişiniz olmadığından 3600 prim günü ile emeklilik hakkınız bulunmamaktadır.700o prim günün ve 58 yaşınız dolmalıdır.Bağ kur a prim ödemeye başlarsanız 5400 günü tamamlandığında 60 yaşında emekli olursunuz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Hasanlı - 22.10.2012 19:45:23
05.09.1974 doğumluyum. 31.10.1997 tarihinde devlette öğretmenliğe başladım.halen devlet üniversitesinde çalışmaya devam etmekteyim. 1992 yılında 2 ay SSK`lı gösterildim.Bu emekliliğime etki eder mi, bununla ilgili herhangi bir prim ödemedim.
ne zaman emekli olurum? 20 yılı doldurduğumda emekli olup, maaş almadan yaşımı doldurmayı beklemem mi gerekiyor? böyle bir durumda emekli ikramiyesi ne zaman alabilirim?

Özel sektör sürelerini memuriyet hizmetimle ne zaman birleştirirsem daha iyi olur?

6 aydır Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında aday memur olarak görev yapmaktayım. Memuriyetten önce 3 yıl kadar özel sektörde SSK`lı olarak çalıştım. SSK`lı hizmet günlerimi nasıl değerlendirebilirim?Değerlendirmenin belli bir süresi varmı? Kimi arkadaşlar otomatik olarak aktarılıyor dedi kimi si de emekli olurken`de yapabilirsin dedi. Doğrusu kafam karıştı. Bu işin doğrusunu açıklayabilir misiniz?
Bazı hizmetler, memuriyet kazanılmış hak aylığında değerlendirilmemesine rağmen, emekliliğe esas aylıkta değerlendirilmektedir. GİH sınıfında yer alan personel için özel sektör süreleri de bu türden hizmetlerdir.

Sigortalı hizmetlerin memurluk hizmetleriyle birleştirilerek derece ve kademe işlemine tabi tutulması 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun ek 18 inci maddesi çerçevesinde yapılmaktadır. Sigortalı sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılda da bir derece ükselmesine tabi tutulmaktadır. Buradaki yükselme işleminde tahsil durumu da dikkate alınmaktadır. Bu intibak işleminin, Devlet memurluğuna başlayış tarihi itibariyle yapılması gerekmektedir. Bir başka deyişle, sigortalı hizmetlerin memurluk hizmetine başlangıç tarihi itibariyle birleştirilmesi gerekmektedir. Sigortalı hizmetlerin sonradan memurluk hizmetine aktarılması halinde herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Ancak, intibak işleminin geç yapılmasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu gecikme zammı uygulamaktadır.

Bu nedenle, kişilerin emeklilik keseneğine esas aylık tutarları üzerinden her ay kesilecek olan % 16 tutarındaki emeklilik kesenekleri ile, şahıslar adına Kurumların katkısı olan % 20 tutarındaki kurum karşılığı tutarlarının; sigortalılık süresinin de değerlendirmeye katıldığı emekliliğe esas süre üzerinden hesaplanması gerekmektedir. Geç yatırılan tutarlarda, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda yer alan hükümler gereğince faiz uygulanmaktadır.

Sigortalı hizmetlerinizin memurluk hizmetlerinize aktarım yapılabilmesi için, Kurumunuza müracaat etmeniz ve bu Kurumunuzca da Sosyal Güvenlik Kurumuna talepte bulunulması gerektiğini söyleyebiliriz.
Cevaplayan: Sevgi Canseven - 23.10.2012 09:39:09
,2000 nin nisan ayında sigortam başladı kaç gün pirim ödemem gerekiyor ve kaç yaşında emekli olurum ilginize arz ederim

58 yaşını ve 7000 gün priminiz tamamlanmalıdır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yasemen Yüksel - 23.10.2012 16:36:21
2003 yılında ssk girişim var. Kasım 2008 de devlet memuru oldum. 65 yaşından etkilenmemek için istifa etsem ssk giriş tarihim geçerli olup daha erken emekli olabilir miyim. ne tavsiye edersiniz.

