Miras hakkı


Yazan: Bahar - 2.1.2019 05:18:19

Teyzem vefaat etti bekar olarak. Emekli sandığından maas alıyordu. Ben yiğeni olarak bi maaşı için izleyebileceğim bi yol varmi? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 2.1.2019 05:31:06
Sayın Bahar Hanım
Ölüm maaşı eşe ve çocuklarına bağlanır.
5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 4 hükmü ile beraber 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 208 hükümleri birlikte uygulanarak ölüm yardımı ödeme tutarı belirlenir.

Emekli aylığı almakta iken vefat edenlerden ölüm yardımı ödenecek olanlar öncelik sırasına göre:

- Emekli memur sağ iken Kurumlarına beyanname verirler ve ölümünde ölüm yardımının ödeneceği kişiyi seçerler. Bu seçtikleri kişi öncelik sırasına göre ölüm yardımı ödenecek kişidir.

- Şayet emekli memur sağ iken bir kişi belirlememişse dul eşi ölüm yardımı alır.

- Dul eş yok ise çocukları ölüm yardımını paylaşırlar.

- Dul eş ve çocuklar da bulunmuyorsa vefat eden emeklinin anne ve babası ölüm yardımını alır.

- Bu kişilerden hiç birisi bulunmuyor ise vefat eden emeklinin kardeşleri ölüm yardımını ortak olarak alırlar..

- Kardeş de dahil, aile yakınlarından kimse bulunmuyorsa ölüm yardımı cenazeyi kaldıranlara, Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeyeceği tutarı geçmemek üzere yapılır.
Bilginize.

Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 2.1.2019 05:31:25
Sayın Bahar Hanım
Ölüm maaşı eşe ve çocuklarına bağlanır.Bilginize.
5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 4 hükmü ile beraber 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 208 hükümleri birlikte uygulanarak ölüm yardımı ödeme tutarı belirlenir.

Emekli aylığı almakta iken vefat edenlerden ölüm yardımı ödenecek olanlar öncelik sırasına göre:

- Emekli memur sağ iken Kurumlarına beyanname verirler ve ölümünde ölüm yardımının ödeneceği kişiyi seçerler. Bu seçtikleri kişi öncelik sırasına göre ölüm yardımı ödenecek kişidir.

- Şayet emekli memur sağ iken bir kişi belirlememişse dul eşi ölüm yardımı alır.

- Dul eş yok ise çocukları ölüm yardımını paylaşırlar.

- Dul eş ve çocuklar da bulunmuyorsa vefat eden emeklinin anne ve babası ölüm yardımını alır.

- Bu kişilerden hiç birisi bulunmuyor ise vefat eden emeklinin kardeşleri ölüm yardımını ortak olarak alırlar..

- Kardeş de dahil, aile yakınlarından kimse bulunmuyorsa ölüm yardımı cenazeyi kaldıranlara, Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeyeceği tutarı geçmemek üzere yapılır.

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Ölüm maaşı