vekil öğretmenlik hizmet dökümü


Yazan: Nihal Yılmaz - 26.08.2015 14:57:54

Yaşar bey merhaba;
ben 1998-1999 öğretim yılında fatihte bir okulda 6 aya yakın vekil öğretmenlik yaptım. 1999 kasım ayında da ssk lı olarak özel bir şirkette işe başladım . vekil öğretmenlik çalışmamı sigorta başlangıcına saydırabilmek için fatih milli eğitime ve okula başvurdum bana verilene cevap kayıt bulamadık oldu. şimdi ne yapabilirim dava açıp kayıtlarımı buldurabilirmiyim . Çok zor durumdayım yardımınıza ihtiyacım var. Lütfen yardımcı olun teşekkürler..


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 26.08.2015 15:26:46
Sayın Nihan Yılmaz
vekil öğretmenliğinize dair belgeler mevcutsa bunları SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı`na dilekçe ekinde verin. Böylece söz konusu çalışmanız Emekli Sandığı hizmetinize eklenecektir. Şayet Sigortalı olarak işlem yapımışsa bu sefer de ilgili yerde bulunan SGK Müdürlüğüne gönderin.Açıklama isteyiniz

Cevaplayan: Handan Akar - 20.03.2018 13:23:48
Merhaba kolay gelsin . Ben 1992-1993 ve 1993-1994 yılların da vekil öğretmenliği yaptım sigorta başlangıcım da 1996 da başka bir iş yerinde calışmay a başladım sene 1997 de tekrar bir kaç ay daha vekillik yaptm size sorum emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim 1992 başlangıç tarihi olarak alınır mı . TEŞEKKUR EDERİM şimdiden

Cevaplayan: Muzaffer Korkmaz - 24.04.2018 14:33:09
merhaba;ben 1992-93 te hereke nuh çimento eml.de vekil,ek ders ücretiyle elektrik öğretmenliği yaptım.simidi sigortalı olarak çalışmaktayım. 92-93 yıllarını emeklilik başlangıcı için sigorta ya bildirebiliri miyim. elimde bir belge yok. nasıl bir yol izleye bilirim.okul 5434 tabi olmadığımı söylüyor.çalışmalarımın bir sigorta başlangıcı için değeri yokk mu. saygılarımla.

Yedek öğretmenler iki statü ile olunmaktadır. Bunlardan birincisi; vekil öğretmenlik, ikincisi; ders ücreti karşılığı öğretmenliktir. Vekil öğretmenler, asil öğretmenin aldığı maaşın üçte ikisini alır. Vekil öğretmenlik, yalnızca sınıf öğretmenliği branşında yapılabilmektedir. Vekil öğretmenin yalnızca sınıf öğretmenliği branşında yapılabileceği 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda açıkça yazmaktadır. Vekil öğretmenlikten başka bir de yedek öğretmen sayılanlar, ücretle ders saati karşılığı öğretmenlik yapanlardır. Ücretle ders saati karşılığı öğretmenliğe İngilizce öğretmenliği ve matematik öğretmenliği gibi uzmanlık gerektiren öğretmenlik türleri gösterilebilir.
İşte, vekil öğretmen olarak veya ücretle ders saati karşılığı öğretmen olarak görev yapanların, görev yaptıkları okul idareleri tarafından ücretleri veya maaşları tam olarak ödenmesine rağmen, bu kişiler adına bazen SGK’ya sigorta primleri ve kesenekleri yatırılmamaktadır. Bunun sebebi, unutkanlık veya mevzuatı bilmemek olabilir.
Vekil öğretmen veya ücretli öğretmenlerin sigorta primleri veya emeklilik kesenek karşılıkları SGK’ya yatmamışsa, hemen iş mahkemelerinde SGK aleyhine dâvâ açmaları gerekmektedir. Ancak, bu durumda olanları bağlayıcı bir mevzuat hükmü bulunmaktadır. Bu mevzuat hükmü zamanaşımıdır. Eğer, öğretmenlik yapan kişi vekil öğretmenlik yapmışsa, bu kişinin sosyal güvencesi emekli sandığı olmaktadır. Emekli Sandığı mevzuatında zamanaşımı konusu yoktur. Bu kişilerin eğer emekli kesenekleri yatmamışsa, istedikleri zaman iş mahkemelerine SGK aleyhine dâvâ açıp açtıkları dâvâları kazanabilmektedir. Böylece, kazandıkları günler sigorta prim gün sayısı hesabına dahil edilmekte ve emekliliklerinde sigorta başlangıcı da dahil olmak üzere gün sayısının hesabında değerlendirilmektedir.
Ancak, ücretle ders saati karşılığı öğretmenlik yapanlar için, çalıştığı yılın sonundan başlamak üzere, beş yıllık zamanaşımı konusu vardır. Yani, bir kişi Millî Eğitim Bakanlığında ücretli öğretmenlik yapmış ve sigorta primleri SGK’ya bildirilmemişse bu kişi, çalıştığı yılın sonundan başlamak üzere, en fazla beş yıl içinde dâvâ açmak zorundadır. Beş yıl geçtikten sonra açılan dâvâlar, zamanaşımına uğradığı dolayısıyla kaybedilmektedir. Bu sebeple, bu durumda olan okurlarımıza durumlarını iş bu yazıya göre değerlendirmelerini ve beş yıllık hak düşürücü süre olan zamanaşımını geçirmeden dâvâ açmalarını önemle tavsiye ediyoruz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Sigortalılık