2003 yılında işe giren sigortalı bayanın 58 yaşında 7000 prim günü ile sigortadan emeklilik hakkı vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Hasanlı - 15.11.2012 14:50:54
05.09.1974 doğumluyum. 31.10.1997 tarihinde devlette öğretmenliğe başladım.halen devlet üniversitesinde çalışmaya devam etmekteyim. 1992 yılında 2 ay SSK`lı gösterildim.Bu emekliliğime etki eder mi, bununla ilgili herhangi bir prim ödemedim.
ne zaman emekli olurum? 20 yılı doldurduğumda emekli olup, maaş almadan yaşımı doldurmayı beklemem mi gerekiyor? böyle bir durumda emekli ikramiyesi ne zaman alabilirim?
(baska biri sorusunu benim sorumun altına yazdıgı için ben soruma henüz cevap alamadım)


Cevaplayan: Kübra Kasap - 4.12.2012 09:41:34
1987 doğumluyum. 2004 yılında sigortalı oldum ve hala sigortam devam ediyor. Ne zaman emeklilik için primim dolacak ve kaç yaşında emekli olacacağım. Yardımcı olabilir misiniz ? Saygılarım

58 yaşında 7000 prim günü

Cevaplayan: Kübra Kasap - 4.12.2012 15:54:44
Çok tşk ederim çok sağolun.. Saygılarımla

Cevaplayan: Sevgi Güler - 4.12.2012 16:01:51
1978 doğumluyum. 01/1999 yılında sigortalı oldum. 2.630 gün primin ödenmiş. Şuanda sigortalı olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim. ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla

Sigorta girişiniz 08.09.1999 öncesi olduğu için 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü tamamladığınızda 58 yaşında emekli olursunuz.Ayrıca prim gün sayınızı 5975 güne tamamladığınızda 56 yaşında emekli hakkınız vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şerife Çilingir - 5.12.2012 14:09:30
1976 doğumluyum. ilk işe giriş tarihim 02.05.1989 çıkış tarihim 06.06.1996 tekrar işe giriş tarihim 09.11.2006 dan beri çalışmaktayım.. Ne zaman emekli olabilirim.. Saygılarımla.

1.3600 prim günü ile 58 yaşında emekli olursunuz.
2.45 yaşında 5300 prim günü ile de emekli olursunuz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Şerife Çilingir - 5.12.2012 14:18:50
Çokk tşk ederim. Çok sağolun..

Cevaplayan: Mustafa Gümüşoğlu - 24.12.2012 00:42:42
merhaba babam 01.01.1956 doğumlu önümüzdeki hafta 57 yaşında olacak 04.10.2000 yılında bağkur girişli daha önce hiç girişi yok ve 8 ay boşluğu var toplam yatırdığı gün 4230 gün şu an hala bağkurlu devam ediyor kaç yaşında emekli olucak? ssk ya geçmesinin bi faydası veya zararı varmı? 20 ay askerliği saydırsınmı? yoksa gerek yokmu? saygılarımla.

En az 5400 prim günü olmalı 60 yaşı da doldurmuş olmak şartı vardır.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Gümüşoğlu - 27.12.2012 21:10:14
peki askerliği saydırsınmı? yukarıda 2000 yılında giren başka birisi için başlangıç süresini geriye çeker 09.09.1999 dan önceye çekeceği için 58 yaşında emekli olursunuz demişsiniz aynısı babam için de geçerli olurmu? bide ssk ya geçmesinin bi faydası olurmu saygılarımla.

Sayın Mustafa Gümüşoğlu
2000 yılında girişi olan ve askerliğini 2000 yılından önce yapan kişi askerlik süresi kadar başlangıcını geri alır.Başalangıcınız 08.09.1999 öncesine gelirse o zaman geçerli olan hakları kullanır.Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Zeynep Kamıs - 4.1.2013 16:37:23
2004 yılı girişim kaç yaşında emekli olablirm

58 yaş 7000 gün prim
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Alev Ozturk - 4.1.2013 16:39:07
2000/3. ayında ssk baslangıcım oldu. 4500 gunum var su anda . 7000 gun ve 58 yas ıle emeklı olabılırım. fakat 4500 gunden sonrasını yatırmayacak olursam ne olur? 25 yıllık hızmet suresı ne demek?

