Ölen esimin hem almanyadaki hemde turkiyedeki emekli maasini alabilirmiyim bende turkiyeden emekliyim.ayni zamanda


Yazan: Selda Karakas - 4.2.2019 10:30:03

Merhabalar 3. Eşimle 2006 turkiyede evlendim esim hem almanyadan hemde turkiyeden emekli bende almanyada bir zamanlar calistim ama ben sadece turkuyeden emekliyim hic cocugumuz yok 13 yıllık evliyiz ama eşimin 5 çocuğu var ilk esinden esimin vefat durumunda almanyadaki emekli maaşını alabilirmiyim şimdiden edekkur ederim


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 4.2.2019 16:11:31
Sayın Selda Karakaş

Eşiniz üzerinden dul maaşı bağlanır.
Almanya da ise uygulama farklıdır.Şöyleki:
(survivors) için bir gider artışının olabilmesi sebebiyledir.

Bundan dolayı, ölüm sigortasındaki amaç, özellikle geride kalanların muhtaçlığa düşme tehlikesine karşı tedbir alınması, daha başka ifade ile kurtarılmasıdır.

Almanya Sosyal Güvenlik Sistemine göre aşağıda yer alan şartları yerine getirmiş olan Dul ve Yetimlere aylık bağlanmaktadır.

* Dul ve yetim aylığında ölüm anında kişinin ya emekli aylığı alıyor olması ya da en az 5 yıl prim ödemiş olması şartı aranmaktadır.

* Evlilik veya birliktelikleri 1 yıldan az olmamak kaydıyla, geride kalan dul eş veya partnere, ölümü takip eden aydan başlamak üzere, 24 ayı geçmeyecek şekilde küçük dul aylığı bağlanırken, bunlardan 45 yaşını geçenler (2012-2029 arasında tedrici olarak 47 olacak), malul çocuğu olanlar veya 18 yaşından küçük çocuklarına bakmakta olanlar büyük dul aylığı almaktadırlar.

* Boşanmış eşe, 1 Temmuz 1977 öncesi boşanmış olmak ve ölene bağımlı olmak kaydıyla veya bu tarihten sonra boşanmışsa uzun vadeli sigortalardan kaynaklanan hakların eşler arasında paylaştırılması yoluyla dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır.

* Büyük dul aylığı alanlardan 3 yaşından küçük çocuğu olanlara, çocuk bakım desteği verilmektedir.

* Geride kalan çocuklara, 18 yaşından sonra gelir testine tabi tutulmak ve öğrenci, sosyal veya çevre gönüllüsü ya da özürlü olmak kaydıyla 27 yaşına kadar yetim aylığı bağlanmaktadır.

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Maaş