İkramiye ödenmedi


Yazan: Ferhat Kanlı - 4.4.2018 10:30:58

Merhaba

32 yıllık öğretmen olan kayınpederim, MEB yüksek disiplin kurulu kararı ile (65 yaş zorunlu emekliliğine 3 ay kala) meslekten çıkarılma cezası ile öğretmenlikten çıkarıldı. Kamu görevlileri emeklilik dairesine emeklilik için başvuru yaptık. Maaşı bağlandı ama ikramiyesini vermediler. Sebep olarak öğretmenliğe başlamadan önce ssk lı olarak çalışmış olduğu üç yılla birleştirme yapmışlar, bu birleştirme ve meslekten çıkarılma cezası aldığı gerekçesiyle ikramiyesini ödemediler. benzer sebepten işten çıkarılan başka kişiler dava açıp ikramiyesini alanlar var.

Acaba SGK kamu görevlileri daire başkanlığına bu mahkeme kararlarından örnek koyup dilekçe versek dava açmadan ikramiyemizi verirler mi? Veya ikramiyemizi alabilmemiz için başka bir yol var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederiz, saygılarımızla.


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 4.4.2018 14:02:40
Sayın Ferhat Kanlı
GÖREVİNE SON VERİLENİN SSK`LI HİZMETİ VARSA EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDENMİYOR

- Memur görevden çıkarıldıysa, görevine son verildiyse, istifa etmişse emekli ikramiyesi ödenmesindeki kurallar ikiye ayrılıyor.

Birincisi: Memurun SSK`lı, Bağ-Kurlu hizmetleri yoksa, sadece memurluk hizmeti varsa emekli ikramiyesi ödeniyor.

İkincisi: Ancak, memurun SSK`lı, bağ-kurlu hizmetleri varsa, memurluk hizmetine emekli ikramiyesi ödenmiyor, bu durumda 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmünün kuralları kıyasen uygulanıyor. Bu işlemler 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu Madde 89 hükmünde yapılan değişiklik sonucudur.Bunun için dava yolunu seçmeniz gerekir.Bilginize.

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : İkramiye