Sigorta başlangıç tarihinden itibaren geçen süresdir.(2000+25=225)Bu süreninde geçmesi gerekir.Bilginiz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yakup Yazgan - 13.1.2013 22:08:34
-2000 yılında sigorta başlangıcı olan kaç yılında emekli olur??
60 yaş 7000 prim günü ile emekli olur.

Cevaplayan: Turgay Özçelik - 16.1.2013 16:57:43
19 12 2003 ssk 1986 doğumluyum kaç güle emekli olabilirim

7000 gün prim gerekir.

Cevaplayan: Mustafa Arslan - 29.1.2013 11:06:07
2001 de ssk lıyım nezaman emekli olurum

60 yaş 7000 gün prim ödenmelidir.

Cevaplayan: Mustafa Arslan - 29.1.2013 11:14:12
2001 de ssk lıyım nezaman emekli olurum

Cevaplayan: İsmail Smail - 30.1.2013 16:27:34
22/08/2000 TARİHİNDE SSK İLK İŞE GİRİŞ TARİHİM.
08/10/1982 DOĞUMLUYUM.
3900 GÜNÜM VAR ŞU ANDA.
AMA SORDUĞUMDA 9000 GÜN VE 60 YAŞ DİYORLAR.
SİZİN BAŞKALARINA YAZDIKLARINIZA BAKIYORUM. 7000 GÜN VE 58 YAŞ DİYORSUNUZ.
HANGİSİ DOĞRU?
BEN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM SİZCE?
ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Sayın İsmail Bey
Giriş tarihi 2000 yılı olanlar.
60 yaşında 7000 gün ile sigortadan emekli olursunuz.
60 Yaşında 9000 gün prim ile bağ-kurdan emekli olursunuz.
Bayanlar 58 yaşında 7000 gü prim ile sigortadan emekli olurlar

Cevaplayan: Berrin Korkmaz - 31.1.2013 09:49:37
bayanlar 7000 günden mi?? annem 1964 dogumlu ve 2000 yılından beri ssk lı çalışıyr annemin 4300 gün falan pirimi var 7000 günemi tamamlayacak??


Sayın Berrin Korkmaz
1.Anneniz 58 yaşında 7000 prim günü ile emekli olur.
2.25 yıl sigortalılık süresini(2000+25)+58 yaşını+4500 prim gününü tamamladığında da emekli olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Turgut Uyar - 24.2.2013 19:33:42
sayın yaşar bey,
babam 1945 doğumlu çiftçi, 2001 yılında bağkur girişi yapılmış.Askerlik borçlanması yaparak(askerliğini 1965 te yaptı) sigorta başlangıcını geriye cekmiş olur mu?Bu şekilde 3600 gün yasasından yararlanabilir mi?

Askerlik süresini ve sigorta başlangıcını ay ve gün olarak yazmamışsınız.Askerlik borçlanması askerlik süresi kadar başlangıcını geriye götürür.08.09.1999 öncesi olursa ve son 3.5 yıl(1260 gün )da sigortalı olarak fiili çalışırsa 3600 gün üzerinden emeklilik hakkı olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Turgut Uyar - 4.3.2013 15:29:40
sayın yaşar bey durum şöyle;
Babamın bağkur başlangıcı 10.04.2000 tarihinde.Askerlik süresi ise 24 ay,ve bu askerliğini 1965 yılında yaptı.Doğal olarak bağkur başlangıcını askerliğin başlangıcı olarak saydırsak,1999 dan önce bağkurlu olmuş sayılır sizin dediğinize göre.Bütün bunların dahilinde 3600 yasasından yararlanabilir mi?Ama söyle bi durum var babam suan herhangi bir yerde çalışmıyor ve şimdiye kadar hiç bağkur primi yatırılmamış.Yani son 3,5 yıl herhangi bir bağkur primi yatırılmamış,şimdiden teşekkur ederim,
bunların hiçbiri olmassa çiftçi bağkur emeklisi hakkı var mıdır?

