Atıcılar Aile Hekimliği


Yazan: Furkan Oyan - 17.6.2019 14:19:01

Ehliyet değişimi için mahallemin bağlı olduğu sağlık ocağına gittim. Doktorum izinli olduğu için onun dışında kimsenin yardımcı olamayacağı söylendi. Önümüzdeki hafta izinden dönecekmiş onun dışında kimse yardımcı olamazmış. Konuyu 184 şikayet hattına bildirdim. Onların söylediği ise daha komik. Doktorum yerine vekil atamayı unutmuş o yüzden yapabilecek hiç bir şey yokmuş. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Haftaya yıllık iznim bitiyor ve iş başı yapıyorum. Ehliyet değiştirme işim ya önümüzdeki yıla kalacak ya da özel bir hastaneye gidip bir sürü para verip sağlık raporu alıcam. Hayatımda ilk kez gittiğim aile hekimliğinde böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Peki kime neyi nasıl şikayet edeceğiz???


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 18.6.2019 09:04:01
Sayın Furkan Oyan

Aile hekimi değiştirme nasıl olur, aile hekimi şikayet ve değiştirme dilekçesi nası yazılır detayları haberimide. Aile hekimi size en yın sağlık ocağına Sağlık Bakanlığı tarafından atanır. Eğer aile hekiminizden memmun değilseniz ve değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. yazacağınız bir aile hekimi değiştirme formunu doldurup Sağlık ocağına teslim etmek. Bilmeniz gereken bir şey var. Aile hekiminizden 3 ay hizmet almak zorunlu.
Aile hekimi kişinin oturduğu ikametgahına bağlı olarak belirleniyor. Şayet aile hekiminizden şikayetçiyseniz veya ikametgahınız değişmişse aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Bir kez aile hekimi değiştirdikten sonra değişiklik yapmak için 3 ay beklemek zorundasınız.

Aile Hekimi değiştirme işlemleri Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde veya İl Halk Sağlığı Müdürlüklerinde resmi görevlilerce yapılmalıdır. Aile hekimini değiştirmek için Sağlık Bakanlığı`nın düzenlediği Aile hekimi değiştirme başvuru formunu dolduruyorsunuz. Formda ikametgah sebebiyle değişiklik yapıyorsanız bununla ilgili seçeneği işaretliyorsunuz. Şayet aile hekiminden şikayetçiyseniz ve bunun için değişiklik istiyorsanız `kendi isteği` kısmını seçebilirsiniz.

Bu formu yeni ikametgahınızın yakınında bulunan tercih ettiğiniz bir sağlık ocağına iletmeniz de yeterli olacaktır. Yaklaşık 15 gün içinde aile hekiminiz yeniden belirlenmiş oluyor. Aynı yöntemle şikayetçi olduğunuz aile hekimini değiştirebilirsiniz.

AİLE HEKİMİ NASIL VE HANGİ DURUMDA DEĞİŞİYOR : Aile Hekiminiz sizin ve ailenizin sağlık danışmanınızdır. Aile Hekiminizden en iyi hizmeti alabilmeniz için ilk koşul onunla karşılıklı saygı ve güven içerisinde iyi bir iletişimizin olmasıdır. Aile Hekiminizin, ikamet ettiniz veya çalıştığınız adrese yakın konumda olması ise ikinci bir husustur.

SİZİN BAŞVURMANIZ GEREKİYOR : Eğer aynı ilçe içerisinde başka bir mahalleye, veya eski adresinize yakın bir konumda ulaşımı kolay başka bir ilçeye taşınmış iseniz Aile Hekiminizi değiştirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. İkamet adresinizin değişmesi ile Aile Hekiminizi değiştirme zorunluluğunuz bulunmadığı gibi Sağlık Bakanlığı tarafından sistem üzerinde otomatik olarak Aile Hekiminiz değiştirilmez.

TATİLDE AİLE HEKİMİ : Yaz tatili, seyahat veya başka bir sebep ile başka bir ile gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olur ise, “Misafir Hasta” tanımı ile başka bir Aile Hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Eğer 3 ay veya daha uzun bir süre başka bir ilde kalacak iseniz o ilde bir Aile Hekimine başvurarak Aile Hekiminizi değiştirmeniz gerekmektedir.

AİLE HEKİMİ TERCİH FORMU : Aile Hekimi değiştirme işlemi için internetten dilekçe veya form indirip imzalayarak Aile Hekimlerine verme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Tercih ettiğiniz Aile Hekimine bu talebinizi ilettiğinizde kendisi bilgisayar ortamında “Aile Hekimliği Tercih/Değiştirme Formu”nu tanzim edip size verecektir.Bilginize.


Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : Aile Hekimi