özel bankadan alınan maaşın dul aylığına etkisi


Yazan: Demir Duman - 30.6.2018 14:48:50

öncelikle başkası adına soru sorduğum için tc yazmadım, sorum ise şu, bu tanıdığım akbank üzerinden emekli maaşı almaktadır. hatta en son bayram ikramiyesini de vermemişler. çünkü bu maaşı sgk üzerinden emekli maaşı alanlara veriyorlarmış. ayrıca e devlet üzerinden 4-a/b/c sorgulamaları yaptığında hiçbir kaydının olmadığı çıkıyormuş. bu kişinin babası vefat etti ve kendisi de dul olarak görünüyor. bu durumda babasından dolayı yetim maaşı alabilir mi? özel banka olan akbank üzerinden aldığı maaş kanun da geçen "kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak" şartı, yetim maaşı almasına engel midir? bilgilendirirseniz sevinirim, iyi çalışmalar dilerim...


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 30.6.2018 15:10:46
Sayın Demir Duman
Banka sandıklarında ki hizmetler de 4/A sigorta hizmetri sayılmaktadır.
Banka sandıkları ile SGK arasında hizmet bildirme ve birleştirme işlemleri elektronik ortama taşındığından 8.9.2016 tarihinden itibaren bu sandıklarda çalışması olan sigortalıların banka sandığına ait hizmetleri ile 4(a), 4(b) ve 4(c) kapsamında hizmetleri www.turkiye.gov.tr adresinden görüntülenmeye başlanmıştır.
Bu sandıklara tabi hizmeti bulunanların ilgili sandığa müracaat ederek hizmet bilgilerinin girişlerini yaptırmaları gerekmektedir. Yapılan bu düzenleme ile banka sandıkları çalışanlarının en önemli sorunu olan hizmet sürelerine ulaşmada yaşanan sorun çözülmüş olacak.

Ana-Babası SSK’lı veya Bağ-Kur’lu ise, üç şart ile yetim aylığı sahibi olabilir, bunlar;

1-Evli olmamak,

2-Çalışmamak (SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı)

3-Kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık sahibi olmamak yani emekli olmamak.

Ana-Babası eski adıyla T.C. Emekli Sandığı yani 5434 sayılı Kanuna tabi ise iki şart ile yetim aylığı alabilirler;

1-Evli olmamak,

2-Memur olmamak veya memur emeklisi olmamak.
Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Maaş