Sayın Turgut Uyar
Bağ-kur başlangıcı askerlik borçlanması ile geriye gitmez.Hizmete sayılır.Sigortalı olsa askerlik süresi kadar geriye gider.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Turgut Uyar - 4.3.2013 19:59:06
tesekkur ederim,bizim için bi çıkış yolu gözükmüyor:(

Cevaplayan: Ümmü Yılmaz - 13.4.2013 12:59:52
2003 yılında bakur başlangıcım var iş yeri açtıgımdan dolayı sonra iş yerim kapatdım 8yıl bakurum var üzerine istege baglı bagkur yapıp ödesem kaç yıl öder emekli olurum.3tane dogum yaptım onları da düştükten sonra. aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekürler.

15 yıla tamamlamalısınız en az 5400 prim gününüz dolmalıdır 60 yaş.Diğer durumda ise 58 yaş 25 yıl prim Tamamlanmalıdır.
Bilginize
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Erdal Acar - 5.6.2013 16:14:25
23-07-2002de sigorta girişim var 18 ay askerlik yaptım 1980 doğumluyum 2000de askerdim su an 2500 günüm var buna göre askerlik borclamasini ödediğim taktirde girişim 18 geriye gelirse nezaman emekli olurum

Askerlik süresi kadar sigorta başlangıcınız geriye gider 23.01.2001 tariki başlangıç olur.
60 yaş 7000 güne tabi emeklilik şartınız olur.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ali Akkaya - 13.9.2013 20:04:06
1996-1997 ASKERLİK YAPTIM 02.2003 ÇİFTÇİ BAĞKURU 1030 GÜN BAĞKURUM VAR 800 YÜZ GÜNDE SSK VAR ŞU ANDA SSKLI OLARAK ÇALIŞIYORUM ASKERLİK BORÇLANMASINI YATIRSAM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİLİĞİ KAÇ YAŞINA ÇEKER

Askerlik borçlanması sigorta başlangıcınızı değiştirmez.Prim gün sayısına bu süre eklenir. 1030+800+Askerlik Borçlanması 540=2370 prim gününüz olur.Sigortalı çalışarak sigortadan 60 yaşında 7000 prin günü ile emekli olursunuz.Ya da 25 yıl sigortalılık süresini 4500 prim gününü tamamladığında da 60 yaşında emekli olursunuz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Remziye Rasim - 16.9.2013 13:57:55
2006 aralık ayından sigorta başlangıçım var,ne zaman emekli olabilirim?

58 yaş 7000 gün prim veya 58 yaş 25 yıl sigortalılık süresi 4500 prim günü
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Neşe Karasu - 16.10.2013 10:36:18
1966 doğumluyum almanya 09.09.1981 den 31.08.1984 sigortam var.
ayrıca türkiyede de 01.03.2001 den itibaren sigorta başlangıcım var.12 yıldır sürekli olarak aynı firmada çalışmaktayım.
ne zaman emekli olurum?

Sayın Neşe Karasu
Yurt dışında bulunuduğunuz 18 yaşından sonraki çalışma ve oradan geçen sürelerinizi her zaman borçlanabilirsiniz.Yalnız sizin Almanya da bulunduğunuz dönem 18 yaş altı olarak geçen dönem olsa gerek.Bu nedenle bu süreyi borçlanma durumu olmaz.Ay ve gün belirtmediğinizden kesin bir açılklama yapamıyorum.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Neşe Karasu - 26.10.2013 00:11:03
10,06,1966 doğumluyum.

Bir önceki durumla birleştirerek göndermeniz gerekir.


Cevaplayan: Arzu Rzu - 1.4.2014 21:05:55
2001 YILINDA 43 GÜNLÜK SGK VAR . EMEKLİ OLMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM

Pirim gün sayınızı en az 4500 güne tamamlamanız gerekir.58 yaş 25 yıl sigortalılık veya 58 yaş 7000 gün priminizin olması gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: 14. - 7.8.2014 15:43:09
Erkek 60 yaş 7000 gün
60 yaş 25 yıl sigortalılık 4500 pirim
Bayan
58 yaş 7000 gün pirim
58 yaş 25 yıl sigortlılık 4500 gün pirim


Cevaplayan: Dogan Ozdemır - 27.9.2014 01:16:19
1988 de ıse basladım 15 ay askerlık yaptım 5090 gunum var suan ıssızım askerlıgımın bır kısmını borclanabılırmıyım dıger kalanı daha sonra odeyebılırmıyım

Bölümler halinde de askerlik borçlanması yapılabilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Semahat Ozdemır - 27.9.2014 15:22:47
esımın emeklısıne 300 gun var askerlık oderse emeklı olunurmus fakat bız bu paranın yarısını ayarladık dıgerını paramız oluncaodeyecegız bu mumkunmuhemen hepsını mı odememız gerek ceza olurmu saygılarımla

Bölümler halinde ödeme yapılabilir.

Cevaplayan: Caner Goktas - 30.11.2014 15:09:46
Ssk girisim 2001 - 2004 askere gittim 15 ay askerlik yaptim 19.07.1985 dogum tarihim 3777 prim gunum var askerlik borclanmasi yapilsa benim emeklilik hakkim ne zaman dogar ben hangi sartlara tabiyim

Askerlik süresi sadece pirimlerinize ilave olur.Sigorta başlangıcınızı değiştirmez.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Erhan Rhan Korkmaz Orkmaz - 10.3.2016 19:34:22
2001 ssk başlangıcı 2003 tarım sigortasına giriş yaptım 4500 güne yakın ssk vebagkur günüm var 1999 yılında 18 ay askerlik yaptım kaç yaşında emekli olurum askerden önce ssk yoktu giriş tarihim askerligi yatırsam 1999 oluyormu 21 mayısta 1999 da askerlim başladım 2

Cevaplayan: Erhan Rhan Korkmaz Orkmaz - 10.3.2016 19:48:58
2001 ssk başlangıcı 2003 tarım sigortasına giriş yaptım 4500 güne yakın ssk vebagkur günüm var 1999 yılında 18 ay askerlik yaptım kaç yaşında emekli olurum askerden önce ssk yoktu giriş tarihim askerligi yatırsam 1999 oluyormu 21 mayısta 1999 da askerlim başladım 2

Cevaplayan: Funda Kara - 28.3.2016 16:00:25
2005 kasım ayında işe başladım 2356 günüm var ne zaman emekli olabilirim

58 yaş 7000 pirim veya 58 yaş 4500 pirim 25 yıl(2005+25) sigortalılık süresi şartlarının yerine gelmesi gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bekirozbek - 15.4.2016 23:25:24
01 08 1975 nezaman emeklo olur

Cevaplayan: Leyla.basol - 10.10.2016 22:25:58
2.2.2000.isteyebagli.ssk.2.3.2000.esnaf.bakur.1.7.2008.zekadar.ek.5.tarimsigorta.1.3.2015.den.42ay.1260.yatirdikdan.sonra.4500.gunlenezaman.veyatamsure.......kacgunle.emekli.alabilirim.leylabasol.simdiden.bizleriaydilattiginizicin.sag.olunvarolun.dogum.tarihi.5.4.1967.............allaraziolsun.

4500 pirim günü 58 yaş 25 yıl sigortalılık süresi(2000+25) tamamlanmalıdır.(Son sigortalılık 1260 gün de ödenmelidr.EK-5)
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Özlem Köroğlu - 10.11.2016 15:01:19
11/03/2002 ssk girişliyim. kıdem tazminatı hakkımı ne zaman kazanmış olurum. bilgi verirseniz sevinirim

4500 pirim gün sayısı 2002+25=2027 de alırsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Sebahattin Demir - 4.1.2017 20:23:37
Babam 1977 den SSK başlangıcı var 1250 gün primi vardı 2015 de isteğe bağlı sigorta ödüyor.babam 1955 doğumlu ne zaman,kaç günle emekli olur.

Babanız 3600 pirim gününü tamamlaması gerekir.Askerlik borçlanması yapabilir.Askerlik borçlanmasını sigortalı iken yapmalıdır.Aksi halde bağ-kur hizmeti sayılır.Yalnız isteğe bağlı 1260(3.5 yıldan az) günden eksik pirim ödemeniz gerekir.Aksi halde bağ-kur devreye girer yolu uzar.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Denizhan - 16.1.2017 13:22:27
Siz yaş sınırı koydunuz ama çalışanları senin yaş büyük diyorlar iş yerleri bunada bulun bi çözüm

Cevaplayan: Serpil Karakas - 3.3.2017 14:52:10
1957 doğumluyum 2001yilinda sigorta başladı nasıl emekli olabilirim

4500 pirim günü ile 58 yaş 25 yıl sigortalılık süresinin dolması gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hatice Bölük - 7.7.2017 15:08:31
1973 doğumluyum ssk girişim 2000 şu an 6000 iş günüm var halen çalışıyorum işi bırakırsam çalışmasam yaşım 58 olunca bu kadar primle emekli olma hakkım varmıdır cevaplarsanız sevinirim

58 yaşınız ve 7000 gün piriminiz tamamlanmalıdır.Ya da 4500 pirim 58 yaş 25 yılsigortalılık süresi (2000+25)
1973+58=2031 de yaşınız dolmuş olur.Bu arada 25 yıl kuralı da tamamlanır.Pirim ödemeden de 58 yaşında emekli olursunuz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Atilla Baldan Aldan - 23.7.2017 21:51:33
merhabalar 02,01,2001 ssk girişim var 1977 dogumluyum şu an 5130 günüm var ne zaman emekli olurum

60 yaş 7000 gün veya 60 yaş 25 yıl sigortalılık süresi(2001+25) 4500 pirim günü tamamlanmalıdır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mehmet Bahar - 30.9.2017 08:59:54
Ben 01011994 tarihinde staj sigortası işe başladım sonra1997,de11ayında askere gittim 1999un4.ayında askerden geldim 2001in8.ayındasigortalı olarak işe başladım şuan5200günüm var askerlik ya5ırırsam bana faydası olur mu buaradaben24051976 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkürler

Cevaplayan: Cemil Bulut - 11.10.2017 22:35:42
2001 yılında işe basladım kacyasinda emeki olabilirim

Cevaplayan: Eng - 22.10.2017 23:29:56
1987dogumluyum 2003 SGK giriş var ama o tarihte hiç günüm yok kaç yaşında emekli ola bilirim

Cevaplayan: Himmet Karaca - 27.6.2018 10:35:16
12.03.2001 tarinde uzman.çvş göreve başladım.askerliği 1996 yaptım ve borçlandım yatırdım .dogum tarihim 1972 ne zaman emwkli olurum

Aşağıdaki link tıklayıp değerleri yazınız.Hesaplama yapılır.Yaşar Gönenç
http://www.sadettinorhan.net/emeklimatik.html


Cevaplayan: Mehtap Aksı - 22.9.2018 00:17:19
Merhaba 11.10.2003 tarihinde sigorta girişim var şuan 4100 gün pirimim görünüyor 1 Doğum yaptım eğer bunu ödersem emekli olmak İçin priminin yeterli olur mu sadece yaşı bekler miyim

4500 prim günü dolduğunda 58 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi(2003+25) tamamlandığında emekli olursunuz.
Diğer durumda ise 58 yaş 7000 prim günü şartı aranır.
Yaşar Gönenç

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın