Vekil öğretmenlik


Yazan: Sibel Aldikactioğlu - 17.4.2010 20:34:08

Ben 1983 yılında liseyi bitirdim.1984 1985 1986 yıllarında aralıklı olarak vekil öğretmanlik yaptım.Acaba vekil öğretmenlere o zaman emeklilik primi yatırılıyormuydu eğer yatırılıyorsa şu anda emekli olma hakkı doğarmı bilgilendirmenizi arz ederim


Sponsor Reklam


Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 18.4.2010 15:39:21
Sayın Sibel vekil öğretmenlik 657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre hizmet vermektedir.Bu
nun başlangıcı sizin sgkna başlangıçtır.Hizmetinize sayılır. Bilgilerinize

Cevaplayan: Mehmet Sekban - 16.8.2010 12:32:04
Hizmet sürem ve tescil numaramı öğrenmek istiyorum.

Cevaplayan: Sibel Aldikactioğlu - 12.12.2010 20:16:19
Sayın Yaşar Gönenç ssk numaramı kurumlara gittim öğrenemedim nasıl öğrenebilirim ?Yardımcı olursanız çok memnun olurum.


HATALI SİCİL NO`LARIN DÜZELTİLMESİ

Sigortalı olarak çalıştığı halde SSK hizmet dökümünde çalıştığı dönemlerde sigortalı hizmetleri görünmeyen kişiler ya işveren tarafından sigortalı gösterilmemiş ya da sigortalının SSK sicil numarası işveren tarafından yanlış yazılmış olabilir.

Bazen uygulamada sigortalıya birden çok SSK sicil numarası verildiğine de rastlanmaktadır. Şayet kişinin birden çok SSK sicil numarası varsa Kuruma başvurarak mükerrer sicil numaralarının birleştirilmesi gerekir. Bu işleme Sosyal Sigortalarda "iptal-ipka" işlemi denilmektedir. Kişinin bir dilekçe ile en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine başvurması farklı sicillerin birleştirilmesi için yeterlidir.

PRİMLERİNİZ GÖRÜNMÜYORSA 2 YOL VAR

SSK hizmet dökümlerinde çalıştığı dönemler için sigortalı hizmetleri görünmeyen kişilerin öncelikle hatanın neden kaynaklandığını öğrenmesi gerekir. Şayet kişi çalıştığı ve işe giriş bildirgesi verildiği halde primi ödenmemiş ise yapması gereken İş Mahkemesine dava açmaktır.

Ancak işveren kişi adına prim ödemesine rağmen çalışmaları SSK hizmet dökümünde yoksa ortada sicilsiz tahakkuk olarak adlandırılan ve idari işlemle sonuçlandırılabilecek bir hata söz konusudur.

Geçmiş yılarda işlemler bilgisayar değil manuel yapıldığı için SSK sicil numarası bir numara hatalı bile olsa hizmetler görünmemekteydi. SGK e-Bildirge sistemi ile sigortalıları mağdur eden bu durumu ortadan kaldırdı. Ancak hâlâ geçmişte yapılmış bu tür hataların tamamı düzeltilemedi. Çünkü düzeltme işlemi için sigortalının başvurusu ve bazı evrakları temin edip Kuruma ibraz etmesi gerekmektedir.

SİGORTA GİRİŞİ HATALI OLANLAR

İlk defa işe başladığı tarih için sigorta primleri görünmeyen sigortalı öncelikle ilk işe giriş bildirgesini temin etmelidir. Kendisi ilk işe giriş bildirgesini saklamamışsa işvereninden temin etmeli bu da mümkün değilse bir suretini bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğünden istemelidir.

Bilinmelidir ki; işe giriş bildirgesinin ilk iki rakamı ilk işe giriş bildirgesinin bulunduğu ilin plakasını gösterir. Örnek; SSK numarası 65 ile başlıyorsa ilk işe giriş Bildirgesi Van SGK İl Müdürlüğündedir. SSK sicil no hatası nedeniyle görünmeyen hizmetlerin düzeltilmesini talep eden dilekçeye ilk işe giriş bildirgesi eklenmeli ve Kuruma verilmelidir. Bu işlem sonunda ilk defa işe başlanan işyerinden kaynaklanan sicil hatası düzeltilir.

Eğer SSK sicil hatası ilk defa işe girilen işyeri değil de daha sonraki işyerlerinden kaynaklanmış ise SSK sicil no düzeltme dilekçesine;

- Tekrar İşe giriş Bildirgesinin aslı yada fotokopisi,

- İşverenden alınacak SSK sicil no düzeltme dilekçesi,

- Çalışmaların geçtiği 4 aylık dönem bordosunun bir fotokopisi eklenmelidir.

YOKSA GEÇ EMEKLİ OLURSUNUZ!

Dönem bordosu işverenden temin edilmemişse Kurumdan da temin edilebilir. Zaten 4 aylık dönem bordrosunun dilekçeye eklenmesindeki maksat SSK sicil numarası hanesini inceleyerek hatanın SSK sicil numarasının yanlış yazılmasından kaynaklandığını anlamaya yöneliktir.

Okurumuzun anlattıklarından SSK sicil numarasının dönem bordrosuna yanlış yazıldığı anlaşılmaktadır. Okurumuzun 4 Temmuz 2009 tarihinde emekli olabilmesi 10 Şubat 1988 tarihinde en az bir gün çalışmasının olması gerektiğinden temin edeceği ilk işe giriş bildirgesi fotokopisini yazacağı dilekçeye ekleyerek Kuruma başvurması gerekir. Aksi takdirde emeklilik için 2 sene daha beklemek zorunda kalabilir.
Cevaplayan: Süeyla Baran - 26.2.2011 00:32:24
1988-1989 YILLARINDA ANKARA GÖLBAŞINDA VEKİL ÖGRETMENLIK YAPTIM AMA BELGELERIMI BULAMIYORUM NASIL BULABILIRIM KONUYLA ILGILI YARDIMCI OLURSANIZ YOL GOSTERIRSENIZ SEVINIRIM. PRIM GUNLERIME SAYDIRA BILIRIMIYIM ILK BASLANGIC OLURMU 1965 DOGUMLUYUM 2000 GUN PRIM GUNUM VAR VE NE ZAMAN EMEKLI OLURUM SAYGILARIMLA TEŞEKKUR EDERIM

Cevaplayan: Semra Yurtkölesi - 14.3.2011 18:36:52
07.05.86-23.05.86 tarih aralığında 17 gün vekil öğretmenlik yaptım.sgk tescil ve hizmetdaire başkanlığının hizmetimle ilgili verdiği cevap:5434 sayılı kanunun 14.maddesinin a fıkrası``aybaşlarından sonra vazifeye girenlerin o aya ait eksik aylık veya ücretlerinden kesenek alınmaz.aybaşlarından sonra vazifeden ayrılanların eksik aylık veya ücretlerinden tam kesenek alınır.```hükmüne amirdir. yine aynı kanunun 31.maddesinde,fiili hizmet müddeti iştirakçinin kanunla tanınan haklardan başladığı tarihten itibaren tam kesenek vermek suretiyle geçirdiği müddettir şeklinde tanımlanmıştır.bu nedenleilgili belirtilen tarihler arasında almış olduğu aylık veya ücretlerinden anılan madde hükmü gereğince tam kesenek kesilemeyeceğinden bu sürelerin hizmet olarak alınması mümkün değildir. devlet 17 gün calıştırıyor,ücretini ödüyor,vekiller asillerin tüm haklarına sahiptir diyor sonrada senin SİGORTANI ÖDEMEDİM diyor.sigortasız calıştırdım diyor. BEN ŞİMDİ NE YAPAYIM.TEŞEKKÜRLER

Bu konuda iş mahkemesine dava açılabilir.Devletin belgesi elinde.

Cevaplayan: Semra Yurtkölesi - 15.3.2011 12:53:11
selam.önceki yazıma ilave.torba yasadaki sgk ile ilgili geciçi 31.maddeden yararlanıp sigorta günlerimi ben ödeyebilirmiyim.

Cevaplayan: Kadir Kubilay Ubilay Ubilay - 20.4.2011 12:50:49
1992 VE 1999 YILLARINDA VEKİL ÖĞRETMENLİK YAPTIM.ŞU AN ÖZEL BİR ŞİRKETTE ÇALIŞMAKTAYIM.VEKİL ÖĞRETMENLİKTEKİ GÜNLERİM SSK BAŞLANGICI SAYILIR MI?AYRICA V.ÖĞRETMENLİKTEKİ GÜNLERİMİ SSK`YA NASIL AKTARABİLİRİM?BİLGİLENDİRİRSENİZ MEMNUN OLURUM.TEŞEKKÜRLER.

Cevaplayan: Pınar Durak - 22.5.2011 12:17:08
1993-1994 yıllarında vekil öğretmenlik yaptım elimde hiçbir belge yok, SSK başlangıcı sayılabileceğini duydum, o tarihte benim hizmetime ait evraklara nasıl ulaşabilirim veya emekli sandığında bir kaydım varmıdır?

Cevaplayan: Esra Zorlu - 14.8.2011 23:52:32
1988-1993 Yılları arasında vekil öğretmenlik yaptım.Elimde milli eğitimden alınmış hizmet dökümüm var fakat prim ödemelerimin sgk da gözükmediği söyleniyor.Bu durumda 3 yıl 8 ay çalışmışlıığm kayıp.Ne yapmalıyım.Teşekkürler.

Cevaplayan: Ayşe Mert - 29.9.2011 18:54:06
1984 1997 yılları arasında sekiz vekil öğretmen yaptım milli eğitimden hizmet dökümüm var sgk prim ödemeleri gözükmediği söylendi bunun için ne yapmam gerdiği bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

SGK na elindeki belgelerle uğramanız gereklidir.

Cevaplayan: Ali Bolat - 25.11.2011 18:15:39
Kolay gelsin.
14.3.1991 ile 31.5.1991 tarihleri arasında vekil öğretmenlik yaptım.görev yaptığım ilçe milli eğitim müdürlüğüne çekmiş olduğum maile gelen cevapta emeklilik kesenekleri icmal bodrosunda nisan ve mayıs aylarına ait şahsım adına kesinti yapılmış olduğunu fakat adıma emekli veya sigorta sicil numarası düzenlenmemiş olduğu veya rastlanılmadığı kayıtlarımızdan anlaşılmıştır gibi bir cevap geldi.

Adıma kesinti olmasına rağmen numara verilmezmi.bundan sonra ben hangi yolu izlemeliyim.,

bilgi vermenizi arz ederim.

Bir aydan çok vekil öğretmenlik başlaçtır.
Vekil öğretmenlik süresinde okullar tarafından adınıza emekli kesenekleri kesilir ama uygulama gereğince, emekli keseneği ilk işe başlanılan ay kesilmeyip, takip edilen ay başından kesilmeye başlanır.SGK na belgelerini göndererek gerekli işlemin yapılmasını isteyiniz.

Cevaplayan: Erdoğan Yımaz - 30.11.2011 21:31:07
1992-1993 Öretim yılında vekil öğretmenlik yaptım tahminim kesinti uygulanmadı iş mahkemesine baş vurabilirmiyim mahkeme sonunda okul müdürü zarar görürmü. teşekkürler.

Sayın Erdoğan Yılmaz
İşe giriş bildirgesi elinde olmazsa hizmet tespit davalarında zaman aşım süresi 5 yıldır.Sizin süre geçmiş bulunmaktadır.
Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hüseyin Dökme - 2.12.2011 23:11:32
1986 da vekil öğretmenlik yaptım sgk başlangıcı sayılırmı.Cevaplayan: Metin Harmandar - 26.12.2011 14:23:19
Sayın Gönenç,
1992 yılında meslek lisesi stajını ücretli olarak ddy yaptım.bu sicil numaram üzerine 95-96 yıllarında yaklaşık bir eğitim öğretim süresince vekil öğretmenlik yaptım.aynı sigorta numaramla 01.06.1998 yılında özel bir şirkette işe başladım.halen daha aralıksız bu numarayla çalışmaktayım.hizmet dökümümde vekillik süreci gözükmemektedir.konuyla ilgili bilgilendirme ve yapmam gerekenleri için gereğini bilgilerinize sunar,iyi çalışmalar dilerim.

vekil öğretmenliğinize dair belgeler mevcutsa bunları SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı`na dilekçe ekinde verin. Böylece söz konusu çalışmanız Emekli Sandığı hizmetinize eklenecektir. Şayet Sigortalı olarak işlem yapımışsa bu sefer de ilgili yerde bulunan SGK Müdürlüğüne gönderin.

Cevaplayan: Yilmaz Goktepe - 18.1.2012 09:05:33
1989 yilinda uc aya yakin milli egitimde vekil ogretmenlik yaptim hizmet suremle ilgili belgeleri sgk ya gonderdim
vekil ogretmenligr baslangicim sigortaya sayilip sayilmadigina dair bir belge gelmedi nasil ogrenebilirim.
saygilarimla

Cevaplayan: Şükrü Taşkır - 7.2.2012 23:35:06
Sayın Gönenç 1990 Ekiminden 1992 nin Aralığına kadar vekil Öğretmenlik yaptım. Sigorta numaramı buradan aldım ve bu numaradan devam ediyorum.Elimde okul müdürüyle yapılmış sözleşmem ve 2.5 yıl okulda vekil öğretmenlik yaptığıma dair belgem var.Ama SSK ya bir gün bile sigortam yatmamış.Elimdeki sözleşmede 8 saat karşılığı bir gün sigotalı sayılır diye bir madde var.aylık girdiği ders sayısı 8 e bölünür o kadar sigortalı sayılır diyor.Sigorta başlangıcım bura sayılmazsa emekliliğimi 5 yıl geriye atıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum.Yardımcı olursanız size dua ederim.

Cevaplayan: Ali Bolat - 5.3.2012 10:45:01
1991 Yılında vekil öğretmenlik yapmıştım.sgk dan numara düzenlenmesini istedim.14.03.1991 tarihli sicil numara düzenlenmiş olduğu edevlet sitesiyle sgk sitesinden öğrendim.ama gün falan girmemişler.şu an sigortalı olarak çalışmaktayım.sigorta 95 yılı başlangıcım.sigortadan emeklilikte 91 tarihli vekil öğretmenlik numaram işe başlangıç olarak sayılırmı.
kolay gelsin.

Cevaplayan: Süheyla Mezda - 30.5.2012 22:52:29
1984-85 Öğretim yılında beş ay vekil öğretmenlik yaptım. 1987 yılından sonra SSK lı olarak çalıştım. Emekli sandığında hizmetim görünmüyordu. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden hizmet belgemi aldım. SGK ya gittim Tescil için Ankaraya Emekli Sandığına başvurun dediler. Bu işlemi yapıy SSK başlangıcımı 1984 yılına çektireceğim. Benim sorum şu 1986 yılında bir doğum yaptım eğer Vekil öğretmenlik yaptığım süreyi ssk başlangıcı olarak saydırırsam doğum borçlanması yapabilirmiyim, çünkü 1987 SSK başlangıcı ile 1986 da doğan çocuğum için doğum borçlanması yapamıyorum. Cevap Verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

Cevaplayan: Süheyla Mezda - 30.5.2012 22:54:32
1984-85 Öğretim yılında beş ay vekil öğretmenlik yaptım. 1987 yılından sonra SSK lı olarak çalıştım. Emekli sandığında hizmetim görünmüyordu. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden hizmet belgemi aldım. SGK ya gittim Tescil için Ankaraya Emekli Sandığına başvurun dediler. Bu işlemi yapıy SSK başlangıcımı 1984 yılına çektireceğim. Benim sorum şu 1986 yılında bir doğum yaptım eğer Vekil öğretmenlik yaptığım süreyi ssk başlangıcı olarak saydırırsam doğum borçlanması yapabilirmiyim, çünkü 1987 SSK başlangıcı ile 1986 da doğan çocuğum için doğum borçlanması yapamıyorum. Cevap Verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

Cevaplayan: Süheyla Mezda - 30.5.2012 22:55:22
1984-85 Öğretim yılında beş ay vekil öğretmenlik yaptım. 1987 yılından sonra SSK lı olarak çalıştım. Emekli sandığında hizmetim görünmüyordu. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden hizmet belgemi aldım. SGK ya gittim Tescil için Ankaraya Emekli Sandığına başvurun dediler. Bu işlemi yapıy SSK başlangıcımı 1984 yılına çektireceğim. Benim sorum şu 1986 yılında bir doğum yaptım eğer Vekil öğretmenlik yaptığım süreyi ssk başlangıcı olarak saydırırsam doğum borçlanması yapabilirmiyim, çünkü 1987 SSK başlangıcı ile 1986 da doğan çocuğum için doğum borçlanması yapamıyorum. Cevap Verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sigortalılığınızın tescil edildikten sonra yapmış olduğunuz doğum için borçlanma yapabilirsiniz.O dönem de çalışmanız olmamışsa.

Cevaplayan: Hasibe Ulaş 17.6.2012 - 17.6.2012 01:45:57
1992/93 ve 1993/94 yıllarında vekil öğretmenlik yaptım. Sigorta sicil numaram var, fakat ödeme görünmüyor. Sicil numarasının olması, ödeme görünmediği halde, sigorta başlangıcı olabilir mi? bu durumda emekli olabilmek için ne yapmalıyım? Cevap verirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Hasibe Ulaş
Hizmet dökümünde sigorta başlangıcı sayılması için ödenmiş prim gününün gözükmesi gerekir.İlk çalışmış olduğunuz yerde bulunan SGK na bir dilekçe yazarak arşiv taraması isteyiniz.Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğünce de araştırma yapmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mehmet Çiçek - 18.7.2012 23:07:29
1990 yılında 1 aylık vekil öğretmenlik yaptım .elimde evrak yok ssk ya nasıl kayıt olma imkanı

varmıdır

İlgili Milli Eğitim Müdürlüğünden ve SGK dan arşiv taraması yaptırmalısınız.

Cevaplayan: Mehmet Çiçek - 25.7.2012 14:32:36
1990 yılında 1 aylık vekil öğretmenlik yaptım Bu sürelerim ssk kaydında bulunmassa ne yapabilirim dava açabilirmiyim.

Cevaplayan: Çiçek Cumalı - 31.7.2012 18:29:34
1989 - 1996 Yıllarında İstanbul Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda vekil öğretmenlik yaptım...
Hizmet cetvelimi nereden alacağım?
Çalıştığım bu yıllarımı hizmet birleştirmesi ile toplayabilir miyim? (Şu an SSK lı çalışıyorum)
Vekil öğretmenliğim dönemlerimde emekli sandığı veya ssk kaydım yok ise ne yapmalıyım?


Cevaplayan: Murat Erbap - 5.8.2012 12:32:30
1996-1997 yılları arasında ilçede vekil öğretmenlik sınavı açıldı ve katıldım kazandım.ben endüstri meslek lisesi mezunuyum,benim o yllarda çalıştığım günlerimi nasıl ssk ya geçirebilirim.veya MEB nasıl bir dilekçe yazabilirim.benim 1996-1997 yıları arasında vekil öğretmenlik yaptığımı gösterir bir belge verebilirmi acaba.

Sayın Murat Erbap
Siz vekil öğretmenlik yaptığınız yerde bulunan SGK na dilekçe yazarak arşiv taraması isteyiniz.Milli Eğitim Müdürlüğünden de araşrıtılmasını isteyiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fikret Keleş - 26.8.2012 01:53:18
1991/1992-1992-1993 yıllarında 16 ay vekil ögretmenlik yaptım.halen 1995 yılında ssklı olarak çalışmaya başladım .vekil ögretmenliği başlangıç olarak saydırabilirmiyim.çalıştıgım hizmetleri sgk birleştire bilirmiyim.bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.yardımlarınız için teşekkür ederim

Cevaplayan: Ayse Demirkiran - 9.9.2012 18:49:22
1956 dogumluyum.1974 ve 1975 yillari arasinda ogretmen vekilligi yaptim.1978 ve 1980 dogumlu iki cocugum var.daha sonra 1982 .1983 egitim yilinda sigortali olarak devam ettim.dogum borclanmasindan yararlanabilirmiyim..ne zaman emekli olabilirim..simdiden tesekkurler..islerinizde kolayliklar...........

Siz 4/A hizmet dökümünüze bakınız.Sigortalı olarak girişiniz 1978 yılı öncesi yapılmışsa iki doğum için borçlanma yapabilirsiniz.Günlüğü 10 TL. dir.Sizin Sigorta girişiniz belitiğiniz dönemde yapılmışsa.
1.3600 prim günü ile 50 yaşında emekli olursunuz.
2.pirim gün sayısını 5000 güne tamamlarsanız yine emekli olursunuz.

-Emekli Aylığı Hesaplamasını yapabilirsiniz.
uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

-Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.

app2.sgk.gov.tr/nezaman/

-Evrak Takibini İzleyebilirsiniz

www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/evrak_takip/

-Diğer uygulamalar SGK

www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/

KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇ


Cevaplayan: Süheyla Mezda - 3.10.2012 19:57:09
Selam. Size daha öncede soru sormuştum cevabınız olumlu idi, umutlandım. Daha önce Vekil öğretmenlik yaptım demiştim onu sigorta başlangıcım yapıp doğum borçlanması yapabilirim sanıyordum ama vekil öğretmenlik emekli sandığına bağlı hizmet olarak görünüyormuş ve benim daha sonraki ssk girişimde doğum sonrası olduğundan doğum borçlanması yapamıyormuşum yani 1985 de vekil öğretmenlik emekli sandığına bağlı işten ayrılıp doğumu 1986 da yapıp 1987 de ssk başlangıcı yapmış oluyorum size bir kere daha sorayım dedim, hiç umut yokmu?

Sayın Süheyla Mezda
Öğretmenliği malesef çok çeşitli şekillere ayırdılar.Sigoartalı oal da var.Emekli sandığına tabi olan da.Emekli sandığında doğum borçlanması malesef yoktur.Bu ayrımcılık sanırım ilk anneler günün de kaldırılacağını umut etmekteyim söylenenler o yönde.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Efraim Bur(efbir@mynet.com) - 18.10.2012 09:35:14
1998 yılında 5 ay ve 1999 yılında da 6 ay vekil öğretmenlik yaptım. Vekil öğretmenlik yaptığıma dair belge de almıştım milli eğitimden. Ödenen maaş ve kesintiler de belgede var. Bunu şimdi çalıştığım iş yerine de teslim ettim. Şimdi emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum. Vekil öğretmenlikte geçen sürelerim sigorta başlangıcım olarak sayılır mı? Başlangıç sayılıp sayılmayacağını iş yerimde nasıl öğrenebilirim. Çalışmalarınızda başarılar.

Cevaplayan: Dilara - 7.11.2012 02:12:27
2000-2002 yıllarında ücretli öğretmenlik yaptım.2000-2001 yılında sadece sigorta girişi yapılmış.9 aylık hizmet belgem var . sigorta yatmamış.şu an kadrolu öğretmenim .bu dönem şu an çok önemli . sigorta için ne yapabilirim.


Cevaplayan: Efe Birtek - 23.11.2012 16:15:27
1998 VE 1999 yılları arasında toplam 10 ay vekil öğretmenlik yaptım. Bu yıllar arsında vekil öğretmenlik yaptığıma dair yazıyı ilgili milli eğitim müdürlüklerinden aldım. 2004 yılında memurluk görevine başladım. Vekil öğretmenlik dönemlerindeçalıştığıma dair belgeleri şimdi memur olarak çalıştığım kuruma verdim. Bundan sonra nasıl bir takibat yapmalıyım. İyi çalışmalar. Şimdiden teşekkürler.

Cevaplayan: Nurten Çevik Evik - 28.11.2012 23:41:49
1992-2002 yılları arası milli eğitime bağlı okullarda çalıştım .Acaba ben o yıllarda emekli sandığındanmı yoksa ssk dan mı yararlanmış oluyorum.Kaç günüm olduğunu nasıl öğrenebilirim

Şayet sigortalı çalışmış iseniz aşşığıda belirtilen link e girip kontrol edebilirsiniz.Memur olarak çalımış iseniz.Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.
Emekli Aylığı Hesaplamasını yapabilirsiniz.
uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/
-Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.
app2.sgk.gov.tr/nezaman/
-Evrak Takibini İzleyebilirsiniz
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/evrak_takip/
-Diğer uygulamalar SGK
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/

www.sskemekli.com/son-12-ay-ssk-sorgulama.html
Bilgi Edinme Brimi
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger.../bilgi_edinme/

GSS Borcu Sorgulama Linki GSS PRİM-13
https://sgk.ziraatbank.com.tr
KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
1 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz

YAŞAR GÖNENÇCevaplayan: Ali Çelik - 1.12.2012 01:46:32
sayın Murat Erbap
Vekil öğretmenlik yaptığınız döneme ait hizmet dökümünüzü,öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü`nden temin edebiirsiniz.Arşivden dosyanızı bulup size hizmet sürelerinizi vereceklerdir.bu belge ile ilgili sgk gidebilirsiniz....

Cevaplayan: Murat Erbap - 6.12.2012 20:26:27
iyi akşamlar,ben ağrı tutak milli eğitim müdürlüğnü aradım,kaç oldu bimer; e yazı yazdım ,fakat milli eğitim müdürlüğü, bana,senin 1996 1997 yılları arasında vekil öğretmenlik listesinde adın görünmüyor,dediler,bu konuyla ilgili,ne yapmam lazım?iş mahkemesine başvurmam gerekirmi?şimdiden teşekkür ederim.

İş mahkemesine dava açma süresi 5 yıllıktır.Bu zaman aşımına uğramış olur.Milli Eğitim Müdürlüğünden çözüm bulmak gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Meral Kaplan - 25.12.2012 19:48:13
Kasım 1999 ile haziran 2000 yılları arasında vekil öğretmenlik yaptım.2004 te sgk lı olarak çalışmaya başladım.Bu arada 1994 sigorta girişliyim.Çalıştığım günleri saydırttığımda hizmet dökümümde vekil öğretmenlik görünmüyor.Bu durumda ne yapmalıyım.Lütfen yardımcı olur musunuz?Teşekkürler

Milli Eğitim Müdürlüğünden araştırma yapmalısınız.

Cevaplayan: Suat Uat - 9.1.2013 22:42:47
Merhabalar 1992-1993 eğitim öğretim yılında vekil öğretmenlik yaptım 2000 yılında da ssk lı olarak çalışmaya başladım 2010 yılında hizmet birleştirmesi için başvuruda bulundum aldığım cevap beni şoka uğrattı vekil öğretmenlik yaptığım dönemde 18 yaşından küçük olduğum için emekli sandığının 5434 sayılı kanun 12 maddesine göre hiç bir hakkım olmadığı yönünde idi şimdi nasıl bir yol izlemeliyim mahkemeye başvurabilirmiyim


Malesef başlangıç olarak dikkate alınmıyor.Bu bir yasal düzenleme olduğu için bir sonuç alamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mürvet Uludamar - 24.1.2013 23:50:57
Ben 17.07.1961 doğumluyum. 20.11.1984 ile 23.11.1984 tarihinde ekli belgele dede görebileceğiniz gibi 3 günlük vekil öğretmenlik yaptım. ( aslında 15 gündü ama resmi olarak bulamadım ) SGK ya dilekçe ile başvurdum bu hizmetimin bir aylık dönemi tamamlamadığı için 657 sayılı kanuna göre bildirilmediğini belirttiler ve sigorta başlangıcım olarak bu tarihi kabul etmediler.
Daha sonra 15.12.1995 tarihinden itibaren özel bir firmada SSK lı olarak işe başladım ve halen devam etmekteyim. Hizmet sürem 31.12.2012 tarihi itibariyle 5.442 gündür.
- Vekil öğretmenliği başlangıç tarihim olarak kabul ettirme imkanım var mıdır?
Şimdiden teşekkür ediyorum
saygılarımla

Sayın Mürüvet Uludamar
Sigorta da 1 gün başlangıcı sigorta başlangıç olarak kabul ediyor.Emekli sandığın da ise 30 günden az olunca sayılmıyor.Adaletsiz bir durum.Bir kaç arkadaşım da bu durumu yaşadı ama bir sonuç alınmadı.Biri dava açtı henüz devam ediyor.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mürvet Uludamar - 25.1.2013 11:45:15
Sayın Yaşar Gönenç ilginize teşekkür ediyorum .
Konuyla ilgili sizi takip etmeye devam edecegiz.
Saygılar,

İyi günleriniz olsun
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hakan Akdoğan - 3.2.2013 16:40:15
1990-1992 yıllar arasında ş.koçhisar da vekil öğretmenlik yaptım.1997 yılında ssk lı olarak çalışmaya başladım.1990 yılında yaptığım vekil öğrwtmenli hizmet yılı başlangıcı sayılırmı.ssk prim gün sayısına etkisi olurmu.olursa eğer nasıl yapabilirim.

Hizmetiniz sigorta başlangıı olarak sayılır.

Cevaplayan: Ali Ata - 18.2.2013 00:13:17
1988 -1992 YILLARI ARASINDA 24 AY VEKİL ÖĞRETMENLİK YAPTIM.SİCİL NUMARASI VERİLMEDİĞİNİ ÖĞRENDİĞİMDE YAZIŞMALAR YAPARAK ÇALIŞTIĞIM SENELERİN DÖKÜMÜNÜ ALARAK SİCİL NOMU ALDIM.BU YAZDIKLARIM YAKLAŞIK 10 YIL ÖNCE OLDU.ŞU ANDA VEKİL OLARAK SİCİL NOM 4-C GÖRÜNÜYOR AMA NE KADAR ÇALIŞTIĞIM NE ZAMAN BAŞLADIĞIM BELLİ DEĞİL .SKK OLARAK ÇALIŞIYORUM.BİRLEŞTİRME YAPMAM VE BU GÜNLERİN GÖZÜKMESİ İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR.TEŞEKKÜRLER...

Cevaplayan: Züleyha Bozdağ - 7.3.2013 13:05:11
ilk işe başlangıcım vekil öğretmenlikle daha sonra ssklı oldum, doğumu vekil öğretmenlik bittikten sonra işsizken yaptım doğumdan dokuz ay sonra ssk başladı ama çok kısa çalışabildim çocuk nedeniyle daha sonra ssklı olarak devam ettim şu anda ssklı çalışıyorum. Devlet memurları doğumdan sonra aylıksiz izin diye bir izin kullanabiliyorlar sonrada bunu ödeyip emekliliklerine saydırabiliyorlar olan bizim gibi iki arada kalanlara oluyor, vekil öğretmenlik geçici bir iş sonrasında devam edemiyorsun neden devlet memuru gibi işlem görüp doğum borçlanması bize vermiyorlar bu adalet mi?

Cevaplayan: M.emin Elnazik - 20.3.2013 15:20:53
Ben 1996/1997 tarihinde vekil öğretmenlik yaptım. Elimde hizmet belgem var. Sigorta başlangıç tarihine saydırmam için daha önce emekli sandığına müracaatım oldu. Bordro Emekli Keseneklerini istemişler fakat milli eğitim müdürlüğü öyle bir şeyin olmadığını söylediler yani sigortamız yatmamış. Kısıtlı bordro ile çalıştırılmışız. Çalıştığım dönemin sigorta başlangıcına esas kılınması için ne yapmalıyım. Valiliği ya da milli eğitimi mahkemeye versem bir sonuç alır mıyım? Teşekkürler

Cevaplayan: Türkan Kaya - 9.4.2013 15:07:38
1991 yılında 6 ay vekil öğretmenlik yaptım.1992 yılında emekli sandığına bağlı memuriyete atandım.Mart 2013 `de hizmet birleşimi için kuruma dilekçe verdim.(O göreve ait hizmet cetveli ile beraber) Bana olumsuz cevap verildi. Maduriyetimin giderilmesi için nasıl bir yol izlemeliyim.

SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme Birimine başvurunuz.
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger.../bilgi_edinme/
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Çiğdem Yılmazlar - 9.4.2013 17:35:05
Sayın Gönenc , ben 95 - 96 yılı ekim temmuz arası 96 -97 ekim -temmuz arası bir lisede ücretli öğretmen olarak çalıştım ,daha sonra devlet memuru oldum , şimdi bu ücretli öğretmenlik hizmetlerimi saydırmak istiyorum , o yıllara ait tüm dökümleri çalıştığım okuldan müdür onayı ile aldım , izlemem gereken yolu gösterebilir misiniz ? Teşekkür ederim .

Bu belgeyi bir dilekçe ekinde SGK başkanlığı Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Bşk.Milli Müdafa Cad.No:24 Bakanlıklar/Ankara adresine gönderiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Kadrıye Subası - 10.4.2013 20:48:13
Ben 4 yıl ücretli öğretmen olarak çalıştım muhtelif okullarda , 3 kuruş ders ücretı alıyorduk . Acaba bizim gibiler için sosyal guvenlık kesıntısı yapıldımıydı ?Bilmiyorum Şimdiki ücretlı oğretmenlerın SGK sı ödenıyormuş ,ben kesılıp kesımedığını bımıyorum Sn .Yasar Gonenc çalıştığım okullardan ders ucretı dökumu alırsam işe yararmı ? 1985 yıından baslayan 720 gun SSK hızmetım var , o 4 yılım gözükmüyor şimdi ise 16 yıllık sınıf ogretmenıyım , çalıstığım 4 yıl nereye sayılır SSK mı EMEKLİ SANDIĞINA mı , zahmet olmazsa cevaplamanızı rıca edeceğim .

Cevaplayan: Kadriye Subası Ubası - 12.4.2013 18:07:29
Sayın Gonenc Bey lütfen beni duyun ,bana bır yol gosterın .Calıştığım o 4 yıl havayamı uçtu . Sorum yukarıdadır

Sorunuzu göremiyorum .

Cevaplayan: Fırat Aktaş - 13.4.2013 22:25:34
1993 İLE 1999 YILLARI ARASINDA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞTIM ŞU ANDA SİGORTALI OLARAK ÇALIŞTIM ANCAK BU YILLAR ARASINDA SİGORTAM YATIRILMAMIŞ DAVA AÇABİLİRMİYİZ.

Hizmetleriniz Milli Eğitim Bakanlığıda ise bunlar tespit edilir ve sigorta başlangıcı sayılır.Özel sektörde ise zaman aşımı süresi 5 yıldır.Bu süre dolmuş olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Kadriye Subaşı - 14.4.2013 22:36:36
Ben 4 yıl ücretli öğretmen olarak çalıştım muhtelif okullarda , 3 kuruş ders ücretı alıyorduk . Acaba bizim gibiler için sosyal guvenlık kesıntısı yapıldımıydı ?Bilmiyorum Şimdiki ücretlı oğretmenlerın SGK sı ödenıyormuş ,ben kesılıp kesımedığını bımıyorum Sn .Yasar Gonenc çalıştığım okullardan ders ucretı dökumu alırsam işe yararmı ? 1985 yıından baslayan 720 gun SSK hızmetım var , o 4 yılım gözükmüyor şimdi ise 16 yıllık sınıf ogretmenıyım , çalıstığım 4 yıl nereye sayılır SSK mı EMEKLİ SANDIĞINA mı , zahmet olmazsa cevaplamanızı rıca edeceğim .

Sayın Gönenc Bey , göremediğiniz sorumu tekrar soruyorum ayrıntılı cevabınızı istirham ediyorum .

Sayın Kadriye Subaşı
Görev yaptığınız yerlerin bağlı bulunduğu Milli eğitim Müdürlüklerinden çalışma belgelerinizi alabilirsiniz.Bu hizmetleriniz 4/A (Sigorta) hizmeti sayılmaktadır.Ayrıca hizmetiniz SGK na da bildirilmiş de olabilir.Sisteme girip bakabilirsiniz.Bu hizmetleriniz şimdiki hizmetlerinizle de birleştirilir.
…………………………………………..………………… MÜDÜRLÜĞÜNE
… / … / ….. tarihinde (ilk atama / açıktan atama) kadrolu öğretmen olarak atandım.
Bu tarihten önceki SSK (4/A) hizmetlerimin birleştirilmesini istiyorum.
Gereğini arz ederim.
… / … / …….
……………….
…………………………….
TC Kimlik No:
SSK Sicil No:
Bağ-Kur Sicil No:
Emekli Sicil No:
Telefon:
ÇALIŞTIĞI KURUM KAMU/ÖZEL
BAŞLAMA
TARİHİ BİTİŞ TARİHİ İLİ İLÇESİ KASABASI KÖYÜ
1
2.
EKLER
Ek-1: Nüfus cüzdanı fotokopisi
:
Ek-2: Özel öğretm kurumu ( öze lokul, özel dersane vb. ) hizmet cetveli

Cevaplayan: Kadriye Subası - 14.4.2013 23:48:26
Sayın Yasar bey çok tesekkur ederim , hemen SSK HIZMETIME BAKTIM görulmuyor yarın çalıştığım okullara dılekçe verecegım , o zaman ücretli ogretmenlık dosyamın çıkması ıçın , yanı umıtlı olabılırmıyım o zama SSK ODENMEMIŞ BILE OLSA DEVLET ÇALIŞTIĞIMI KABUL EDER MI ? Buna benzer ornekler oldumu daha once acaba ?

Devletteki hizmetleriniz hiç bir zaman zayi olmaz.Mutlaka kurumlarda kayıtları vardır.Siz dilekçenizde ki yapmış olduğunuz hizmetleri ve okulları belirtilen yerleri doldurup imzaladıktan sonra gönderiniz.Onlarda yazışma yaparak ilgili yerlere bilgi gönderirler.Bulunduktan sonra SGK aktarılması sağlanır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Naile Geçken Eçken - 16.4.2013 22:51:15
Burayı Kadriye Subası arkadasım vasıtasıyla ogrendım .Çok memnun oldum . Sayın Yasar Gonenc benim de bır okulda 2 yıl ücretlı öğretmenlık çalışmam var 2 tam ders yılı haftada 30 saat . Sızın yazdıklarınızı okuyunca Bugun 18 yıl once çalıştıgım okula gıttım evrakları ıstedım aradan 18 yıl gectıgını evrakların okulu su basması netıcesınde yok oldugunu soyledıler ayrıca o donemde yapılan ucretlı ogretmenlıklerde sosyal guvence olmadıgını belırttıler , o hızla ve sınırle İLÇE MILLI EGITIM MUDURLUGUNE gıttım , onlarda yer değiştirdıklerını aradan 18 yıl gectıgı ıcın bulunamayacağını soyledıler yukarıda yazan Ayse Cıgdem hanım kayıtlarını buldugunu söyluyor bunlar nasıl okul boyle kımı bulur kımı bulmaz arsıv bır kurumun namusudur dıye ogrendık zamanında , ılçede bır memur okulun ış yapmak ıstenedıgı ıcın böyle dedıgını soyledı kım uğrasacak arşıvlerın tozlu raflarında dıye . Yasar Beyefendı bu kayıtlar bulunamazsa ben ne yapayım , 13 yıllık devlet memuruyum , 600 gun Ssk hızmetım var memuriyet oncesı ,kayıtlarım bulunsa devlet hızmetıme sayılır mı ? durumumu sıze arzettım ,bana bır çıkıs yolu gosterın lutfen .Saygılarımla Naıle Geçken

Sayın Naile Geçken
Devlet de çalıştığınız halde kayıt bulunmaması çok ilginç.Ancak siz araştırmaya ve ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerine arşiv taraması yapmasını isteyiniz.Ancak bulunmaz ise hizmet tespit davası açılabilir.
Hizmet tespit davalarında 5 yıllık zaman aşımı süresi vardır ama bu şart normal iş yerleri için geçerlidir. Kamuda çalışanlar için zaman aşımı yoktur. Ancak, davayı kazanabilmeniz için çalıştığınız yerlerde resmi belgelerle ücret ödendiğinin belgelendirilmesi gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Kadrıye Subası - 19.4.2013 16:09:53
Sıze zahmet verdım , cok tesekkur ederım Sayın Yasar bey . Saygılarımla

İyi günlerin olsun.Selamlar.

Cevaplayan: Ulfet Temız - 23.4.2013 19:49:10
Biz bir grup arkadas sızı kesfettık Yasar Bey ben de 16 yıllık sınıf öğretmenıyım sımdı benım gıbı arkadaşlar iki çocuklarını borçlanıp 4 yıl hızmet satın aldilar bu sene sonun da emekli olacaklar benım baslangıcım hep devletten 96 yılı basladim Tayyıp beyın anneler gununde analara jest yapıpı 5 çocuğa kadar borçlama yaptırcagı söylenıyor bu doğrumu bana olur mu ? Sımdıden tesekkurler .

Sanırım doğum borçlanmalarında yeni bir düzenleme yapılacak hem 2 ile sınırlı olan doğum borçlanması artırılacak hem de sigortalılık öncesi doğumlarda dikkate alınacak.Kurumlar arası farklılık da kaldırılacaktır.Bu konuda çalışmalar hem seçim öncesi öne alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bilal Sezen - 6.5.2013 09:40:22
1991 yılı şubat haziran ayları arasında ücretli öğretmenlik yaptım. 1991 yılı eylül ayında atamam yapıldı ve meb de kadrolu öğretmen olarak göreve başladım. SGK ya ücretli öğretmenlik yaptığım dönem için kayıtlarımın bulunması için başvurdum ama hiçbir kayıt bulunamadı. Ücretli öğretmen olarak çalıştığım okula dilekçe ile müracaat ettim ve 1991 Mayıs-haziran aylarında çalıştığımı bildiren yazı verildi. İşe başlama tarihim ücretli öğretmenliğe başladığım tarih olabilir mi? Bunun için hangi yolu izlemeliyim.

Sayın Bilal Sezen
Ücretli öğretmen MEB’na bağlı okullarda girdiği ders saati üzerinden ücret alarak çalışan öğretmendir.Bunların da sigortaya girişleri Milli Eğitim Müdürlüklerinde bildirilmelidir.Şayet bilgilere ulaşılmaz ise hizmet tespit davası açılması gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Aydın Yılmaz - 21.5.2013 23:21:22
1992-1993 yıllarında 7 ay vekil öğratmanlik yaptım elimde hizmet belgem var fakat 1996 yılında hem ssk dan hemde emekli sandığından araştırdım hiç bir kayıt görünmyor halen ssk lı olarak çaiışıyorum ssk başlangıcım 1996 bu çalıştığım süreyi ssk başlangıcı olarak nasıl yaptırabilirim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Sayın Aydın Yılmaz
Elinizdeki belgelerle iş mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız halinde, yargı yoluyla çalışma sürelerinizi kazanmamanız için ortada hiçbir neden yok.Bu şekilde ancak sigorta başlangıcı olarak sayılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Aydın Yılmaz - 21.5.2013 23:21:42
1992-1993 yıllarında 7 ay vekil öğratmanlik yaptım elimde hizmet belgem var fakat 1996 yılında hem ssk dan hemde emekli sandığından araştırdım hiç bir kayıt görünmyor halen ssk lı olarak çaiışıyorum ssk başlangıcım 1996 bu çalıştığım süreyi ssk başlangıcı olarak nasıl yaptırabilirim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Cevaplayan: İlkay Erengönül - 13.6.2013 13:33:58
1996 YILINDA MEB DE 3 AY 18 GÜN VEKİL ÖĞRETMEN OLARAK GÖREV YAPTIM O DÖNEME AİT KURUMDAN ÇALIŞTIĞIMA DAİR EVRAK VAR AMA EMEKLİ SİCİL NO SU VERİLMEMİŞTİ DİLEKÇE YAZDIM AMA KAYITLARDA SİCİL NOSUNA RASTLANMADIĞINA DAİR YAZI GELDİ BEN BU EMEKLİ SİCİL NOSUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM.BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

Sayın İlkay Erengönül
Hizmet Belgenizi, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne gönderin. Kimlik fotokopisini ekleyin. E. Sandığı size Sicil Numarası verip, hizmetinize sayar ve bu sigortalılık başlangıcınız olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İlkay Erengönül - 17.6.2013 13:38:57
CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM .


Cevaplayan: Ali Bolat - 26.6.2013 09:07:01
1991 yılı vekil öğretmenlik yaptım ve gerekli evrakları temin edip sgk ya müracat ettim.EDEVLET sayfamda adıma 1991 yılına ait sicil numarası verilmiş.
1.çalışma günüm belirtilmemiş. nasıl temin ederim.
2.ben ssk lıyım. Bu sicil numaram ssk emeklilik başlangıcı sayılırmı.

kolay gelsin.
Sayın Ali Bolat
Milli Eğitim Müdürlüğünden hizmet yaptığın döneme ait bir resmi yazı almalısınız.SGK undan ise işe giriş bildirgesinin bir örneğini talep ediniz.Büyük ihtimalle işe giriş bildirgesi verilmiş prim yatırılmamış olabilir.Elinize geçen bu belgelerle hizmet tespit davası açabilirsiniz.Bir günlük bir çalışma bile sigorta başlangıcınızı 1991 yılına çeker.Aksi halde başlangıcınız 1991 yılı olmaz.Bilginize.

Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Beyhan Davutoğlu - 11.7.2013 14:08:19
Sayın Gönenç,ben de 1992`de 19 gün vekil öğretmenlik yaptım. SGK bana ayın ortasında başladığım ve bir ayı doldurmadığımdan ve kesenek kesilmediği için sicil numarası vermedi.Sizin yazılarınızdan iş mahkemesine verebileceğimi öğrendim.Bu mahkemelerden sonuç elde eden var mı? Sonuç elde eden varsa veya ileride olursa bizimle paylaşır mısınız? Teşekkür ederim, Saygılarımla

Eliniz de belge olması gerekir.Aksi halde 5 yıllık zaman aşımına girmiş olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Beyhan Davutoğlu - 11.7.2013 18:43:46
Belge derken kasdettiğiniz hizmet belgesi mi? Hizmet belgem var.Zaman aşımı benim hizmet belgeme göre mi yoksa

Sizin eliniz de nasıl bir belge var.

Cevaplayan: Ekrem Mutlu - 14.9.2013 15:03:47
ben 1994 senesınde 6 ay vekıl ogretmenlık yaptım.mıllı egıtımden o tarıhlerde calıstıgıma dıar yazı aldım ama nomara vermedıler.ssk da sıstemde goremıyoruz dedıler.yasım 18 den kucuk oldugu ıcın bu hakkımı kaybetme durumum varmı?ne yapmam lazım.ıyı calısmalar...

Hizmet tespit davası açılması gerekir.Ancak emekli sandığındada 18 yaş öncesi başlangıç sayılmaz.

Cevaplayan: Murat Erbap - 28.9.2013 04:13:08
merhaba,hocam,ben 1996 1997 yılları arasında vekıl öğretmenlık yaptığımı daha öncedende size yazmıştım.fakat görev yaptığım ilçe mıllı eğıtım mudurlugune gıttım ve arsıvı arastırdım hıç bır bılgıye raslamadım,o donemde vekıl oğretmenlik yapaların ismı yok öyle bır dosya yok,meb muduru ile goruştum herhengı bır sey yapamayacagını soyledı,bu durumda nasıl bır yol izleyebilirim.şimdiden tşklr.

Eliniz de belge olmadan bir günlük hizmet tespit davası açılsa bile sonuç alınmaz.

Cevaplayan: Osman Koçer - 10.10.2013 09:53:30
Merhaba.bir sorum vardı.Cevaplarsanız sevinirim.1995-1996 yılı eğitim öğretim yılında ücretli öğretmenlik yaptım.Şimdi devlet memuruyum.Ben bu ücretli öğretmenlik yaptığım yıllarda primimi ssk ya yatırıldı diye biliyordum ama yatırılmamış.ssk dan sorduğumda bana 2000 yılından önce yapılan ücretli,vekil yada sözleşmeli öğretmenlerin primlerinin emekli sandığına yatırıldığını ve bu işlemlerinde bağlı bulunduğunuz milli eğitim müdürlüklerince yapıldığını,o zamanki görev yaptığım yerdeki milli eğitim müdürlüğünden araştırmam gerektiği söylendi.Bu bana pek mantıklı gelmedi.Şimdi aynı pozisyonda görev yapan tanıdıklarım var.Onların primi ssk ya yatıyor ( 4 a lı ) 2000 yılından önceki primler gerçekten emekli sandığınamı yatıyordu.Cevaplarsanız sevinirim.Kolay gelsin

Sayın Osman Kocer
Emekli sandığına o dönem kesenek kesilmektedir. Hizmetleriniz için Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne dilekçe yazmanız ve Milli Eğitim Müdürlüğünden de araştırma yapmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Çayır - 8.12.2013 04:06:16
Merhaba ben 1991-1992,1992-1993 eğitim öğretim yıllarında 17 ay vekil öğretmenlik yaptım elimde belge olarak tasarruf teşvik dökümü var bulunduğum sigorta müdürlüğüne gitsem,sigorta başlangıcını tescil ederler mi?etmezlerse ne yapmam lazım? 02.03.1969 doğumluyum 1998 beride hala sigortalı olarak çalışmaktayım,1991 başlangıç sayarlarsa ne zaman emekli olabilirim?

Cevaplayan: İsmail Yakut - 11.12.2013 20:46:02
2008-2009 eğitim sezonunda vekil öğretmenlik yaptım.hizmet dökümünde çıkmıyor.onu nasıl ve nerden öğrenebilirim.saygılar

İlgili Milli Eğitim Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak arşiv taraması isteyip çalışma belgesi istemelisiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Memet - 30.12.2013 23:38:46
Ben 1991-1992 yıllarinda vekil öğretmenlik yaptım.fakat sigorta numaram gözükmüyor,emekli sandıgi genel müdürlüğüne dilekçe yazdım(milli egitimden aldığım belge ile birlikte) ordan gelen cevap saat ücretli çalıştığım için fazladan para ödeyerek hizmet birleştirmesi yapabileceğim söylendi.devlet benim paramı yatirmamismi ben şimdi birdaha para ödeyim.aydinlatirsaniz sevinirim.iyi günler.

asıl görevleri nedeniyle 4/c sigortalısı konumunda bulunmayanlar da 4/a (SSK) sigortalılığı kapsamında sigortalı olmaktadırlar.
Vekil öğretmenler normal maaşın üçte ikisi karşılığında görev yaparken ücretli öğretmenler haftada 30 derse kadar ücretle görev yapabiliyorlar. Ki 30 saati dolduran ücretli öğretmenin ücreti emsali öğretmenin üçte biri kadar oluyor. Bu nedenle MEB`de artık vekil öğretmen değil, ücretli öğretmen çalıştırmayı tercih ediyor.
Türk Eğitim Sen`in verilerine göre 2012 yılında 81 ilde çalıştırılan ücretli öğretmen sayısının 63 bini geçtiği, 2013 yılı rakamlarına göre sadece 70 ilde 58 binin üzerinde ücretli öğretmen çalıştırıldığı göz önüne alınırsa bu arızi istihdamın göz ardı edilmeyecek boyutta olduğu da ortaya çıkıyor.
Vekil ve ücretli öğretmenlerin sosyal güvenliği
Konumuz sosyal güvenlik olduğundan bizce önemli olan aradaki farkı da vurgulamak gerekiyor, ki ücretli öğretmenlerden zaten asli görevi nedeniyle Emekli Sandığı iştirakçisi olanların dışında sosyal güvenlikleri SSK statüsünde iken vekil öğretmenlerin sosyal güvenliği Emekli Sandığı iştirakçiliği biçiminde sağlanıyordu.
Hizmet tespit sorununun çözümü
Ne var ki kimi zaman bunların mütevazı ücret veya maaşları ödenirken sosyal güvenliklerine ilişkin primleri veya kesenekleri önemsememeden veya bilgisizlikten dolayı yatırılmayabiliyor. Bu durumda sosyal güvenlik açısından hak kaybı oluşturan böyleis hallerde çözüm için dava gerekiyor. Yani bu kapsamlarda çalışanların hizmetlerinin bildirilmemiş olması hali çokça rastlanan bir durum ve böylesi bir olumsuzlukla karşılaşanların ne yapması gerektiğini bilmeleri gerekiyor.
SSK sigortalılığından emeklilikte sigortalılık başlangıcı çok önemli. Vekil veya ücretli öğretmenlerin de kadroya geçmeden önce ve genç yaşlarında bu istihdam türüne tabi oldukları göz önüne alınırsa bu bireysel meselenin zamanında ele alınmadığını da sanırım herkes kabul eder.
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.
Kaynak: Alitezel.com

Cevaplayan: İbrahim Demir - 1.1.2014 16:04:53
Merhaba,ben1989-90 yılları arsında 6 ay 22 gün vekil öğretmenlik yaptım. 1991 de asil öğretmenliğe başladım ve halen çalışıyorum, vekil olarak çalıştığım kurumdan belgemi alarak milli eğitime başvurumu yaptım fakat başlangıç tarihimi 1989 yılı olarak yapmaları gerekirken sadece 6 ay 22 gün çalışmışlık olarak görev süreme eklemişler memuriyete başlangıç tarihim vekilliğe başlangıç tarihim mi yoksa asil öğretmenliğe başladığım tarihmi olmalı?

Sigortadan emeklilikde sigorta ilk başlangıç tarihi dikkate alınır.ancak memuryetin başlangıcında ise sigortaılıkda geçen süre kadar hizmetinize eklenir.Yapılan işlem doğrudur.Bilginize.
Yaşar gönenç

Cevaplayan: İbrahim Demir - 1.1.2014 20:19:18
yaşar bey öncelikle cevabınıza teşekkür eder iyi yıllar dilerim. 1989 daki vekil öğretmenlik emekli sandığına sayılıyor diye söylemişlerdi, sgk da HİTAP (hizmet takip proğramı) adı altında belirtilen modülde memuriyete başlama tarihi memurun ilk göreve başlama tarihidir eğer daha önce vekil öğretmenlik veya vekil imamlık yapmışsa bu sefer memuriyete başlama tarihi vekilliğe başlama tarihi olarak değiştirilir yazmaktadır bu bilgiyi yorumlamanızı rica ederim

NOT: Bahsi geçen hitap linki
http://hitap.sgk.gov.tr/HitapWeb/sss.jsp ( sıkça sorulan sorular 11.madde)

Okudum kısa bir açıklama yapmışlar.Öğretmenliği o kadar çeşitlendirmişlerki izlemeye ve takip etmeye zaman yetmiyor.Bu uygulamayı yürürlüğe koyanlarda içinde çıkamıyor.2008 den sonra tekrar değişik uygulama başlatılımış
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK
“İlkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahallî idarelerde izin şartı aranmaz) ile açıktan vekil atanabilir” hükmünü haiz 86 ncı maddesi çerçevesinde MEB`in ihtiyaçlarına binaen 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi iştirakçi veya 5510 sayılı Kanuna göre 4/c sigortalılığına tabi olarak vekil öğretmen çalıştırılmış ve çalıştırılmaktadır.
Yine aynı (657 sayılı) Kanunun 89 uncu maddesi kapsamında her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilmektedir.
Yani bahse konu 89 uncu madde kapsamında çıkartılan “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” çerçevesinde ilkokul öğretmenlerinin haricinde kimi branşlarda, yüksek öğrenimli olmak koşuluyla okul öncesi, zihinsel engelli, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ders saati başına ücretle çalıştırılan öğretmenler de bulunuyor.
Bir başka ayrımla da işaret edecek olursak,
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanlar,
657 sayılı Kanunun 89 uncu maddesine göre her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (Askeri akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde ücretle ek ders görevi verilenlerden,
asıl görevleri nedeniyle 4/c sigortalısı konumunda bulunmayanlar da 4/a (SSK) sigortalılığı kapsamında sigortalı olmaktadırlar.
Vekil öğretmenler normal maaşın üçte ikisi karşılığında görev yaparken ücretli öğretmenler haftada 30 derse kadar ücretle görev yapabiliyorlar. Ki 30 saati dolduran ücretli öğretmenin ücreti emsali öğretmenin üçte biri kadar oluyor. Bu nedenle MEB`de artık vekil öğretmen değil, ücretli öğretmen çalıştırmayı tercih ediyor.
Türk Eğitim Sen`in verilerine göre 2012 yılında 81 ilde çalıştırılan ücretli öğretmen sayısının 63 bini geçtiği, 2013 yılı rakamlarına göre sadece 70 ilde 58 binin üzerinde ücretli öğretmen çalıştırıldığı göz önüne alınırsa bu arızi istihdamın göz ardı edilmeyecek boyutta olduğu da ortaya çıkıyor.
Vekil ve ücretli öğretmenlerin sosyal güvenliği
Konumuz sosyal güvenlik olduğundan bizce önemli olan aradaki farkı da vurgulamak gerekiyor, ki ücretli öğretmenlerden zaten asli görevi nedeniyle Emekli Sandığı iştirakçisi olanların dışında sosyal güvenlikleri SSK statüsünde iken vekil öğretmenlerin sosyal güvenliği Emekli Sandığı iştirakçiliği biçiminde sağlanıyordu.
Hizmet tespit sorununun çözümü
Ne var ki kimi zaman bunların mütevazı ücret veya maaşları ödenirken sosyal güvenliklerine ilişkin primleri veya kesenekleri önemsememeden veya bilgisizlikten dolayı yatırılmayabiliyor. Bu durumda sosyal güvenlik açısından hak kaybı oluşturan böyleis hallerde çözüm için dava gerekiyor. Yani bu kapsamlarda çalışanların hizmetlerinin bildirilmemiş olması hali çokça rastlanan bir durum ve böylesi bir olumsuzlukla karşılaşanların ne yapması gerektiğini bilmeleri gerekiyor.
SSK sigortalılığından emeklilikte sigortalılık başlangıcı çok önemli. Vekil veya ücretli öğretmenlerin de kadroya geçmeden önce ve genç yaşlarında bu istihdam türüne tabi oldukları göz önüne alınırsa bu bireysel meselenin zamanında ele alınmadığını da sanırım herkes kabul eder.
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.
Kaynak: Alitezel.com

Cevaplayan: Gülay Gencer - 7.2.2014 22:10:13
1985 ve 1988 yılları arasında 4 kez vekil öğretmenlik yaptım.Bugüne kadar sigortalı bir işte çalışmadım.SSK kayıtlarına göre sicil no görülmemektedir.Milli Eğitim arşivinden aldığım belgelerle sicil no su çıkartabilirmiyim,nereye başvurabilirim.İlginize şimdiden teşekkürler.

Cevaplayan: Selma Uzesen - 9.2.2014 01:27:54
03 03 1975 01 04 1975 tarihleri arasında vekil öğretmenlik yaptım 2005 ten bu yana sigortalı çalışıyorum hizmet birleştirmek için başvurduğumda aybaşlarından sonra vazifeden ayrılanlardan tam kesenek alınır bu nedenle hizmetiniz bulunmamaktadır diye cevap geldi bu yüzden 3600 günle emeklilik şansımı yitiriyorum tam 30 gün çalışmışım ayın 1 i aybaşından öncemi sayılır nasıl davranmalıyım çok üzgünüm lütfen cevap verirmisiniz

Cevaplayan: Deniz Gül - 21.3.2014 09:33:53
Geçmiş yıllarda vekil öğretmenlik yaptım ve bağlı olduğum milli eğitim müdürlüğünden görev yazımı aldım fakat emekli sandığına ait bir kayıt numaram yok. SGK müdürlüğüne gittim ve emekli sandığındaki hizmetimin SGK`ya aktarılmasını istedim. Milli eğitim müdürlüğünden aldığım evrak ile emeklilik zamanım geldiğinde emeklilik işlemleri için başvurduğumda hesaplanır diyerek aktarma yapmadılar. Böyle bir uygulamaları yokmuş. şimdi evrak elimde bekliyorum. Gerçekten Emeklilik zamanım gelmeden SGK`ya aktarım yapamıyor muyum?

Sayın Deniz Gül
Her zaman hizmet birleştirmesi yapılabilir.Yalnız sigortalı çalışmışsanız 4/A hizmet cetvelinde gözükmesi memurluk ise Emekli sandığı sicil numarası verilmiş olmalıdır.Bu takdirde hem bu tarih sizin için sigortalılık başlangıcı olur.Bunun belgelenmesi şarttır.Bu yok ise hizmet tespit davası açmak gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mehmet Sevis - 4.4.2014 18:23:45
1995 yada1996 2.doneminde 4 ay vekil ogretmenlik yaptim ne okulda nede milli egetimde adima yapilmis kayda rastlanmadi nasil vekil ogretmenlik yaptigimi belgeleyebilirim.sigortada da gorunmuyor nereye basvura bilirim sigortami bulabilmek icin saygilarimla

Devlet de çalıştığınız halde kayıt bulunmaması çok ilginç.Ancak siz araştırmaya ve ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerine arşiv taraması yapmasını isteyiniz.Ancak bulunmaz ise hizmet tespit davası açılabilir.
Hizmet tespit davalarında 5 yıllık zaman aşımı süresi vardır ama bu şart normal iş yerleri için geçerlidir. Kamuda çalışanlar için zaman aşımı yoktur. Ancak, davayı kazanabilmeniz için çalıştığınız yerlerde resmi belgelerle ücret ödendiğinin belgelendirilmesi gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gülsüm Soysal Oysal - 28.4.2014 18:39:17
1997 yılında 6.5 ay,1999 yılında 8 ay devlet okullarında ücretli öğretmenlik yaptım.Hizmetlerime dair ssk girişim görünmüyor.Görev yapmış olduğum ücretli öğretmenlikle ilgili hizmet yazılarımı ilgili okullardan aldım.Sigorta tespiti için ne yapmalıyım?Zaman aşımı söz konusumu?Bilgileriniz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Sayın Gülsüm Soysal
Devlet de geçen hizmetler mutlaka değerlendirilir ve kayıt altında olur.Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazarak sigorta hizmetlerine yüklenmesinin sağlanmasını isteyiniz.


Cevaplayan: Osman Aydoğan - 10.5.2014 16:01:59
yaşar hocam ben 2007 de vekıl ogretmenlık yaptım.ancak bu görev yaptığım sure sgk hızmet dokumunde görünmemekte çalıştığım ılce mıllı egıtım mudurlugunden orda çalıştığıma daır belge aldım ve sosyal guvenlık kurumu daıre başkanlığına başvurdum ve en son gelen yazıda suan görev yaptığım ıl mıllı egıtım mudurlugune bu calısma surelerım bıldırılerek 5510 degıl 5334 sayılı yasaya tabı olmam gerektıgı bıldırılmıs .ancak sgk da halen 2007 de vekıl ogretmenlık yaptığım hızmet gorunmemektedır ... o sureler sgk hızmet cetvelınd gorunmedıgım ıcın ıl dışı tayınlerınde calısıtıgımız kurumlardan aldığımız hızmet puanında yaklaşık 10 puanlık bır kaybım var .. bu hızmet puanımı ekletebılmem ancak sgk hızmet cetvelınde gorunmesı gerekıyormus ve bu hızmet dokumunu ıl mıllı egıtıme götürmem gerekıyormus ... ne yapıcam bu vekıllık suremı sgk hızmet cetvelıme nasıl ekletebılırım ..tayın donemı yaklaştı lütfen yardımcı olursanz cok sevınırım.

Sayın Osman Aydoğan
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.Siz önce Kurumdan hizmet dökümünü isteyiniz hizmetleriniz tarafınıza yazılı olarak bildirilir.Hizmet gözükmez ise dava açılarak bu hak elde edilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İsmail Yıldız - 29.5.2014 16:09:10
1996 ile 1997 yılları arasında diyanette vekil imam hatiplik yaptım. Hizmet belgem var E-devlet sayfamda sicil numaram var fakat hizmet sürelerim görünmüyor. 1998 tarihinden bu yana da S.S.K lı olarak çalışıyorum.
emeklilik başlangıç olarak hangi tarih sayılır? iyi çalışmalar...

Sayın İsmail Yılmaz
İmamlık yaptığınız Emekli sandığına tabi hizmetiniz sigorta başlangıcı olarak sayılır.Bu hizmet hizmet 4/C olduğundan dökümünde gözükmez. SGK na dilekçe ile başvurarak hizmetinizi belgeleye bilirsiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Turgut Avcı - 4.6.2014 16:35:51
ben 1998-1999,1999-2000,2001-2002yıllarında vekil öğretmenlik yaptım.emekli sicil nosu verildi.bir ara emekli sandığına 3 aylık borcum olduğu tebliği geldi.Ödedim.Ama hizmet gün sayısını bir türlü öğrenemedim.sgk ya e-mail attım.Şahsa bilgi veremeyeceklerini söyleyip kestirip attılar.Ssk ya başvurdum öğrenemedim.Kuruma başvurdum öğrenemedi. Bu ne biçim bir sistem ki bilgisayarın ve teknolojinin çıldırdığı bir çağda hala gün sayımı öğrenemedim.Ne yapabilirim,bilmiyorum.Aydınlatırsanız sevinirim.Saygılarımla......

Siz e devlet şifresi ile sisteme girip 4/C sicil numarasını görebilirsiniz.Bu numarayı aldıktan sonra SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkkanlığı Milli müdafa cad.No:24 Bakanlıklar /Ankara Bir dilekçe yazınız dilekçenize kimlik fotokopisini de ekleyiniz taahütlü oılarak gönderiniz.Size30 gün içinde cevap gönderilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Gülsüm Soysal - 14.6.2014 11:48:47
Sayın Yaşar GÖNENÇ; 1997 ve1999 yıllarına ait ücretli öğretmenlik yapmış olduğuma dair Milli Eğitimden almış olduğum resmi evrakları SGK İl Müdürlüğüne teslim ettim. Bana cevap olarak" Söz konusu çalışmalarınızın 5434 sayılı yasanın 12.maddesine tabi olmadığından saat ücretli geçen hizmet sürelerinizin borçlandırılması mümkün olmadığından 5434 sayılı yasaya tabi geçen çalışmanız bulunmamaktadır" .Mahkemeye başvursam bu hizmetler karşılığında bir sigorta başlangıcı hakkı kazanabilimiyim?Teşekkürler ,iyi çalışmalar.

Siz mahkeme yolu ile bu hakkınızı alırsınız.SGK eski müfettişlerinden Av.Naif Ateşsönmez bu işlemi kısa sürede sonuçlandırır.Sigorta başlangıcınız o tarihe gider.AV.Telefonu 05462400686
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Osman Eryıldız - 16.6.2014 13:24:55
Yaşar Hocam Mrb. ben 1998 yılında ssk lı oldum. Şu an da devam ediyor. 2000 ve 2001 senesinde askere gittim. giderken tazminatımı aldım. askerden dönüşte başka bir şirkette işe girdim. 6 ay sonra ayrıldım. 2003 yılında tekrar eski işime girdim. kıdem tazminatı almam için 15 yıl ve 3600 gün şartı var diye biliyorum. 15 yıllık süre için ilk başlangıçtanmı sayılır yoksa 2003 yılından itibaren olan sürelermi sayılır ? Askere giderken aldığım tazminat etkilermi? teşekkürler...

İlk başlangıç tarihiniz dikkate alınır.

Cevaplayan: Yaren Sarı - 26.6.2014 14:58:45
Merhabalar. Ben 2001 yılında meb bünyesinde 4 ay ücretli öğretmenlik yaptıum ancak bu sürelere ilişkin sigorta primlerim yatmadığı gibi, sigorta girişim hiç olmamış. Bununla ilgili ne yapabilirim? Teşekkürler...

İlgili Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazarak bilgi istemelisiniz.

Cevaplayan: Yaren Sarı - 26.6.2014 14:59:09
Merhabalar. Ben 2001 yılında meb bünyesinde 4 ay ücretli öğretmenlik yaptıum ancak bu sürelere ilişkin sigorta primlerim yatmadığı gibi, sigorta girişim hiç olmamış. Bununla ilgili ne yapabilirim? Teşekkürler...

Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.

Cevaplayan: Hüseyin Yilmaz - 20.7.2014 15:41:39
merhaba ben 1988-1989 yillari arasinda vekil ögretmenlik yaptim ancak bu süreler sigortada görünmüyor ne yapabilirim.elimde ögretmenlik yaptigima dair belge mevcut.zaman asimina ugramismidir..yardimci olursaniz sevinirim

Hizmet tespit davası açabilirsiniz.Zaman aşımı söz konusu olmaz.
SGK eski müfettişlerinden Av.Naif Ateşsönmez bu konuda uzmandır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nacettin Balcı - 4.8.2014 00:12:47
1985-86 dönemlerinde vekil öğretmenlik yaptım ilçe milli eğitime başvurduğumda emekli sandığı sicil numaramı bildirmiş fakat sgk ya başvurduğumda prim ödemesi yapılmadığına dair bilgi verildi bugün için ne yapmalıyım bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler

Cevaplayan: Nacettin Balcı - 4.8.2014 13:30:07
30-10-1985 ve 01-06-1986 dönemlerinde vekil öğretmenlik yaptım bu döneme ait emekli sandığı sicil nosu: 67977040 olarak milli eğitim müdürlüğünden bana bildirmiştir. Fakat bu sicil numarasıyla sgk`ya başvurduğumda sgk bana bu sicil numarasına ait herhangi bir prim ödemesi bulunmamaktadır bundan dolayı ilçe milli eğitim ve maliye müdürlüğünde başvurumu yaptığımda bu tarihleri ait dosyalar bulunmamaktadır diye geri dönüşüm yaptılar bundan sonra ne yapmam gerekiyor gerekli bilgileri kısa zamanda bana geri dönmeniz için rica ediyorum TEŞEKKÜRLER !

Sayın Necati Balcı
Hizmet tespit davası açmanız gerekir.Eski kurum müfettşlerinden AV.Naif Ateşsömez baş vurunuz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İhsan Yenier - 12.8.2014 23:38:21
Hocam merhaba
11.04.1994 ile 31.03.1998 yılları arası Devlet okulunda ücretli öğretmenlik yaptım.Görev yaptığım okuldan belirtiğim tarihlere ait hizmet belgesini aldım.İlçe milli eğitim müdürlüğünden bu döneme ait bordro veya ssk kesintisi yapıldığı gösterir bir belge istediğimde 2005 yılı öncesine ait ellerinde Bordro veya ssk ödentisi yapıldığına dair belge olmadığını söylüyorlar ancak görev yaptığın okuldan bu tür belgeleri alabileceğimi söylüyorlar.Ancak okul yıkılmış yerine yenisi yapılmış taşınma esnasında evrakların zaman aşımından dolayı imha edilmiş olabileceği söyleniyor.
Bu durumda elimdeki hizmet dökümü ile ssk ya başvurabilir miyim.? Kısaca bu bilgilerle 1994 yılı sigorta başlangıcı alabilir miyim.? Olayı mahkemeyeb taşısam olumlu sonuç alabilir miyim.? Bilgilerinize ihtiyacımız var ne yapmalıyız.?

Sayın İhsan Yenier
Siz SGK na bu belgelerle baş vurunu8z.Red edilir ise hizmet tespit davası açmak gerekir.Devlet de çalışma da hiç bir hizmet zayi olmaz.SGK nun eski müfettişlerinden Av.Naif Ateşsönmez`e baş vurabilirsiniz 05462400686 Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ülkü Atışbora - 16.8.2014 22:45:32
1999 yılında 4 ay vekil öğretmenlik yaptım milli eğitime başvuruda bulundum bana valilik onayının olmadığını nasıl çalıştırılmış olduğumu bilmediğini söyledi elimde hiç bir belge yok nereye başvurmalıyım.

Devlet de olan kayıtlar mutlaka bir yerde vardır.Belge bulursanız Hizmet tespit davası açılır.

Cevaplayan: Yilmaz Goktepe - 10.10.2014 17:04:56
Yurt disindan emekli olup turkiyeden emekli muracidinda bulunup emekli olmak icinpara yatirip ssk mahkemeye verdim elime ne zaman emekli para elime gecer

Mahkeme sonuçlanması gerekir.Cevaplayan: Alırıza Oğulganmış - 7.12.2014 13:24:25
1999-2000 ucreetlı 2000-2001 de vekıl ogretmenlık yaptım. ama hıc bır kayıt gozukmuyor. pırım gun yok ne yapmalıyım -. bu geeceen 2 senee ssk pırımlerı olarak gırış pırım sayılırmı cok rız-ca edıyorum cevaplarsanız... maıl adreesım uzunbey_baba@hotmail.com tel 05445956372


Milli Eğitim Mürürlüğüne dilekçe yazarak hizmetlerinizi isteyebilirsiniz.Sigorta girişi yapılmış ise sigorta başlangıcı yapılır.Aksi halde hizmet tespit davası açmak gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Müyesser Demirkan - 14.12.2014 11:52:34
1990- 1997 yılları arasında vekil öğretmenlik yaptım derecelendirmem emekli olmaya hak kazanmış memurların derecesiyleydi ben emekli olabilirmiyim tşkler :)

Başka hizmetleriniz var mı

Cevaplayan: Özcan Özdemir - 27.12.2014 14:36:08
1992-1995 yılları arasında hem imam hatip lisesinde hemde meslek lisesinde;şeklini tam hatırlamıyorum ama vekil veya sözleşmeli öğretmenlik yaptım.O zaman kimse bize sigortadan falan bahsetmedi.Ücretlerimizi devlet veriyordu.Elimde de hiçbir belge yok.Şimdi de 1996 yılından beri İstanbul Büyükşehir belediyesi iştiraklerinden birinde işçi statüsünde çalışıyorum.İşe başlangıcım olarakta 1996 görünüyor.Öğretmenlik yaptığım yılları nasıl sigorta başlangıcı saydırabilirim?Nasıl belgeleyebilirim.

Sayın Özcan Özdemir
Hizmet dökümünde sigorta başlangıcı sayılması için ödenmiş prim gününün gözükmesi gerekir.İlk çalışmış olduğunuz yerde bulunan SGK na bir dilekçe yazarak arşiv taraması isteyiniz.Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğünce de araştırma yapmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Özcan Özdemir - 29.12.2014 10:59:18
Sayın Yaşar GÖNENÇ Bey,öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.1995`ten önce sözleşmeli vekil öğretmenlik yaptığım okuldan "Okulumuzda şu şu tarihler arasında sözleşmeli olarak görev yapmıştır" şeklinde bir yazı alsam bu yazı hizmet tespit davası açmam için yeterli olur mu?Ve o yıllarda sigortaya hiçbir ödeme yapılmamış olsa bile hizmetimi belgelersem sigorta başlangıcını geri çekebilir miyim?Merak ettiğim başka bir konu da;o yıllarda devlet okullarında sözleşmeli öğretmenlik yapanların sigortası SSK ya mı ödeniyordu?


Eliniz de resmi bir yazı olursa bu na dayanarak hizmet tespit davası açılır.Şahitlerrle de desr-teklenirse dava kazanılır.Bu konuda eski kurum müfettişlerinden Av.Naif Ateşsönmezden bilgi ve yardım alabilirsiniz Tel. 05462400686 Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Özcan Özdemir - 31.12.2014 15:03:57
Av.Naif Ateşsönmez beye telefonla ulaşamıyoruz.Uzun uzun çaldırıyoruz fakat ne açıyor nede daha sonra dönüyor.Belki yoğunluktandır diye düşünüyorum.Size benim son durumumdan bahsedeyim:Biri meslek lisesi diğeri de imam hatip lisesinden olmak üzere 1993/94 ile 1994/95 yıllarında o okullarda görev yaptığıma dair müdür imzalı kaşeli yazılar var elimde.Bunlara dayalı hizmet tespit davası açabileceğimi söylemiştiniz.Sigorta pirimi yatmamış olsa bile işe başlangıcımı 1993 e çekebilirmiyim?Bir de bu davanın bana maliyeti ne olur?Okulun bağlı olduğu ilçe SGK dan ve Milli Eğitim Müdürlüğü`nden bir netice alamadık.

Elinizdeki resmi yazıya dayanarak dava açılır.Sanırım dava msrafı 400 TL dolaylarındadır.Avukatlar da 1500 TL alabilir.Maliyeti 2000 olabilir.Sizde takip edersiniz ama incelikleri olsa gerek.Naif Bey duruşmalarda polabilir.Akşamları veya tati de arayabilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Senem Topçu - 5.1.2015 14:27:45
İyi günler, 98-99 yılında vekil öğretmenlik yapmıştım. Vekil öğretmenlik yaptığım okul ve milli eğitimle yapmış olduğum yazışmalar sonucu bana okul arşivinde sadece personel-öğretmen devam takip defterinde 01.12.1998 ve 25.06.1999 tarihleri arasında çalıştığıma dair bilgi buldular. Ben şu an devlet memuru olarak çalışmaktayım. Bu çalışmamı hizmet dökümüme ekletirsem senelik izin veya dereceye etki edermi? ve başlangıç olarak sayılması durumunda 4c emeklilik için avantaj sağlarmı?

Sayın Senem Topçu
SİGORTALILIK BAŞLANGICININ YAŞ TESPİTİNDE ETKİSİ

Sigortalılık başlangıç tarihinin devlet memurlarının emeklilik hak ediş yaşının tespitine etkisi bulunmamaktadır. Ancak kişi devlet memuru olarak değil de sigortalı olarak emekli olmak istediğinde sigortalılık başlangıcı sigortalı yaşlılık aylığını alabilmek için aranılan yaşın öne çekilmesini sağlayan avantajlı bir husus olacaktır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Senem Topuz - 5.1.2015 14:31:56
İyi günler, 98-99 yılında vekil öğretmenlik yapmıştım. Vekil öğretmenlik yaptığım okul ve milli eğitimle yapmış olduğum yazışmalar sonucu bana okul arşivinde sadece personel-öğretmen devam takip defterinde 01.12.1998 ve 25.06.1999 tarihleri arasında çalıştığıma dair bilgi buldular. Ben şu an devlet memuru olarak çalışmaktayım. Bu çalışmamı hizmet dökümüme ekletirsem senelik izin veya dereceye etki edermi? ve başlangıç olarak sayılması durumunda 4c emeklilik için avantaj sağlarmı?

Cevaplayan: Nilay Yüksel - 9.1.2015 15:58:06
92-93-94 yıllarının bir bölümünde ücretli öğretmenlik yaptım ama sigorta başlangıcım gözükmüyor ne yapmalıyım

Çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SGK da her iş yeri için bir dosya bulunmaktadır.İlk işe giriş bildirgesinde bulunduğ ilin ilk iki rakamı plakasını gösterir.Örneğin 44 ise Malatya SGK Müdürlüğündedir.Dilekçe yazarak arşiv taraması istenir.Araştırılır.SGK Genel Müdürlüğünde ise ilk işe giriş bildirgelerinin bir örneği bulunur.Buradan da bir sureti istenir.
Şayet işe giriş bildirgesi verilmiş pirimi iş veren tarafından ödenmemiş ise hemen İş mahkemesine müracatla dava açmak gerekir.Pirimi ödenmiş olmasına rağmen ortada hatalı bir işlem varsa bunun düzeltilmesi istenir.İş yeri faal ise buradan da gerekli bilgiler ve yardım alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Ayşe Mert - 13.1.2015 00:07:09
1984 1997 yılları arasında 9 yıl vekil öğretmen olarak görev yaptım, bu çalışmaların sonucunda 1489 günüm çıktı SGK da fakat hiç prim yatırılmamış çalıştığım yerlerin listesi var elimde bu haktan yararlanıp emekli olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim,

Hizmet tespit davası açılması gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 13.1.2015 00:27:10
konu vekil öğretmenlik 1984 1997 yılları arasında 9 yıl görev yaptım. Öncede size yazmıştım gelen cevaba göre gittim sgk ya prim gözükmüyor dediler bu iş mahkemeye vermen gerekiyor dediler emekli sandığında görülmez mi kesintıler .

Emekli sandığında dilekçe vererek sorabilirsiniz.


Cevaplayan: Canan Karakose - 25.1.2015 20:37:52
Konu vekil öğretmenlik 1994 1995 yılında vekil öğretmenlik yaptım fakat sigorta primi ödenmemiş şu an çalışıyorum ama oyıla ait prim gözükmüyor ne yapmaliyim

İlgili Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazarak araştırma yapılmasını istemeniz gerekir.Elinize bir belge geçtiğinde ise Hizmet tespit davası açılması şarttır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Aysun Torun - 8.2.2015 23:57:33
1994 - 96 yılları arasında ücretli öğretmenlik yaptım. Hizmet ve emekliliğe saydırabilmem için nasıl bir yol takip etmem gerekir. Şimdiden teşekkürler.Cevaplayan: Ahmet Bozkurt - 1.3.2015 23:09:09
1995.te vekil öğretmenlik yaptım 10 gün olarak gözüküyor belgeyi sgk teslim ettim dilekceyle sigorta girişim 1995 tarihine gelirmi teşekkürler

Sigorta başlangıcı olur.

Cevaplayan: Ayşe Mert - 4.3.2015 12:39:46
vekil öğretmen olarak çalıştığım günleri ve de primlerimi çıkarttım bundan sonra ne yapmam geriyor bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler. Daha önce de size yazmıştım bu konu ile ilgili doğum borçlanması yapabilir miyim

Hizmet cetvelinize eklenmiş ise başka bir işleme gerek yok.İşlenmemiş ise bir dilekçe ekinde son çalıştığın SGK na sunmanız gerekir.Bilginize
Yaşar Gönenç

TC.KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren
sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise
emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup
olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma
ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ahmet Bozkurt - 10.3.2015 13:57:56
4c sicil numaram73642389 kaç gün calıştığımı nasıl öğrenirim sigorta girişim bu tarihe gelirmi teşekkürler

TC.KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren
sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise
emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup
olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma
ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 11.3.2015 17:18:25
sayın gönenç vekil öğretmen olarak çalıştığım gün ve primlerimi çıkarttım doğum borçlanmasını da sordum fakat benim üç buçuk yılda çalışmam gerektiğini söylediler yaşım elli altı işe giriş tarihim 1984 bu kalan günlerimi çalışmadan nasıl öderim bunun başka yolu var mı varsa bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Bunun bir yolu daha var EK-5 giriş yaparak ayda 304 TL öderseniz.4/A sigorta hizmeti sayılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Ayşe Mert - 11.3.2015 23:51:07
EK_5 tarım sigortasından 304 tl ödeyerek sisteme girebildiğimi öğrendim sizden fakat`, eşim 657 `ye bağlı devlet memuru olduğundan onun sağlık sigortasından yararlanarak ek 5 sağlık sigortasını iptal etme hakkımız var mı bu konu ile ilgili bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler.

Sağlık hizmetlerini kendi sigortanız üzerinden almanız gerekir.(Ek-5 girerseniz.)
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ahmet Bozkurt - 12.3.2015 17:42:26
4c sicil numaram var e devletten cıkıyor ama kaç gün çalıştığım gözükmüyor sadece terk yazıyor sgk tarihim bu sicil numarama gelirmi teşekkürler

4/C başlangıcı da sigorta başlangıcı olarak sayılır.4/C himet dökümü malesef SGK nun sitesinde henüz gözükmemektedir.Kuruma dilekçe vererek bu hizmetinizin dökümünü isteyebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 13.3.2015 15:37:06
size sormuş olduğum soruları cevap verdiğiniz için önce teşekkür ederim EK_5 tarım sigortası yaptırırsam ne kadar maaş alırım, kalan günlerimi sigortalı gösterirsem ne kadar maaş alırım.


E-5 de 4 /A hizmeti sayılır.Emekli maaşı diğer sigortalılar arasında fark yoktur.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 14.3.2015 11:19:17
yaşar bey son 3,5 yılı ek-5 tarım sigortası ödersem bağkurlu mu olarak emekli olurum yoksa sigortalı mı olurum çevremden aldığım bilgiler kafamı karıştırıyor son 3,5 yılı ek-5 tarım sigortası ödersen bağkurlu emekli olursun dediler daha önce size yazdığım için konuyu ayrıntılı yazmıyorum çok teşekkür ediyorum

EK-5 4/A hizmeti sayılır.Sigortadan emekli olursunuz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ali Yaman Aman - 15.3.2015 01:33:47
30/05/1995 ve 12/06/1995 arası vekil öğretmenlik yaptım 2002 sigorta girişliyim e devlette 4c sicil numaram gözüküyor fakat kaç gün çalıştığım gözükmüyor meb aldığım evrakla sgk başvurdum giriş tarihim 1995 e gidermi teşekkürler

Kuruma dilekçe vererek hizmet bilgisi gönderilir.Giriş tarihiniz 1995 olarak dikkate alınır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Özcan Özdemir - 23.3.2015 15:13:11
Nilay Hanım bende 93-95 arası bir meslek lisesinde ücretli öğretmenlik yaptım.Ne prim ödenmiş nede ilgili ilçe milli eğitim ve sgk da hiçbir kayıt yok.Bir de eğer o dönemde prim ödenmemişse 5 yıl zaman aşımı olduğundan dolayı hizmet tespit davası açılamaz deniyor.Yani elimiz kolumuz bağlı.90`lı yıllarda ücretli öğretmenlik yapan hiç kimseye pirim ödenmemiş.Devlet bu ya!Devletin resmi okulunda yıllarca görev yaptık.Benim elimde okulda göev yaptığıma dair okul müdürü imzalı kaşeli yazı da var.Neymiş pirim ödenmiş olması lazımmış!!!Öğrencilere eğitim verip sınıf geçirtip bırakırken niye sormadılar SEN SİGORTALIMISIN DEĞİLMİSİN diye.Yani bizim öğrencilerimiz pert mi oldu,boşa mı çıktı yada pirimimiz ödenmedi diye öğrencilerimize yanlış bilgilermi aktardık.Okulun resmi yazısı bile hizmet başlangıcı o tarihlere çekmemize yetmeli.Bir de dava mavayla mı uğraşacağız?Ne davasıymış?


Aynı durumda olan bir kardeşimize dava açtuk davayı malesef kaybettik.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: İhsan Yenier - 24.3.2015 21:43:07
11.04.1994 ile 31.03.1998 yılları arası Devlet okulunda ücretli öğretmenlik yaptım.Görev yaptığım okuldan belirtiğim tarihlere ait hizmet belgesini aldım.İlçe milli eğitim müdürlüğünden bu döneme ait bordro veya ssk kesintisi yapıldığı gösterir bir belge istediğimde 2005 yılı öncesine ait ellerinde Bordro veya ssk ödentisi yapıldığına dair belge olmadığını söylüyorlar ancak görev yaptığın okuldan bu tür belgeleri alabileceğimi söylendi.okulda herhangi bir belge bulamadım.
Bu durumda elimdeki hizmet dökümü ile ssk ya başvurabilir miyim.? Kısaca bu bilgilerle 1994 yılı sigorta başlangıcı alabilir miyim.? Olayı mahkemeye taşısam olumlu sonuç alabilir miyim.? Bilgilerinize ihtiyacımız var ne yapmalıyız.?

Hocam merhaba
Daha önce size yukarıda da yazdığı gibi sorunumu iletmiştim.Sizinde önerdiğiniz gibi elimdeki belgelerle SGK ya başvurdum ancak henüz bir sonuç alamadım.O dönemde Emekli sandığına sanırım kesintiler yapılıyormuş.Bir dilekçede emekli sandığına vermeye gerek var mıdır. ? Birde zaman aşımına uğramış olabilir miyiz.? Bizim gibi bu durumda olup ta mahkemeye veren ve kazanan arkadaşlar var mı acaba.?

Zaman aşımı süresi 5 yıllıktır.Bu durumda kazanan da var kaybedenlerde.Sisteme girip 4/C tesciline bakınız numara verilmiş mi

TC.KİMLİK BİLGİLERİ İLE GİRİŞ
SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren
sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise
emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup
olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma
ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamalarıhttps://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/adresinden yapılacak.
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serpil Daşargöl - 26.3.2015 09:21:08
1990 1994 yılları arasında iki okulda ücretli öğretmenlik yaptım emekli olmak için birgün bile ararken bu günlerim hiç görünmüyor elimde herhangi bir belgede yok ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz Kars`ta çalışmıştım şuan izmirde ikamet ediyorum okul müdürleri değişmiş Kars`a mı gitmem gerekir yardımınız için şimdiden teşekkürler

Çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SGK da her iş yeri için bir dosya bulunmaktadır.İlk işe giriş bildirgesinde bulunduğ ilin ilk iki rakamı plakasını gösterir.Örneğin 44 ise Malatya SGK Müdürlüğündedir.Dilekçe yazarak arşiv taraması istenir.Araştırılır.SGK Genel Müdürlüğünde ise ilk işe giriş bildirgelerinin bir örneği bulunur.Buradan da bir sureti istenir.
Şayet işe giriş bildirgesi verilmiş pirimi iş veren tarafından ödenmemiş ise hemen İş mahkemesine müracatla dava açmak gerekir.Pirimi ödenmiş olmasına rağmen ortada hatalı bir işlem varsa bunun düzeltilmesi istenir.İş yeri faal ise buradan da gerekli bilgiler ve yardım alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ali Yaman - 3.4.2015 00:11:10
30/05/1995ve 12/06/1995 tarihinde sözleşmeli öğretmenlik yaptım meb böyle gözüküyor evrakı aldım dilekceyle sgk başvurdum 20/12/2014 te sgk giriş tarihim sayılırmı bunun sonucu ne zaman belli olur teşekkürler

Normal olan çalışmaya başladığınız tarih sigorta başlangıcı olur.30.05.1995
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fatma Hazal Azal - 4.4.2015 22:18:24
Vekil öğretmenlik yaptım meb .te aldığım evrakı hizmet birleştirmesi için dilekceyle sgk.ya başvurdum sgk girişim geri gidermi 4aydır başvurdum nezaman sonuclanır.TEŞEKKÜRLER

Bu işlem biraz uzuyor.Malesef

Cevaplayan: Fatma Hazal Azal - 4.4.2015 22:20:16
Vekil öğretmenlik yaptım meb .te aldığım evrakı hizmet birleştirmesi için dilekceyle sgk.ya başvurdum sgk girişim geri gidermi 4aydır başvurdum nezaman sonuclanır.TEŞEKKÜRLER

Vekil öğretmenliğe başlangıç sizin için sigorta başlangıcı olarak sayılır.

Cevaplayan: Fatma Hazal Kurt - 4.4.2015 22:23:28
Vekil öğretmenlik yaptım meb .te aldığım evrakı hizmet birleştirmesi için dilekceyle sgk.ya başvurdum sgk girişim geri gidermi 4aydır başvurdum nezaman sonuclanır.TEŞEKKÜRLER

Cevaplayan: Murat Erbap - 26.4.2015 09:31:11
merhabalar ,hocam,vekil öğretmenlikle ilgili daha önce size yazmıştım bilgi,ve yönlendirmeniz için çok teşekkür ederim,ben bimer e yazı yazmıştım ve sonuç olarak meb evraklarımı bulmuş ve 43 gün çalışmış diye bimere bilgi vermişler,fakat ben 6 ay görev yapmıştım,neyse en azından giriş olarak bilgi verilmiş,acaba bimere yazı yazdıklarına göre sgk ya geçmişmidir,yoksa benmi sgk ya gidip sorgulamalıyım.bana herhangi bir evrak gelmedi fakat 1996 yılında 43 gün çalıştığıma dair bimer e ve bana mail gelmiştir,bunun sonucunda ne yapmalıyım,şimdiden çok teşekkür edrim.

Sizn takip ederek girişinizi işletmeniz gerekir.SGK nun internet de bulunan Bilgi Edinme Birimine durumu yazınız.Sigorta girişinizin işlenmesini belirtiniz.Gelen mail de not olarak belirtiniz.
Yaşar Gönenç

Bilgi Edinme Birimi
http://uyg.sgk.gov.tr/bilgiedinmebasvuru/BasvuruAnaSayfaForm.do
www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/bilgi_edinme

Cevaplayan: Ahmet Bozkurt - 29.4.2015 14:00:04
Sgk
verdiğim dilekçenin gelen cevabı ne yapmalıyım lütfen bir yol gösterin teşekkürler .5434 sayılı kanunun 14 maddesi a fıkrası aybaşlarından sonra vazifeye girenler o aya ait eksik aylık veya ücretlerden kesen ek alınır hükmü amirdir aynı kanunun 31 maddesinde ise fiili hizmet müddeti iştirakcinin kanunla tanınan haklardan faydalanmaya başladığı tarihten itibaren tam kesen ek vermek suretiyle geçirdiği müddettir şeklinde tanımlanmıştır bu nedenle 30.05 1995 .12.06.1995 tarihleri arasında geçen hizmetlerden anılan kanun hükmü gereğince kesen ek kesilmeyeceğinden anılan sürenin kurumumuz tabi hizmet olarak alınması mümkün değildir .

Sayın Ahmet Bey
Sizin durumunuz nedir.Nasıl bir dilekçe yazınız ki bu cevap size gönderildi.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ahmet Bozkurt Ozkurt - 29.4.2015 15:53:44
2002 sgk girişliyim dilekçemi 1995 .te yaptığım vekil öğretmenlikle birleştirme diye yazdım bana yukarda yazdığım cevap geldi .cevapladınız için çok teşekkür ederim

Hizmet tespit davası açmanızı öneririm.Bilginize.

Cevaplayan: Ahmet Bozkurt Ozkurt - 29.4.2015 16:05:37
Yazdığım dilekçede 2002 sgk girişliyim 30.05 1995 ve 12.06.1995 te yaptığım vekil öğretmenliğin birleştirilmesini istedim sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

Cevaplayan: Emin Mert - 10.5.2015 00:07:50
657 ye bağlı devlet memuru olarak 32 yıl gece bekçisi kadrosunda çalışmaktayım. Gece bekçiliğinden dolayı yıpranma hakkım var mıdır,maaş ödeneğimde ek gösterge hakkım var mıdır bu konu da aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler

Malesef yoktur.

Cevaplayan: Coşkun Çavuşoğlu - 11.5.2015 19:36:27
iyi günler. 07.04.1965 doğumluyum.öğretmenim. 07.10.1986-28.11 1986 arası 1 ay 21 gün vekil öğretmenliğim var. daha sonra 18 ay askerlik yaptım ve ilk öğretmenlik atamam 07.08.1989. emeklilik yaşım sgk da hala 51 görünüyor. gerçekte memuriyete başlangıç tarihi 1986 ya çekilmez mi. neden bu dönem emekli olamıyorum.. şimdiden teşekkürler...

Sayın Coşkun Çavuşoğlu
Sigortadan emeklilik de sigorta başlangıcı ilk sigortalı tarih dikkate alınıyor 49 yaşında emekliliğe hak kazanıyorsunuz.Malesef mmurlukta ise böyle hesap yapılmıyor.Siz bilgileri sisteme yüklerseniz emeklilik hesaplamanız ay ve gün olarak yapılmaktadır.Bilginize.Yaşar Gönenç

http://www.sadettinorhan.net/emeklimatik.html

Cevaplayan: Murat Erbap - 18.5.2015 14:26:14
merhaba sayın hocam,daha önce size yazmıştım,vekil öğretmenlikle ilgili sorunumu,bimer den ban gelen mail fotokopisini çıkarıp sgk müdürlüğüne gittim ve ban hizmet birleştirmesi dilekcesi doldurdular,acaba ne zaman işlenir.şimdiden teşekkür edrim

30 gün içinde işlenir.


Cevaplayan: İsmail Yıldız - 15.6.2015 16:24:04
Merhaba sayın hocam.

1 eylül 1998 den itibaren sigoratlı işe başladım. 2000 yılında işten askerlik nedeniyle ayrıldım. tazminatımı aldım. 2002 yılında askerlikten dönüşte başka işyerinde 8 ay çalıştım sigortalı olarak. daha sonra 2003 yılında tekrar ilk işyerimde (askerden önceki) sigortalı işe başladım.şu an hala aynı işyerimde çalışmaktayım.

kıdem tazminatımı almaya hakkım varmı? işten ayrılırsam tazminatım yanarmı? kaç yıllık tazminat hakkım var.

iyi çalışmalar...

Cevaplayan: Murat Erbap - 17.7.2015 18:17:36
HOCAM MERHABALAR,ÖNCELİKLE RAMAZAN BAYRAMINIZI KUTLUYORUM.HOCAM DHA ÖNCE SİZE BİR KAÇ KEZ YAZMIŞTIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BANA YOL GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN,ŞİMDİKİ SORUM ŞU:BEN BİZZAT KENDİM MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE GİDİP ÇALIŞTIĞIM YILLARIN HİZMET BELGESİ ALDIM VE EMEKLİLİK HİZMETLERİ MERKEZİNE ANKARA YA GÖNDERDİM,ACABA NE ZAMAN İŞLEME ALINIR.TEŞEKÜRLERR....

Bir ay içinde işleme alırlar.

Cevaplayan: Lavmin Minval - 23.7.2015 22:25:07
Merhabalar.
2007 ile 2013 yılları arasında istanbul büyükşehir belediyesi kurslarında (ismek)`te 1720 gün arapça öğretmenliği yaptım. 2013 `te meb `te kadrolu öğretmen olduktan sonra hizmet birleştirmesi yaptım. Hizmet puanı verilmesine rağmen kademe-derece verilmedi. İtiraz ettiğimde ise, özel sektör de çalıştığım için kademe alamayacağımı söylediler. Sizce doğru mu?

Bu hizmet de bir eğitim hizmetidir.Dikkate alınması gerekir.Bu konuda yasal düzenleme de vardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nihat Ulu - 3.8.2015 17:45:11
1993 yılında vekil öğretmenlik yaptım.e.devlet üzerinden 93 yılına ait 4c tescil kaydımı ve emekli sicil numaramı görüyordum.ssk ilk girişim 1997 olduğundan vekil öğretmenlikteki 93 yılı erken emekli olabilmem için çok önemliydi.e.devlettten baktığımda daha önce 4c tescil kaydımı ve emekli sicil nomu görmeme rağmen şimdi girdiğimde 4c tescil kaydınız yoktur diyor yani görünmüyor.emeklilikte 93 yılındaki 4c tescil kaydından nasıl faydalanabilirim yada bu kayda nasıl ulaşabilir.şimdiden tşkler.

Sayın Nihat Ulu
Siz SGK başkanlığı Emekli işlemleri Daire Başkanlığı Adres, Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA. Adresine bir dilekçe yazınız.Çalıştığınız dönemi belirtiniz.Hizmet belgesinin adresinize gönderilmesini isteyiniz.30 gün içinde açıklama gelir.Bilginize.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nihat Ulu Lu Lu 03/08/2015 3/08/2015 18:14 - 3.8.2015 18:16:38
1993 yılında vekil öğretmenlik yaptım.e.devlet üzerinden 93 yılına ait 4c tescil kaydımı ve emekli sicil numaramı görüyordum.ssk ilk girişim 1997 olduğundan vekil öğretmenlikteki 93 yılı erken emekli olabilmem için çok önemliydi.e.devlettten baktığımda daha önce 4c tescil kaydımı ve emekli sicil nomu görmeme rağmen şimdi girdiğimde 5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil 4c Bilgisi Yok.. diyor yani görünmüyor.emeklilikte 93 yılındaki 4c tescil kaydından nasıl faydalanabilirim yada bu kayda nasıl ulaşabilir.şimdiden tşkler.

Sayın Nihat Ulu
Siz SGK başkanlığı Emekli işlemleri Daire Başkanlığı Adres, Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA. Adresine bir dilekçe yazınız.Çalıştığınız dönemi belirtiniz.Hizmet belgesinin adresinize gönderilmesini isteyiniz.30 gün içinde açıklama gelir.Bilginize.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nihat Ulu Lu Lu 03/08/2015 3/08/2015 18:14 - 3.8.2015 18:43:10
1993 yılında vekil öğretmenlik yaptım.e.devlet üzerinden 93 yılına ait 4c tescil kaydımı ve emekli sicil numaramı görüyordum.ssk ilk girişim 1997 olduğundan vekil öğretmenlikteki 93 yılı erken emekli olabilmem için çok önemliydi.e.devlettten baktığımda daha önce 4c tescil kaydımı ve emekli sicil nomu görmeme rağmen şimdi girdiğimde 5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil 4c Bilgisi Yok.. diyor yani görünmüyor.emeklilikte 93 yılındaki 4c tescil kaydından nasıl faydalanabilirim yada bu kayda nasıl ulaşabilir.şimdiden tşkler.

Sayın Nihat Ulu
Siz SGK başkanlığı Emekli işlemleri Daire Başkanlığı Adres, Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA. Adresine bir dilekçe yazınız.Çalıştığınız dönemi belirtiniz.Hizmet belgesinin adresinize gönderilmesini isteyiniz.30 gün içinde açıklama gelir.Bilginize.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nihat Ulu Lu Lu 03/08/2015 3/08/2015 18:46 - 3.8.2015 18:47:02
merhaba.ben 1993 yılında vekil öğretmenlik yaptım.e.devlet üzerinden 93 yılına ait 4c tescil kaydımı ve emekli sicil numaramı görüyordum.ssk ilk girişim 1997 olduğundan vekil öğretmenlikteki 93 yılı erken emekli olabilmem için çok önemliydi.e.devlettten baktığımda daha önce 4c tescil kaydımı ve emekli sicil nomu görmeme rağmen şimdi girdiğimde 5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil 4c Bilgisi Yok.. diyor yani görünmüyor.emeklilikte 93 yılındaki 4c tescil kaydından nasıl faydalanabilirim yada bu kayda nasıl ulaşabilir.şimdiden tşkler.

Sayın Nihat Ulu
Siz SGK başkanlığı Emekli işlemleri Daire Başkanlığı Adres, Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA. Adresine bir dilekçe yazınız.Çalıştığınız dönemi belirtiniz.Hizmet belgesinin adresinize gönderilmesini isteyiniz.30 gün içinde açıklama gelir.Bilginize.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hasan Duman - 18.8.2015 16:03:17
Sayın Yaşar bey

1995 yılında 1 yıl vekil imam hatiplik yaptım. E-devlet Sitesinde 5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil 4c Bilgisi Yok yazıyor. Hizmet belgem var,
2000 den itibaren sigortalıyım, sigorta başlangıcı sayılması için ne yapmam gerekiyor.teşekkür ederim

Sayın Hasan Duman
Önce SGK Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müd. Mithatpaşa Cad.N.7 adresine bir dilekçe yazınız.Hizmet belgenizi isteyiniz.Dilekçenize kimlik fotokopisi de ekleyiniz.Size 30 gün içinde bilgi gönderilir.Bu sizn için sigorta başlangıcı olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serdar Ozer - 8.9.2015 20:27:36
sayın Yaşar bey;

1) Emekli sandığı olarak çalışılan günler nasıl tespit edilebilir? neden e devlet aracılığıyla bu bilgilere ulaşamıyoruz?

2) Hizmet birleştirmenin faydaları\kazanımları nelerdir?

3) Emekli sandığı + ssk + emekli sandığı hizmetin birleştirmiş olduğu nasıl anlaşılabilir?

4) Hizmet birleştirilmesi amacıyla; çalışılan kurum aracılığı olmadan, SGK kurumuna bir dilekçe ile başvurabilir miyiz?

Sayın Serdar Özer
1.Emekli sandığı hizmetleri malesef sistemde yer almamaktadır.Yükleneceği söylendi ama gerçekleşmedi.Bu hizmetlerinizi aşağıda belirtiğim adrese dilekçe yazarak isteyebilirsiniz.30 gün içine size açıklama gönderirler.
SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithat paşa cad.No:7 Sıhıye/Ankara
2.Hizmet birleştirmesi emekliliğe bir yıl kala da ve emeklilik aşamasında da yapılır.
3.KURUMLARDAN ALINAN YAZIYI SON ÇALIŞAN YERDEKİ SGK NA VERMENİZ YETERLİDİR.Ayrıca memur iseniz o zaman biriminize vererek merkeze gönderilir.Bilginize.
Yaşar GönençCevaplayan: Serdar Ozer - 12.9.2015 15:45:14
İletmiş olduğumuz soruları yanıtlamanıza karşılık teşekkür ederim.

1) 2005 tarihi itibariyle vekil öğretmenlik yaptım ve emekli sandığı olarak değerlendirileceği belirtilmişti.Acaba memurluğa başlama tarihimiz 2005 olarak mı alınacak ve bu durumun erken emekliliğe faydası olabilecek midir?

2) İş yerinde yıllık izin ilk 10 yıl için 20 gün olarak değerlendirilmektedir.Hizmet birleştirilme yapılması durumunda; 10 yılı daha erken tamamlamak adına yıllık izinlerin 30 güne çıkması mümkün müdür?

3) Emekli olmaya 1 yıl kalmadan; Emekli sandığı + ssk + emekli sandığı hizmeti gibi hizmetlerin birleştirmemiz de herhangi bir kaybımız söz konusu olabilir mi?

İlgilerinize karşılık Teşekkür ederim....Değerli Okurumuz;
Bir döneme kadar ücretli öğretmenlik yapanların hizmetleri ssk kapsamında değil EMEKLİ SANDIĞI kapsamında bildirilmekteydi.O dönemki hizmetler de T.C Kimlik numarasına işlenmediği için sistemde görünmemekte.
Sizin yapmanız gereken öncelikle ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek o dönemki çalışmalarınızı gösterir bir hizmet belgesi almak.Milli Eğitim Müdürlüğünden almış olduğunuz hizmet belgesini bir dilekçe ile (Dosyanıza ve T.C kimlik Numaranıza işlenmesi için) Sosyal güvenlik Kurumu Emekli Sandığı Tescil Daire Başkanlığı Ankara adresine göndermek.
Bu işlemlerden sonra ücretli öğretmenlikte geçen süreler T.C kimlik numaranıza işlenir.01.10.2008 öncesi emekli sandığı hizmetleri sistemde görünmez ama sicil numaranızı ve başlangıç tarihini görürsünüz bu işlemlerden sonra.
Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

Cevaplayan: Nuri Ayyıldız - 15.9.2015 21:01:13
Sayın Yaşar Bey;
1994 yılında Diyanet işleri başkanlığınca askere giden kadrolu imam hatip yerine vekil imam hatip olarak 1.5 yıl görev yaptım. Hizmet belgem var.Emekli sicil numaram yok. Müftülüğe başvurdum. Aylara göre EMEKLİLİK KESENEKLERİ İCMAL BODROSU kayıtlıdır. diye belge verdiler. 2004 yılından itibaren ssk lı oldum hala devam ediyorum. E-devlet sitesinde sadece sigorta girişim görünüyor. emeklilik başlangıcı sayılması için hangi yolu izlemeliyim cevabınız için teşekkür ederim...

Sigorta başlangıcınız 1994 yılı baz alınır.Emekli Sandığı hizmeti sistem de gözükmez.Bir dilekçe ile kurumdan açıklama istenir.Emekli aşamasında da hizmet birleştirme yapılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serdar Ozer - 15.9.2015 22:00:22
Sayın Yaşar Gönenç Bey;

Sorularımızı yanıtlarsanız çok seviniriz.. İlgilerinize şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

1) 2005 tarihi itibariyle vekil öğretmenlik yaptım ve emekli sandığı olarak değerlendirileceği belirtilmişti.Acaba memurluğa başlama tarihimiz 2005 olarak mı alınacak ve bu durumun erken emekliliğe faydası olabilecek midir?

2) İş yerinde yıllık izin ilk 10 yıl için 20 gün olarak değerlendirilmektedir.Hizmet birleştirilme yapılması durumunda; 10 yılı daha erken tamamlamak adına yıllık izinlerin 30 güne çıkması mümkün müdür?

3) Emekli olmaya 1 veya birkaç yıl kalmadan; Emekli sandığı + ssk + emekli sandığı hizmeti gibi hizmetlerin birleştirmemiz de herhangi bir kaybımız söz konusu olabilir mi?

2008 öncesi çalışmaların emekliliğe katkısı olur. Emekliliğe bir yıl kala veya emeklilik aşamasında hizmet birleştirme yapılabilir.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mesut Kaplan - 9.11.2015 22:16:48
merhaba yaşar bey,devlet okullarında 2005 ten 2010 kadar VEKİL ÖĞRETMEN olarak çalıştım.Son bir kaç yıldır ise özel okulda öğretmen olarak çalışıyorum.Vekil olarak çalıştığım 5 yıl sgk sisteminde yok ne gün ne de prim.Ama özel sektördeki prim kayıtlarım ve günlerim görünüyor.Bugünlerde daha önceki yıllarda vekil olarak çalıştığım okullardan GÖREV YERİ BELGESİ aldım.Bunları milli ilçe milli eğitime teslim ettikten sonra ne yapmam gerekir?Ve bu mağduriyetim nasıl telafi edilebilir?TEŞEKKÜRLER.Lütfen cevap yazın çünkü çok mağdurum

SGK na intikal edip etmediğini araştırınız.Milli Eeğitimden aldığınız kayıtları SGK na ibraz etmeniz gerekir.

Cevaplayan: Gülüzar Karagül - 18.11.2015 19:45:22
Merabalar
1980 yılında 17 gün vekil ögrentmenlik yaptım il milli egitimden çalıştığım tarihlerin belgeleri elimde olmasına ragmen ssk muracatimda 18 yaşını olmadığım için sigorta yapılmamıştır cevabını aldım emeklilik işlemlerin için başlangıç tarihi olarak bu 17 günü nasıl hak olarak kazanabilirim bu konu ile ilgili bildiginiz bir emsal karar varmıdır tesekkurler

Bu konuda dava açmanız gerekir.

Cevaplayan: Murat Erbap - 27.11.2015 10:40:07
hocam iyi günler öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.benim bir sorum olacaktı,1996 1997 yıllarında 5510 4//1c hizmet niteliğinde 2 ay çalışmışlığım vvar, be 2 ay 4 c yi 4 a ya nasıl ve ne zamn birleştirebiliriz,ben il sggk ya sordum bana emekliliğinize 2 3 ay kaldığında gelirsiniz birleştirirz dediler zaten kaçamak cevaplar veriyorlar.yani ilgilenmiyorlar.teşekürler.

Bu tarih sizin için sigorta başlangıcınız olur.Emeklilik aşamasında birleştirilir.Emekliliğe 6 ay kala birleşririlebilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nuray Özen Zen - 12.1.2016 13:51:08
1989-1992 arası 22 ay vekil ögretmeligi yaptım arada geçen yaz tatillerini ( 10 ay kadar ) prim borçlanması yapabilir miyim?

Cevaplayan: Mustafa Alyörük - 13.1.2016 16:34:44
Hocam merhabalar. doğum tarihim 01.01.1960 ilk işe giriş tarihim 22.05.1978 tarihinde. vekil öğretmenlik başlangıcım 1984 yılında. vekil öğretmenlik harici 572 gün primim görünüyor. vekil öğretmenlikle toplam 2100 günü buluyor. Askerlik borçlanmasını da ekleyecek olursak ne zaman emekli olabilirim ? teşekkürler.

Sigortadan emeklilik için 60 yaş 3600 gün prim gereklidir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hülya Karaca - 23.1.2016 14:06:31
SAYIN GÖNENÇ 1996-2000 YILLARI ARASINDA ÇEŞİTLİ OKULLARDA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPTIM ÇALIŞTIĞIM YILLARA AİT MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇALIŞTIĞIM YILLARA AİT DÖKÜM VE PRİM KESİNTİSİNİ İSTEDİM.
VERİLEN CEVAPTA ÇALIŞTIĞIM YILLARA AİT HİZMET TESPİTİNİN YAPILDIĞI FAKAT ÇALIŞTIĞIM OKULLARLA YAPILAN YAZIŞMALAR NETİCESİNDE ADIMA YAPILAN SOSYAL GÜVENLİK KESİNTİLERİ İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BELGEYE ULAŞILAMADIĞI ŞEKLİNDE RESMİ YAZI VERİLDİ.
SGK KAYITLARINI ZATEN E-DEVLET İLE YAPILAN KONTROLDE OLMADIĞINI KONTROL EDEBİLİYORUM.2008 YILI ÖNCESİ ÇALIŞTIĞIMA GÖRE PRİM KESİNTİLERİMİN EMEKLİ SANDIĞINA YATIRILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
ŞİMDİ SİZDEN İSTİRHAMIM
1-HİZMET BELGEM RESMİ YAZI İLE ELİMDE OLDUĞUNA GÖRE;ADIMA BULUNAMAYAN SİGORTA PRİMLERİ NEDENİYLE İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURMAM DOĞRUMU.
2-BU KONUDA BANA HUKUKİ OLARAK YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.
TEŞEKKÜR EDERİM.

Sayın Hülya Karaca
4/C girip tesile de bir bakmanızı öneriirim.Ayrıca da SGK Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müd.Mithatpaşa Cad.No:7 Sıhıye /Ankara adresine dilekçe ile başvurup hizmet bilgilerinizi isteyiniz.Kimlik fotokopisini de dilekçenize ekleyiniz.30 gün için de bir açıklama gelir.Ona göre hareket tarzı seçilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Süleyman Hilmi Aydın - 23.2.2016 09:40:15
hocam iyi günler. 2007 yılında 4 ay vekil öğretmenlik yaptım. elimde vekil öğretmenlik yaptığıma dair herhangi bir belge yok. sgk hizmet dökümünde de görünmüyor. Belgelerimi nereden temin edebilirim ve bana hangi belgler lazım. Teşekkür ederim.

Sayın Süleyman Bey
VEKİL ÖĞRETMENLİK
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 28.2.2016 18:41:32
1080 gün doğum borçlanması çıktı,iki çocuktan ne kadar para öderim teşekkürler


Sayın Ayşe Mert
Borçlanmanın Günlüğü 17.56 TL dir.Toplam 18965.00 TL dir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mustafa Eryılmazer - 10.3.2016 17:20:32
Yaşar hocam İyi günler.
ben 1995 yılında 1 yıl diyanette vekil imam hatiplik yaptım. 1999 yılından itibaren sigortalıyım. ilçe müftülüğüne başvurdum emekli sicil numaramı ve kurum sicil numaramı ve hizmet süremi gösteren belge verdiler. e-devlet te bu süreler görünmüyor sadece sigorta süreleri var, nasıl bir yol izlemeliyim. hizmet birleştirmesi şu aşamada gereklimi?
teşekkür ederim

Hizmet cetvelinde 4/C hizmeti gözükmez.Sadece sicil numarası yer alabilir. SGK Emeklilik işlemleri Genel Müdürlüğüne dilekçe yazarak hizmet dökümünü isteyebilirsiniz.Emeklilik aşamasında zaten bir araya getirilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hüseyin Aksu - 15.3.2016 02:27:59
Değerli Hocam;10.03 1969 doğumluyum.1986-87 öğretim yılında 29 gün vekil öğretmenlik yaptım.Sgk ya girişim ise 1990 ilçe mil.eğt md.lüğüne müracatımda 29 günlük hizmetim olduğu ama kesenek olmadığı söylendi. ( Çalıştığım yıla göre 18 yaşında sayılıyor muyum? )Dava açmam durumunda sigorta başlangıcım 86 yılına gider mi? Dava açarsam kazanma şansım nedir..? Teşekkürler

Cevaplayan: Figen Süngü - 17.3.2016 11:40:03
1998 yılından 2 ay, 1999 yılından ise 7 ay olmak üzere toplam 9 ay VEKİL ÖĞRETMENLİK yaptım, görev yaptığım okuldan prim icmallerini aldım, bu primler yatırılırken bir emekli sicil numarası verilmiyormu hangi numaraya yatıyor bu primler anlamadım. 9 aylık hizmetime ilişkin süreye ait emekli sicil numaramı bulamıyorum , bu numarayı nasıl temin edebilirim.

Sayın Figen Süngü
SGK Emeklillik hizmetleri Genel Müd.Mithatpaşa Cad.No:7 Sıhıye Ankara adresine dilepkçe yazıp
Gönederebilirsiniz.Ayrıca Sisteme girip 4/C sicil no ya da bir bakınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Bahar Tekin - 18.3.2016 00:23:04
1991 yılında 38 gün vekil öğretmenlik yaptim.elimde sadece hizmet belgesi var.o yıllarda sigorta nede emekli girişim bulunmaktadir.asil memuriyet 1993 yılında başladım hizmet belgesi emekli sandığın gonderirsem.memuriyet başlangıç olarak sayilirmi.yada ssk başvursan hizmet belgesiyle sigorta numarasi verilirmi.herkiside basvurdugumda hizmet yılı olarak kabul olurmu.yas kiriterine geri cekermi.tesekurler

Emekli sandığında işe başladığınız tarih sigorta başlangıcı olarak da sayılır.Hizmetinizi ve sicil nonuzu öğrenmek için SGK Emeklilik Hizmetleri Gemel Müd.Mithatpaşa Cad.No:7 Sıhıye Ankara adresine dilekçe yazmanız gereklidir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serhat Kaya - 20.3.2016 02:58:27
Merhaba.Ben 1996 yılında 3,5 ay vekil öğretmenlik yaptım.o döneme ait hizmet belgesini il milli eğitim müdürlüğünden istedim bana sadece hizmet süremi gösteren bir hizmet belgesi adı altında imzalı mühürlü bir belge gönderdiler.2007 den beri ssk lı olarak çalışmaktayım.hizmet birleştirmesi için ne yapmam gerekir.ilk işe giriş tarihimi 1996 yılına nasıl çekebilirim.hizmet sürem geriye gidermi.Bana verdikleri bu hizmet belgesi ssk girişimi geriye atmak için yeterlimi.bağlı olduğum ssk il müdürlüğüne gittiğimde bana sadece bu evrağı sakla emekli olmaya yakın birleştirme yaparsın dediler.ama ben sisteme kayıtlı olamsını ve gözükmesini istiyorum.Bunun için nasıl bir yıol izlemem lazım.şimdiden teşekkürler.

Sayın Serhat Kaya

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabidirler.Bu nedenle bu hizmetler emekli sandığı hizmeti olduğundan Emekli İşlemleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Milli Müdafa Cad.No:7 Sıhıye Ankara adresine bir dilekçe yazınız Hizmet dökümünü isteyiniz.Ayrıca sisteme girip 4/C tesciline de bakarak tescil numaranız burada da yer alabilir.Bilginize.Yaşar Gönenç
E-DEVLET ŞİFRESİ İLE GİRİŞ
www.turkiye.gov.tr sitesine e-Devlet şifresi
ile girerek kişisel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Bu şifreyi
2 tl karşılığı PTT den alabilirsiniz.Bu şifreyle sisteme girip ssk ve bağkur
hizmetinizi ve giriş tarihinize bakabilirsiniz
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serhat Kaya - 21.3.2016 00:11:38
Yaşar Bey bilgi için teşekkürler.Sisteme girip kontrol ettiğimde ``5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil4c Bilgisi Yok`` bilgisi çıkıyor.Demekki kayıt etmemişler.şimdi ben hizmet belgemi, kimlik fotokopisini ve bir dilekçeyle Emekli İşlemleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Milli Müdafa Cad.No:7 Sıhıye Ankara adresine evrakları göndermem yeterli olurmu.tescilim yapılırmı.1996 yılında olduğu için ki o zamanlar herşey kalem kağıtla yapılıyordu bi aksilik yaşanırmı.Bunu ısrarla sormamın sebebi şimdiki çalıştığım iş yerinden 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık süresi ile kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum.ama ilk girişim tescillenmezse bu hakkımı şimdilik alamıyorum.Tescilimin yapılması ve ilk işe giriş tarihimin o yıla ait olması için izlemem gereken başka bir yol varmı.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Cevaplayan: Serhat Kaya - 21.3.2016 00:11:50
Yaşar Bey bilgi için teşekkürler.Sisteme girip kontrol ettiğimde ``5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil4c Bilgisi Yok`` bilgisi çıkıyor.Demekki kayıt etmemişler.şimdi ben hizmet belgemi, kimlik fotokopisini ve bir dilekçeyle Emekli İşlemleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Milli Müdafa Cad.No:7 Sıhıye Ankara adresine evrakları göndermem yeterli olurmu.tescilim yapılırmı.1996 yılında olduğu için ki o zamanlar herşey kalem kağıtla yapılıyordu bi aksilik yaşanırmı.Bunu ısrarla sormamın sebebi şimdiki çalıştığım iş yerinden 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık süresi ile kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum.ama ilk girişim tescillenmezse bu hakkımı şimdilik alamıyorum.Tescilimin yapılması ve ilk işe giriş tarihimin o yıla ait olması için izlemem gereken başka bir yol varmı.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kurum yazılı açıklama yapar.Bu olursa sorun çözülür.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Serhat Kaya - 21.3.2016 00:12:05
Yaşar Bey bilgi için teşekkürler.Sisteme girip kontrol ettiğimde ``5510 Sayılı Kanun gereği Sigortalı Tescil4c Bilgisi Yok`` bilgisi çıkıyor.Demekki kayıt etmemişler.şimdi ben hizmet belgemi, kimlik fotokopisini ve bir dilekçeyle Emekli İşlemleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Milli Müdafa Cad.No:7 Sıhıye Ankara adresine evrakları göndermem yeterli olurmu.tescilim yapılırmı.1996 yılında olduğu için ki o zamanlar herşey kalem kağıtla yapılıyordu bi aksilik yaşanırmı.Bunu ısrarla sormamın sebebi şimdiki çalıştığım iş yerinden 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık süresi ile kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum.ama ilk girişim tescillenmezse bu hakkımı şimdilik alamıyorum.Tescilimin yapılması ve ilk işe giriş tarihimin o yıla ait olması için izlemem gereken başka bir yol varmı.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kurum yazılı açıklama yapar.Bu olursa sorun çzülür.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Aynur Ynur Bozbıyık - 29.3.2016 05:00:23
(01.10.1990 - 01.041991) (01.011992-01.061992) (01.02.1993-01.07.1993) tarihlerinde vekil öğretmenliği yaptım. M.Eğitim müdürlüğünden bu dönemlere ait şahıs emeklilik keseneklleri ihmal bordosu adı altında belge aldım.başka bir yerde çalışmadım E devlet de sicil Numaram ve hizmetlerim görünmüyor.Sicil numaramı ve hizmet dökümünü kaydettirmem için bana yol gösterirseniz çok sevinirim.Ayrıca 30.10.1970 doğumluyum ve 1997-2000 yıllarında 2 doğm yaptım doum borçlanması ve eksik primi ödeme yaparak emekli olabilirmiyim? Teşekkür ederim

Sayın Aynur Hanım
Siz SGK Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü Mithatpaşa Cad. No 7 Sıhıye Ankara adresine bir dilekçe yazınız.Hizmetinizin tarafınıza bildirilmesini isteyiniz.Kimlik fotokopisini ve çalıştığınız döneme ait belgelerin de fotokopilerini ekleyiniz.Size kurum 30 gün içinde açıklama gönderir.Bilginize.
Yaşar Gönenç
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.

Cevaplayan: Başak Tekın - 6.4.2016 15:50:20
ben 1991 yılında 38 gun vekılen öğretmenlik yaptım. okulunda hizmet belgesini verdiler fakat emekli kesintileri icmal bordrosunu yapmamışlarsadece hizmet belgesini verdiler.bu hizmet belgesinle emekli sandiğina 38 günluk kesintilerim yatmadiği için emekli sandiği kabul etmiyor.su an 23 yıllık memur olarak çalışmaktayım.emekli olmak için 1991 yılın işe girişi olarak benım için çok önemlidir.okul tarafından yeniden geriye dönuk emekli kesintilerini yapmak zorunda değilmidir hatta okul tarafında emekli sandiğina bildirmesi görevi değil` midir..ben şimdi ne yapmak gerekir hocam..iş mahkemesine baş vurmam hakkım var..bu mahkme sonucunda olumlu sonuç cıkarmı hocam saygılar.

Sayın Başak Hanım
Devletin resmi belgesi olmasına rağmen her zaman dava açılsa da sonuç alınmıyor.Elinizde belge olduğu için 5 yıllık zaman aşımı hizmet tespit davasında size engel olmaz.
Yalnız biz Milli Eğitim Bakanlığı(Milli Eğitim Müdürlüğü) nün belgesine dayanarak dava açtık malesef olumlu sonuç alamadık.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Serhat Kyay - 17.4.2016 17:12:38
Yaşar bey öncelikle çok teşekkür ederim.Vermiş olduğunuz bilgileri ile SGK Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğüne 3,5 aylık vekil öğretmenlik günlerimi ve işe başlama tarihini tescil etmek için dilekçeyle müracaat ettim.şimdi e-devletten baktığımda 4/C sicil no ve işe başlama tarihi yazıyor ama günler yazmıyor.Gün sayısının yazılmaması bir sıkıntı oluştururmu veya verilen sicil no yeterlimidir.Bu işlem benim işe başlama tarihimi geriye çekmiş oluyormu.yoksa hizmet birleştirmesi için başka işlem yapmam gerekiyormu.Bu aşamada yapılacak başka bir işlem varmı.
Sayenizde uzun süredir yapamadığım işlemi yapnmış oldum.çok çok teşekkür ediyorum.

Sayın Serhat Bey
4/C hizmetleri henüz hizmet dökümüne yüklenmedi.Hizmet bir leştirme işlemini yapmışsınız.Emeklilik aşamasında tekrar gözden geçirilir.Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.Semlamlar Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Salih Erikci - 22.4.2016 15:42:29
Sayın hocam...
18.11.1995 yılında toplam 9 ay vekil ögretmenlik yapmış bulunmaktayım.Şu an itibariyla 01.03.2000 tarihinden itibaren özel bir şirkette ssk olarak çalışmaktayım.Benim ilk işe giriş tarihim vekillik yapmış oldugum tarihmi yoksa ssk başlangıç tarihimi.1995 yılına çekebilmek için bilgi ve görüşlerinize çok ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür eder Allaha emanet olun.

Vekil öğrenmenlik yaptığınız tarih sigorta başlangıcınız olur.Bilginize.Yaşar Gönenç

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel

Cevaplayan: Yusuf Aksoy - 30.4.2016 09:32:31
Merhaba Yaşar bey 1995 yılında 110 günlük bir vekil öğretmenlik yaptım .çalıştığıma dair il milli eğitim müdürlüğüne dilekçe yazdım. gelen dilekçe cevabına istinaden 110 günlük hizmet günlerimi gösteren bir evrak gönderdiler. fakat herhangi bir sicil no falan yoktu.sadece ismim soyismim yazıyor ve hizmet yaptığım tarihler yazıyor. tc kimlik numarası doğum tarihi falanda yok.Bu hizmet belgemi Ankaraya SGK Emekli sandığı dairesine gönderdim..E-DEVLET sayfamda adıma 1996 yılına ait sicil numarası vermişler, daha önce yoktu şimdi var.ama 110 günlük çalışma görünmüyor.birde bana müracaat ettikten sonra bir evrak göndermişler ``BAŞKANLIĞIMIZ KAYITLARINDA YAPILAN ARAŞTIRMALARDA KAYDINIZ TESPİT EDİLEMEMİŞTİR.DİLEKÇENİZ EKİNDE HİZMET BELGESİ ÇIKMAMIŞTIR.HİZMET BELGENİZİN GÖNDERİLMESİ VE TC.KİMLİK NUMARASININ BİLDİRİLMESİNİ RİCA EDERİM açıklamalı bir yazı geldi.Oysa evrakları göndeririken hizmet belgemi ve kimlik fotokopisinide göndermiştim.kafama takılan şey şu hem 4C tescil kaydı yapmışlar ve işe başlama tarihini yazmışlar hem sicil no vermişler nasıl olurda şimdi benden yine evrak istiyorlar.acaba dikkate almamasammı yoksa tekrar göndermeliyimmi.
Ayrıca;
1.çalışma günüm belirtilmemiş. nasıl temin ederim.bir sorun teşkil edermi
2.Ben ssk lıyım. Bu sicil numaram ssk işe başlama-ememklilik başlangıcı sayılırmı.yada 3600 günden kıdem tazminatı için başlangıç kabul edilirmi.
3.tekrar evrak göndereyimmi yoksa bulunduğum ildeki SGK çözermi bu konuyu.
Bu konular hakkında yardımlarınızı rica edirim.sağolun varolun.

saygılarımla.iyi çalışmalar.

Sayın Yusuf Aksoy
Ekim 2008 kadar vekil öğretmenlik 4/C ondan sonrakiler 4/A statüsünde değrelendirilir.Siz 4/C olarak yapmış olduğunuz hizmet sigorta içinde sigorta başlangıcı sayılır.4/C hizmetleri henüz hizmet cetveline yüklenmemiş olup sicil nosu yer alır.Bu nedenle SGK başkanlığı Emeklilik hizmetleri Genel Müd.Mithatpaşa cad.No:7 sıhıye/Ankara adresine dilekçe yazarak hizmet dökümünü isteyebilirsiniz.Ona göre de emeklilik planlamasını yaparsınız.Yaşar Gönenç
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel


Cevaplayan: Hasan Barutçu - 23.5.2016 11:01:53
Eşim 1981-1982 yılında 4 ay vekil öretmenlik yaptı.Başka herhangi biryerde çalışmadı.Bu hizmetinin üzerine yeni yasa ile verilen doğum borçlanmasını da yaparak (1984-1987-1997 yıllarında 3 adet doğum yaptı) emekli olabilirmi.Olabilirse daha nekadar hizmet borçlanmalı. Borçlanacağı miktar toplam kaç lira eder.Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

3 doğum için 6 yıl doğum borçlanması yapabilir. 2160 gün borçlanır.Önce sigorta girişi yapılsın.Sonra borçlanılsın.Pirim gün sayısı 3600 gün olduğunda 58 yaşında emekli olur.İlk giriş tarihi 08.09.1981 öncesi ise 55 yaşında da 3600 gün ile emekli hakkı doğar. 5000 gün ile 40 yaşında emekli olunur.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Burcu Atasoy - 2.6.2016 11:14:40
MERHABA HOCAM
BENIM SORUM 1991 YILINDA 38 GÜN SSK GİRİŞİM VAR.10.08.1993 YILINDA EMEKLİ SANDİĞİNA GİRİŞİM VAR.ŞU AN AYNI KURUMDA 23 YILDIR MEMUR OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.DOĞUM TARİHİM 25/09/1969 BEN NE ZAMAN EMEKLI OLURUM.

25.09.2019 tarihinde emekli olursunuz.Yaşar Gönenç
http://www.emeklilikhesaplamalari.com/emekli-sandigi/229-memur-ne-zaman-emekli-olabilirim.html

Cevaplayan: Tekin Koş - 23.6.2016 12:38:32
hocam vekil öğretmenlik yapan öğretmenlerin yapmış olduklarına dair sistemde nasıl bulabiliriz

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel

Cevaplayan: Suzan Yeşilalioğlu 12.07.2016 - 12.7.2016 13:15:54
01.11.1988 yılında vekil öğretmenlik yaptım 89,90,91yılları takip etti doğum tarihimde01.07.1971 yalnız emekli sandığı sskya söyle yazı yazmış 18yaş altı hizmet dişi bırakılmıştır diye ama şöyleki 2006yılında kurumdan hizmet cetvelinde 01.11.1988görülüyor 2016 yılında istediğimde görülüyor key öedemside aldım ama 1988yılımı suanda tanımıyorlar ne yapmalıyım teşekkürler


Dava açmanız gerekir.

Cevaplayan: Erol Tuna - 4.8.2016 22:13:19
1990 yılında 1 ay vekil öğretmenlik yaptım bodrom elimde 1996 da Devlet memurluğuna başladım vekil öğretmenlik teki sicil numaraları şu anki sicil numarası aynı. Sorum şu 1990 yılında da yaptığım veki öğretmenlik aynı zamanda Devlet memurluğuna başladığım yıl olarak sayılır mı. Saygılarımla

Malesef o tarih memurlukta başlangıç sayılmaz.Sigorta için başlangıç sayılır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Erol Tuna - 4.8.2016 22:21:33
1990 da 1 ay vekil öğretmenlik yaptım 1996 da Devlet Memuru olarak göreve başladım . Vekil öğretmenlik bodrom bakanlığa gönderdim ve hizmete sayıldigi yönünde cevap aldım. SORUM ŞU 1990 yılı başlangıç olarak ta sayılır mı. Ve 1970 doğumluyum kademeli geçişte bana yaş avantajı sağlar mı teşekkür ederim.L ütfen

Cevaplayan: Erdoğan Pınar - 17.8.2016 14:05:29
hocam mrb;
ben 12/10/1954 doğumluyum 01/01/1985 yılında tarım bağkuruna kayıt oldum hiç ödeme yapmadım.
6 ay, terk daha sonra 2014 yılında mecburi bağkura diye kayıt tescil yazıyor bu sürede 6 ay ssk kaydım yok ve her iki 6 ay bağkurda da borcum gözüküyor. hizmet bilgisi verilemez yazıyor. benim emekli olma şansım varmı varsa ne yapmam lazım. teşekkür ederim.


Siz EK-5 giriş yapar ayda 435 TL öderseniz 3600 pirim günü ile emekli olursunuz.Askerliği borçlanabilirsiniz.Yeter ki 08.09.1999 öncesi tesciliniz olsun.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nuray Özen - 19.8.2016 14:53:23
1989-1992 ARASI 3 YIL İLKOKUL VEKİL ÖGRETMENLİK YAPMAMA RAGMEN 36 AY YERİNE 20 AY GÖZÜKÜYOR ARADA GEÇEN TATİL BOŞLUKLARINI PRİM BORÇLANMASI YAPABİLİR MİYİM ? TEŞEKKÜRLER...

Malesef bu süreleri borçlanamazsınız.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Ayşe Mert - 23.11.2016 22:03:37
sayın gönenç internette yazı okudum prim günü eksik olanlar geriye dönük ödeme ile emeklilik yolu açılmış bu yasadan yararlanmak için 1800 gün şartı var acaba bu şartın içine doğum borçlanması da giriyor mu yoksa girmiyor mu bu yasa ne zamana kadar teşekkürler

Malesef bu dul ve yetim maaşı almak için ölenin arkasından yapılan borçlanma türüdür.

Cevaplayan: Elif Yıldız Ildız - 20.12.2016 12:05:44
Merhaba,1996-1997 yıllarında vekil öğretmenlik yaptım sigorta başlangıç tarihime kayıt ettirmek istiyorum nasıl hareket etmeliyim yardımınızı rica ederim.çok teşekkürler.

Sayın Elif Yıldız

Vekil Öğretmenlik
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel
Bilginize.Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hakan Akan - 29.12.2016 12:38:23
merhaba hocam bn 2 yıldır vekil öğretmenlik yapıyorum. geçen yıl ek ders hariç 1650 tl alıyodum, ancak bu yıl 1500 tl alıyorum nereye başvuru yapmam gerekiyor. birde ek ders hariç bu yıl ne kadar ücret almam gerekiyor. sinif öğretmeniyim.

Bu konuda açıklamalar Yaşar Gönenç
016 Temmuz - 2017 Ocak Dönemi (Gündüz) Ücretli Öğretmen Maaşı
2016 Temmuz ayındaki yeni zamlarla birlikte ayda 120 saat derse giren bir Ücretli Öğretmenin (Net) Maaşının 1,250~1,350.-TL civarında olması bekleniyor.

Öğretmenin 30 günden kalan 2 gününün hafta içine denk gelmesi durumunda 132 saat derse giren bir Ücretli Öğretmenin (Net) maaşı ise 1,350~1,450.-TL gibi bir rakama ulaşacaktır. Bu rakamlar kişiye ve vergi dilimine göre değişmekle birlikte, tatiller vb nedenlerle genelde daha da aşağıya düşebilmektedir.

Yukarıdaki maaş hesaplamaları yapılırken Brüt maaştan %15 vergi dilimi+Damga Vergisi+SSK kesintisi yapılmış, daha sonra üzerine 123 TL Asgari Geçim indirimi eklenmiştir.

Ücretli Öğretmenlere haftalık (toplam) 30 saate kadar ders verilmektedir. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında girilen ders saatide bu süre içerisindedir. Ayrı hesaplanmaz!!!

Ücretli Öğretmenlik Maaşı Nasıl Hesaplanır ?

2015 ve 2015-2016 dönemleri için ücretli öğretmenlik maaşı yazılarımızda da belirttiğimiz üzere ücretli öğretmenin maaşı; öğretmenin aylık girdiği ders saatinin ek ders ücreti ile çarpımı sonucunda elde edilir. Burada kişinin vergi dilimi, evli-bekar veya çocuklu-çocuksuz olması gibi durumlar ek ders ücretinin hesaplanmasına etki eder. Bu yüzden ek ders ücreti herkes için aynı değildir. Küçük rakamlarda olsa değişkenlik gösterir. 2016 Temmuz-2017 Ocak dönemi için ek ders saat ücreti yeni zamla gündüz (normal eğitim-öğretim) brüt 13,06 TL (Net: 9,45 TL), gece (Destekleme ve Yetiştirme Kursları için) ise brüt 13,98 TL (Net: 10,12 TL) civarında olacaktır. Bu rakamları aylık girdiğiniz ders saati ile çarparak ortalama alacağınız maaşı bulabilirsiniz.

Maaş Hesaplaması - Örnek:
Haftada 20 saat gündüz, 10 saatte gece derse giren birisi (20x9,45)+(10x10,12)= 290,20 TL net ücret alır. Bunu 4 haftayla çarparsak 1.160,80 TL eder. 123 TL Asgari Geçim İndirimini de ilave edersek kişinin aylık maaşı 1283,80 TL olarak hesaplanır. Bu rakam kişinin banka hesabına Net olarak yatırılacak miktardır.

Brüt ve Net Ücret Hesaplama Formülü (01.07.2016-01.01.2017 tarihleri arası):

Aşağıdaki hesaplama adımları kabaca hesaplanmıştır ve genel bilgi amaçlıdır.

Gündüz (normal eğitim-öğretim):
140 (gösterge) x 0,093259 (katsayı) = 13,06 TL (Brüt Ücret)
Kesinti = 1,68 (Gelir Vergisi) + 0,10 (Damga Vergisi) + 1,83 (14% SGK Kişi Payı) = 3,61 TL
Net = 13,06 - 3,61 = 9,45 TL (Tek Ders Saati Ücreti)


Gece (Destekleme ve Yetiştirme Kursları):
150 (gösterge) x 0,093259 (katsayı) = 13,98 TL (Brüt Ücret)
Kesinti = 1,80 (Gelir Vergisi) + 0,10 (Damga Vergisi) + 1,96 (14% SGK Kişi Payı) = 3,86 TL
Net = 13,98 - 3,86 = 10,12 TL (Tek Ders Saati Ücreti)

Burada bulduğumuz rakamları ayda girmiş olduğunuz ders saati ile çarptığınızda ortalama olarak alacağınız maaş miktarını hesaplayabilirsiniz.

Bir ay boyunca haftada 30 saat derse girmek her zaman mümkün olmamaktadır. Kadrolu bir öğretmen toplu sözleşme ve yönetmelik gereği 23 Nisan, 29 Ekim, 19 Mayıs, Yılbaşı, Kar Tatili, Resmi Tatiller vb tatil günlerinde ek ders saat ücretini alabilirken Ücretli Öğretmenler bu günler için ücret alamazlar. Bu sebepten ötürü, tatil günlerinin fazla olduğu aylarda maaşlar aşağı düşmektedir. Ücretli öğretmenler tatil günlerinde "çalışmadı" olarak kabul edilir. Bunun yanında yaz tatili başladığında yine işsiz kalırlar. Bütün başvuru ve işe kabul prosedürünü baştan itibaren yeniden yaşamak zorundadırlar.

Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Zaman Ödenir ?

Maaş ödeme tarihi il ve ilçe`ye göre değişir. Ücretli öğretmenlerin maaş hesaplaması yoğunluk oluşmaması adına kadrolu öğretmenlerden farklı tarihlerde yapılmaya çalışılır. Bu da genelde ayın 1`i ile 10`u arasındadır. Genelde görev yaptığınız okul bordoruyu düzenledikten birkaç gün sonra maaş ödemesi yapılır. Bu yüzden maaşın ödenme tarihini en doğru şekilde Okulunuzdan yada bağlı olduğunuz İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Muhasebe bölümünden öğrenebilirsiniz.


Cevaplayan: Osman Durna - 1.1.2017 16:12:12
1987 yılında 13 gün vekil öğretmenlik yaptım.1992 den beri kesintisiz memur olarak 25 yılı doldurdum.emekli olabilirmiyim?

Sadece memurluk başlangıcı 13 gün öne çeker

Cevaplayan: Mustafa Yartaşı - 16.1.2017 12:17:11
Sayın Yaşar Hocam;

Ben 20/03/1964 doğumluyum. 01/05/1991 yılında sigortalı oldum. 2366 günüm var. 2000 yılnda sigortayı bırakıp isteğe bağlı bağkur ödedim. (1884 gün) son 6 yıldır da ssk da devam ediyorum halen. askerliği de ödersem ( 18 ay) en erken ne zaman emekli olurum.

iyi çalışmalar...

Sayın Mustafa Yardaşı
Askerliğinizi borçlanırsanız sigorta girişiniz 01.11.1989 olur.Piriminize de 540 gün eklenir.
Yalnız askerlik borçlanmadan 52 yaş 5525 günle emekli olursunuz.20.03.2016 da dolmuştur.Son 1260 gün sigortalı hizmetiniz varsa emekli hakkınız tamamlanmıştır.
Borçlanırsanız 51 yaşında 5450 gün şartına tabisiniz.O da tamamlanmıştır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mehmet Asiltürk - 20.1.2017 23:07:49
Merhaba,
Milli Eğitim Bakanlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir ortaokulda
25/04/1994 ile 09/06/1994 tarihleri arasında ücretli öğretmenlik yaptım.
İlçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe ile yaptığım müracaat sonucu verilen
cevaptaki bordroda gelir vergisi ve stopaj kesintisi yapıldığı ama
başka hiçbir kesinti yapılmadığı gözükmektedir. Birde hizmet cetveli göndermişlerdir.
Bu duruma ve belgelere göre SGK bu çalışma dönemi sigortalı sayar mı?
SGK bu çalışma dönemini sayarsa kaç gün olarak kabul edilir?
Eğer SGK saymaz ise mahkemeye verecek olursak zaman aşımı varmış?
Böyle durumlar Danıştay veya Yargıtay kararı var mı?
İlgilerinizi rica eder bilgileriniz için şimdiden çok çok teşekkür ederim

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel
Bilginize.Yaşar GönençCevaplayan: Esin Gültekin - 1.2.2017 15:39:02
sayın hocam,
1992 yılı kasım ayından 1993 yılı haziran ayına kadar toplam 7 ay bir ortaokulda ücretli öğretmenlik yaptım.1994 yılında da bir devlet dairesinde çalışmaya başladım ve halen devam ediyorum.İlgili okula bir dilekçe ile başvurdum evraklarımı istedim, bulunan evraklarım "Ücretli Öğretmenler Toplu Onayı"diye bir evrak ve birde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yazışma. Elimdeki bu belgeler emekliliğimi öne çekmeme yardımcı olur mu? Nereye başvurmalıyım?
Çok teşekkürler

25 yıl hizmet de dikkate alınır.Bilgilerinize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Esin Gültekin - 2.2.2017 13:20:21
Sayın Hocam,
7 ay yapmış olduğum ücretli öğretmenlik dönemimde emekli sandığı yada ssk`ya herhangi bir kesinti yapılmamış. Dolayısıyla başvurmam halinde iş başlangıç yılım değişmezmi( başlangıç tarihim 1992 yılı kasım ayı olmazmı)acaba?

Cevaplayan: Betül Kabaca - 13.2.2017 13:56:46
Merhaba;
1999 yılında vekil öğretmenlik yaptım ssk primlerimi sorgulayınca o dönem ssk başlangıcımın ypılmadığını öğrendim oysa kuruma gerekli belgeleri vermiştim. MEB den tarafıma gönderilen belgede o tarihte ders ücreti karşılığında okulumuzda görev yapmıştır diye bir belge verildi ama o döneme ait ssk başlangıcı yok... bu durumda geçmişe dönük hak arayabilirmiyim...teşekkür eder kolaylıklar dilerim


Cevaplayan: Emin Mert - 20.3.2017 11:35:14
ek 5 tarım sigortasında 30 gün olarak mı ödeniyor yoksa 22 gün mü bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler
sisteme 30 gü olarak geçer


Cevaplayan: Zahir Suçin - 15.7.2017 23:02:21
Merhaba ben 2007-2008 eğitim öğretim yılında 6-7 ay vekil öğretmenlik yaptım 2010 yılından itibaren ise bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım bu 6-7 aylık hizmetimi nasıl birlestirebilirim

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel


Cevaplayan: Mehmet Emin Göktanır - 25.7.2017 15:07:36
SAYIN ÜSTAD,
Ben 19.10.1968 doğumluyum.

19.10.1986-31.10.1986 tarihlerinde 12 günlük Bağ-Kur girişim var
22.04.1987-28.05.1987 tarihlerinde 36 günlük sözleşmeli süre ile vekil öğretmenlik girişi var
15.06.1991-26.07.1991 tarihlerinde 30 günlük SSK Özel girişim var
20.03.1993-23.03.1994 tarihlerinde 363 günlük SSK Kamu girişi var
24.03.1994 tarihinden itibaren 657.S.Kanun gereği çalışıyorum.

Sorum şu; Kademeli emeklilikte hangi tarihi kullanacağım hakkında net bilgi sahibi olamadım.
personel müdürlüğünün bilgisayar sisteminde 54 yaşa tabidir diyor.
Ancak 31.05.2006 tarih ve 5510 sayılı kanunda, kanunun yürürlülük tarihinden önce birden fazla sosyal güvenlik kurumuna tabi hizmeti olanlar "sigortalıların bu hizmetlerin mülga 2829 sayılı kanun hükümlerine göre birleştirilmesi halinde, birleştirilen hizmetin başlangıç tarihi sigortalılık süresinin başlangıcı olarak kabul edilir." demektedir. Bu bağlamda Kademeli emeklilik hesabında 19.10.1986 tarihinden mi sayılacağı doğru bir yaklaşım mıdır.
Bu konuda ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz. Saygılarımla.

Sayın Mehmet Emin Göktanır
Siz önce hizmet birleştirme yapmak için ilgili birime dilekçe vermeniz gerekir.Bunun üzerine kurum hizmet birleştirmesini yapar.
Emeklilik hesaplamasını da yapmak için bilgileri aşağıdaki link e girerek yazmanız yeterlidir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

http://www.sadettinorhan.net/emeklimatik.html


Cevaplayan: Mehmet Emin Göktanır - 25.7.2017 15:37:15
üstadım,
hizmet birleştirmelerimi yaptırdım.
kademeli emeklilik bana vuruyor mu onu çözemedik.Toplam hizmet birleştirilince 24 yıl 5 ay 15 gün diyor. ancak nasıl 54 yaşına kadar çalışmanız gerekir diyor onu anlayamadık. saygılarımla.
Bana ne zaman emekli dilekçesi vermem gerektiğini söylerseniz sevinirim.

Sorunuzu 3 başlık halinde değerlendireceğiz.

Birincisi; Devlet memurluğuna başlamadan önce geçen SSK`lı ve Bağ-Kurlu sürelere emekli ikramiyesi ödenip ödenemeyeceği,

İkincisi; SSK`lı süreler ile Bağ-Kurlu sürelerin ne şekilde intibakta değerlendirileceği ve bu konudaki genel değerlendirmemiz,

Üçüncüsü; SSK`lı, Bağ-Kurlu sürelerin memurluk süreleriyle birleştirilmesi,

olacaktır.

1- Devlet Memurluğuna başlamadan önceki SSK.lı ve Bağ-Kurlu sürelere emekli ikramiyesi ödenmesi:

- Bağ-Kurlu süreler ilgililerin kendilerine ait işlerden kaynaklı bir çalışma olduğundan bu süreler hiç bir şekilde emekli ikramiyesinde ve kıdem tazminatında değerlenmez. Bu süreler karşılığında bir ödeme yapılmaz.

- Özel Sektörde geçen SSK.lı süreler için de, memurluktan emekli olunduğunda, bu süreler hiç bir şekilde emekli ikramiyesinde ve kıdem tazminatında değerlenmez. Bu süreler için, işçi olarak özel sektörde çalışanların çalıştıkları özel sektör tarafından işinden ayrıldığında 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmüne gore ödeme yapılır veya ödeme yapılmaz.

Cevaplayan: Güssüm Açiksari - 17.8.2017 16:00:32
1983de 12 gun 1984de 10 gun 1986da 9gun vekil ögretmenligi yaptim 2010da sigorta girisim var halen devam ediyor 2 cocuk var 2010dan önce
Bu durumda vekillik sigorta girisi sayilirmi ve ne zaman emekli olurum
Beni bu konuda bilgilendirirseniz cok memnun olurum

Sigorta başlangıcı olarak sayılır.

Cevaplayan: Güssüm Açiksari - 17.8.2017 16:01:00
1983de 12 gun 1984de 10 gun 1986da 9gun vekil ögretmenligi yaptim 2010da sigorta girisim var halen devam ediyor 2 cocuk var 2010dan önce
Bu durumda vekillik sigorta girisi sayilirmi ve ne zaman emekli olurum
Beni bu konuda bilgilendirirseniz cok memnun olurum

Cevaplayan: Ayşe Say - 23.8.2017 22:29:03
1983de 12gün vekil ögretmenlik yaptim. Hizmet dökümünu sgk götürdüm dilekce yazip yolladilar
Bu benim sigorta girişim olurmu
Ne zaman haber gelir
Sgk daki memur 4ay vekil ögretmenlik yapsaydin olurdu dedi
Beni bu konuda aydinlstirsaniz minnet duyarim saygilarla

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 26.8.2017 21:24:18
Tvde sosyal güvenlik uzmanlari yeni torba yasada 1gün dahi vekil ögretmenlik yapsan sigorta girisin sayilacak demisti .
2aya kadar beklememizi söylemisti
Benim dava ac mam gerekecekmi

Sistemde gözükmüyor ise dava açmanız gerekir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 27.8.2017 17:52:06
Sayın hocam
Şu an sistemde görünmüyor 1983 de yaptigim 12 günlük vekil ögretmenlik
Dilekce yazip hizmet süremle ankaraya bulundugum sgk yolladi
Acaba sisteme girer sigorta baslangicim olurmu
Beni bu konuda aydinlatirmisiniz
Saygilar hocam

1983 de vekil öğretmenlik Milli Eğitim Müd.Kayıtlarından araştırılır.Bu kuruma dilekçe yazıp arşiv taraması yapılmasını istemeniz gerekir.2008 sonrasında sigorta kayıtları araştırılır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 28.8.2017 16:16:59
Yasar hocam
Bulundugum milli egitim mudürlügu hizmet dokümumu verdi onda sorun yok.
Sgk da 1983de yaptigim vekil ögretmenlik gorülmedi.
Bulundugum sgk da ankaraya hizmet dokumuyle dilekceyi ankaraya yolladi
Bu durumda 1983de yaptigim 12 gunluk vekil ogretmenligim sigorta baslangicim olurmu.
Simdiden tesekkur ederim

Sayın Ayşe Say

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yaşar Gönenç - 28.8.2017 16:48:34

Sayın Ayşe Say
Bir döneme kadar ücretli öğretmenlik yapanların hizmetleri ssk kapsamında değil emekli sandığı kapsamında bildirilmekteydi.O dönemki hizmetler de T.C Kimlik numarasına işlenmediği için sistemde görünmemekte.
Sizin yapmanız gereken öncelikle ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek o dönemki çalışmalarınızı gösterir bir hizmet belgesi almak.Milli Eğitim Müdürlüğünden almış olduğunuz hizmet belgesini bir dilekçe ile (Dosyanıza ve T.C kimlik Numaranıza işlenmesi için) Sosyal güvenlik Kurumu Emekli Sandığı Tescil Daire Başkanlığı Ankara adresine göndermek.
Bu işlemlerden sonra ücretli öğretmenlikte geçen süreler T.C kimlik numaranıza işlenir.01.10.2008 öncesi emekli sandığı hizmetleri sistemde görünmez ama sicil numaranızı ve başlangıç tarihini görürsünüz bu işlemlerden sonra.

Cevaplayan: Ayşe Say - 29.8.2017 09:25:46
Yasar hocam aciklamalariniz icin cok sagolun
Bu vesileyle kurban bayraminizi allahim hayirli mutlu saglikli kılsın.
Saygilarimizla

Dileklerinize çok teşekkürler.Güzel günler göresiniz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 21.9.2017 12:44:10
yaşar hocam internette bir yazı okudum benim doğum borçlanması hariç 700 prim günüm eksik bu yazı bizler için mi acabaBöylece sigortalı olduktan sonra fazla çalışma imkânı bulamayan, özellikle kadın sigortalılar için sistem emeklilik imkânı sunuyor. Üstelik bu primleri çalışarak doldurmak da şart değil. Borçlanma imkânı da var. diye yazı var.

Borçlanarak ancak hizmete eklenir.

Cevaplayan: Emin Mert - 22.9.2017 10:03:08
yaşar bey 1978 senesinde bir aylık sigorta başlangıçım var sonra 1983 de kamu kurumun da memur olarak işe başladım halen çalışmaktayım 1978 ve 1983 yılları arasındaki boşluğa borçlanrak ödeyebilir miyim bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

Malesef boşluğu borçlanma ile ödeyemezsiniz.30 günlük sigortalılık hizmetini birleştirebilirsiniz.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 23.9.2017 10:50:56
yaşar hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim yukarı da size yazmış olduğum internetten öğrendiğim yazıyı yazmıştım benim doğum tarihim 01 06 1959 doğumluyum yaşa takılırmıyım prim günü eksik olanlar için bu konu da bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler.

Bir öncekini göremiyorum.Sizin sigorta giriş tarihi nedir.


Cevaplayan: Ayşe Mert - 23.9.2017 15:54:01
vekil öğretmenliğe başladığım tarih 09 02 1984 yani o zamanlar emekli sandığı idi şimdi birleşince sigortalı sayılıyoruz ilk sigortam 1984

O tarih sigorta başlangıcı sayılır.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 24.9.2017 18:20:40
yaşar hocam ben size anlatmak istediklerimi net anlatamadım benim sigorta başlangıçı 09 02 1984 doğum tarihim de 01 06 1959 internetten okuduğum yazıda prim günü eksik olanlara borçlanarak ödeyebilirler diye vardı benim 700 gün eksik bu yazı bizleri ilgilendiriyor mu yaşım işe başlama tarihim tutuyor mu böyle birşey var mı teşekkürler hocam

Söylentilerin bir yasal dayanağı yok.

Cevaplayan: Ali Yigitbasi - 6.10.2017 01:11:05
Sayin Hocam, 1959 dogumluyum. 1979 yilinda 39 gün ilkokulda vekil ögretmenlik yaptim. Yillar sonra aldigim hizmet belgesinde emekli sandigi primlerinin kesilmedigi yaziyordu. 1979 yilindan beri Yurtdisinda (Avusturya) yasiyorum ve bu ülkede 1985 yilinda vergi mükellefi olarak serbest meslek ifa etmeye basladim. Bu meslek icin 1998 yilinda sigorta primi ödeme zorunlulugu getirildi. Halen bu serbest meslegi icra ediyorum ve sigorta primlerini ödüyorum. Vekil ögretmenlik sürem sigorta baslangici olarak kabul edilirmi ? Yurtdisi süreleri borclanmasi yapabilirmiyim, ne kadar ödeme yapmam gereklidir. Ne kadar maas alirim ? Ayrica %70 engelli kimligim var. Cevabiniz icin pesinen tesekkür eder, saygilar sunarim

Cevaplayan: Mevlüt Acar - 11.11.2017 22:11:09
1999-2000 ve 2000-2001 yıllarında ücretli öğretmenlik yaptım.Belgeleri okullardan aldıktan sonra iş mahkemesine dava açtım.Dava açalı 1 yılı geçti.en son şahitler dinlendi.Şimdi korktuğum zaman aşımına uğrar mı.Teşekkür ederim.

Elinizde belgeler olduğundan zaman aşımı da olmaz.

Cevaplayan: Mehtap Şahin - 22.11.2017 12:13:00
merhaba hocam
1993-1994 vekil öğretmenlik yaptım ve şuan özel sektörde sgk lı olarak çalışıyorum. Sistemde vekil öğretmenlik yaptığım tarih sigorta başlangıcım olarak gözükmüyor.4A bilgileri mevcut. 4C sorgulama yaptığımda sicil numarası ve ismim yazıyor fakat durum pasif gözüküyor. ayrıca çalıştığım günler gözükmüyor. nasıl bir yol izleyebilirim?

Sayın Mehtap Hanım
4/C hizmetleri henüz sisteme yüklenmedi.Emeklilik aşamasında bir araya gelir.Hizmet birleştirme de yapılır.Bu tarih sigorta başlangıç tarihi olarak de değerlendirilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Mehtap Şahin - 22.11.2017 15:11:26
hocam tekrar merhaba
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. şuan sistemde 1996 ilk giriş gözüküyo ve emeklilik yaşı 53. Ama girişim vekil öğretmenlikte 1993. Dediğinize göre 4/C bilgileri yüklendiğinde hem giriş öne çekilecek, hem emeklilk yaşım öyle değil mi? Emeklilik aşamasında dediğiniz neye göre? mevcut sistemdeki 53 yaşına göre mi 93 girişle 49 yaşına göre mi? yani nasıl görüpte düzeltecekler?
teşekkürler.

Hizmet birleştirme de bütün bilgiler bir araya gelir.Emekli sandığından döküman da istenir.Birbirine eklenir.İlk giriş tarihi dikkate alınarak emeklilik hesabı yapılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mehtap Şahin - 22.11.2017 16:39:55
Hocam, çoook teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Demek oluyor ki şuan sistemde gözüken emeklilik tarihim doğru değil.

Cevaplayan: Nurkan Aşcı - 10.12.2017 14:49:57
Merhabalar; 1996-1997 Ve 1997-1998 yılları arasında farklı iki okulda vekil öğretmenlik yaptım.1975 doğumluyum ancak yıllarca çalışmadım. 4 yıldır bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım.Vekillik yaptığım dönemlerde sigorta kaydı gözükmüyor.Elimde vekil öğretmenlik yaptığıma dair hiçbir belge yok.Nasıl bir yol izlemeliyim.
Teşekkür ederim.

İlgili Milli Eğitim müdürlüğünden hizmet belgesi istemelisiniz.

Cevaplayan: Nurkan Aşcı - 14.12.2017 15:21:23
Merhabalar; 1996-1997 Ve 1997-1998 yılları arasında farklı iki okulda vekil öğretmenlik yaptım.1975 doğumluyum ancak yıllarca çalışmadım. 4 yıldır bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım.Vekil Öğretmenlik yaptığımı kanıtladığım takdirde emeklilikte nasıl bir fayda sağlar. Sigorta başlangıcım o yıllara mı çekilir yoksa çalıştığım süre memuriyetime mi eklenir? Teşekkür Ederim.

Sigorta başlangıcı olarak sayılır. O na göre emeklilik planlamasını yaparsınız.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Kerem Akyol - 17.12.2017 21:59:02
Merhabalar sgk 4a kapsamında çalışıyorum. Daha önce vekil öğretmenlik yaptım e devlette vekil öğretmenlik yaptığım hizmetlerim görünmüyor ne yapmam gerek? Hizmet birleştirme talebimi ilçe milli eğitime mi sgk` yami vermem gerek? Lütfen cevap verin teşekkür ederim şimdiden.

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.
Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.
Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Şevket Tezel
Bilginize.Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Kerem Akyol - 19.12.2017 00:05:52
Cevabınız için çok teşekkür ederim.vekil öğretmenlik yaptığım ilçe milli eğitim müdürlüğü arşiv taramasinda hic bir kayda rastlanmadı diyor. Bende de herhangi bir belge yok malesef. Sgk ya dilekçemi yazmam gerek. Birde dava açsam zamanaşımı söz konusu olabilirmi?

Bir günlük hizmet tespit davalarında zaman aşımı yoktur.

Cevaplayan: Nurkan Aşcı - 21.12.2017 15:21:11
Sayın Yaşar GÖNENÇ Merhabalar; 1996-1997 Ve 1997-1998 yılları arasında farklı iki okulda vekil öğretmenlik yaptım.1975 doğumluyum 4 yıldır bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım.Vekil öğretmenlik yaptığım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurdum.Orada arşiv taraması yapıldı herhangi bir kayıt bulunamadı vekillik yaptığım okullara yazı yazacaklarını söylediler.Ben de okullara bizzat gittim okulun birinde dosyam bulundu başlayış, olur vs ancak görevden ayrılış bulunamadığı için bir sonuç elde edemedim.Diğer okuldaki müdür yardımcısı arşive bakmaya tenezül etmedi ben milli eğitimden yazı geleceğini söyledim bir sonuç elde edemedim.Ben şimdi ne yapmalıyım?Dilekçemin sonuçlanmasını mı bekleyeyim. Bir de Milli Eğitimdeki Görevli benim için bi faydası olmayacağını iddia etti.Yaşa faydası olmaz vs dedi.Ben boşuna mı uğraşıyorum ????? Teşekkür Ederim.

Cevaplayan: Nurkan Aşcı - 17.1.2018 00:19:31
Sayın Yaşar GÖNENÇ Merhabalar; 1996-1997 Ve 1997-1998 yılları arasında farklı iki okulda vekil öğretmenlik yaptım.1975 doğumluyum 4 yıldır bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım.Vekil öğretmenlik yaptığım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurdum.Orada arşiv taraması yapıldı herhangi bir kayıt bulunamadı vekillik yaptığım okullara yazı yazacaklarını söylediler okulun birinde dosyam bulundu başlayış, olur vs ancak görevden ayrılış bulunamadığı için sadece başlayış yazımı adresime gönderdiler diğer okulda herhangi bir kayda rastlanmamış. Bu başlayışla ne yapabilirim? LÜTFEN YARDIM

Siz memur olduğunuz için bu hizmetin sizin emeklilik de pek etkisi olmaz.Sigortalılık da emeklilik de sigorta başlangıcı sayılabilir.Bunun için de bir günlük hizmet tespit davası açmanız gerekir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 20.1.2018 18:43:54
prim günü eksik olanlarla ilgili yasa çıktı mı bilgilerize

Malesef çıkmadı

Cevaplayan: Fizen Bayram - 8.2.2018 02:32:11
1990-1991Ticaret lisesi mezunuyum. Stajımı milli eğitim müdürlüğü de yaptım.Ben 1991-1993 yılları arasında vekil öğretmenlik yaptım. Devlet şifresi ile girince işe giriş tarihim 1990 görünüyor. Sicil numaram da görünüyor. Durum aktif görünüyor. Fakat çalışmış olduğum gün sayısı hiç yok. 1973 doğumluyum. 2 çocugum var. Başka hiç bir yerde sigortalı olarak çalışmışlığım yok.Tek hayalim emekli olabilmek. Emekli olma şansım var mı. Elimde vekil öğretmenlik yaptıgıma dair hiç bir belgem yok.vekil öğretmenlik gün olarak sayılabilir mi ve de işe giriş tarihim olarak kabul edilirmi. Üzerinden 20 küsür yıl geçti. Kaç yaşında emekli olurum. Sayılırsa tâbi. Ne kadar ödeme yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler....

Staj sigortası baz alınarak doğum borçlanması yapılabilir.İki doğum için 2880 gün borçlanabilirsiniz.Ücretli öğretmenliğin sigorta başlangıcı sayılması için kurum bazında arşiv taraması yapılmalı bulunmaz ise hizmet tespit davası açılması gerekir.Bu olmaz ise isteğe bağlı sigortaya girip 5400 gün sigorta pirimi ödemelisiniz.Borçlanma pirim gün sayısı buradan düşülür.2520 gün daha ödenmesi gerekir.İlk giriş tarihi bulunursa sigortadan 3600 pirim günü ile emekli planlaması yapılır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Nurkan Aşcı - 10.2.2018 16:38:25
SAYIN YAŞAR GÖNENÇ 02/04/1975 DOĞUMLUYUM MEMURİYETE 27/04/2014 YILINDA BAŞLADIM SİZE DAHA ÖNCEDE 1996-1997 VE 1997-1998 YILLARINDA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPTIĞIM OKULLARDAN BİRİNDE SADECE BAŞLANGIÇ YAZIMI BULDUĞUMU YAZMIŞTIM. ŞİMDİ İŞ MAHKEMESİNE HİZMET TESPİT DAVASI AÇMAK İSTİYORUM.ELİMDEKİ BU BAŞLANGIÇ YAZISI YETERLİ Mİ? AYRICA E-DEVLETTE EMEKLİLİK İÇİN YAŞ 58 HİZMET YILI 25 YIL OLMASI BELİRTİLMİŞ. HİZMET TESPİT EDİLİRSE NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM? BİR DE MEMURİYETE BAŞLAMADAN 2 ÇOCUĞUM OLDU BUNU SAYDIRABİLİR MİYİM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Sayın Nurkan Aşçı
Siz hizmet tespit davası açabilirsiniz.Bu başlangıç sayılacağından doğum borçlanması hakkınız da oluşur.2 çocuk için 4 yıl borçlanabilirsiniz.Emekli Sandığı Kapsamındaki Kadın Sigortalı Doğum Borçlanması Başvurusunu Nereye Yapacak?

5510 Sayılı Kanunun 4/c kapsamında sigortalı olan kadınlar yani Emekli Sandığı çalışanları doğum borçlanması başvurusunu “Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresindeki Kamu görevlileri (eski kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı” na yapacaklardır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fizen Bayram Ayram - 12.2.2018 11:01:57
Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Çalıştığım yerden 1991 1992 1993 yılları arasında vekil öğretmenlik yaptığıma dair hizmet belgesini aldım. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Bundan sonraki aşamalar neler olmalı. Bu belgeyi kime vermem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Siz Anayurt gazetesi yazarlarından Mustafa Balkız beye durumu iletiniz.Hizmet tespit davasının nasıl açılmasını sorun size açıklama yapar.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Fizen Bayram Ayram - 12.2.2018 11:08:40
İki çocuk doğum borçlanması 2880 gün tahmini kaç tl dir sizce.

Günlük borçlanma 21.64 TL dir.62.323.20 TL.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 21.2.2018 09:39:42
2 çocuk dogum borçlanması kaç gündür

Çocuklar arasında 2 yıl fark varsa her çocuk için 720 gün iki çocuk içinse 1440 borçlanılabilinir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 21.2.2018 09:44:17
2 çocuk dogum borçlanması kac gündür

1440 gündür.

Cevaplayan: Ayşe Say - 21.2.2018 09:47:03
2880 gün 2 çocuk dogum borçlanmasi olurmu

Her çocuk için 2 yıl=720 gün iki çocuk için 2880 gün olur o dönem çalışılmadıysa ve çocuklar arasında 2 yaştan fazla fark varsa
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 21.2.2018 09:47:39
2880 gün 2 çocuk dogum borçlanmasi olurmu

Cevaplayan: Ayşe Say - 21.2.2018 09:48:34
2880 gün 2 çocuk dogum borçlanmasi olurmu

Cevaplayan: Ayşe Say - 24.2.2018 13:48:26
Sosyal güvenlik emekli sandıgi tescil dairesi baskanligi ankara
Telefon no nedir

Cevaplayan: Ayşe Say - 24.2.2018 13:48:57
Sosyal güvenlik emekli sandıgi tescil dairesi baskanligi ankara
Telefon no nedir

Cevaplayan: Zeynep Ayla - 13.3.2018 00:37:08
Merhaba Yaşar bey,
Mayıs 2014 de memuriyete başladım. Kasım 1999 ile ocak 2000 arasaında ikibuçuk ay ücretli öğretmenlik yaptım ama bu süreyle ilgili sigorta ödemesi yapılmamış. Ücretli öğretmenlik ile ilgili bütün onay ve ücret belgelerini ilgili okuldan aldım. Bu belgeleri nereye vermem gerekiyor. Geçmişe dönük prim ödemesinin yapılması ve sigorta başlangıcının o tarihe çekilmesi için nasıl bir yol izlemem gerekli?
Teşekkür ederim.

Memuriyetten emeklilik de(4/C) başlangıç o tarihe çekilmez.Görev yaptığınız ilgili birime verebilirsiniz. Sigortadan emeklilik de dikkate alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Say - 13.3.2018 18:19:51
Sayin yasar bey 1983de yaptigim 12 günlük vekil ögretmenligim deki çalismamin sigortasi yatmadigi icin 1983 sigorta girisim kabul edilmiyor ne yapmam lazim bu konuda bana yardimci olun lutfen

Cevaplayan: Ayşe Say - 13.3.2018 19:58:39
Sayin yaşar bey benim 1983de yaptigim 12 gunluk vekil ogretmenligim sigorta girisim sayilmadi ne yapmam lazm

Cevaplayan: Ayşe Say - 13.3.2018 19:59:05
Sayin yaşar bey benim 1983de yaptigim 12 gunluk vekil ogretmenligim sigorta girisim sayilmadi ne yapmam lazm

Cevaplayan: Fatih Aydın - 25.4.2018 23:35:25
Merhaba Yaşar Bey ;
2002 yılında ücretli öğretmenlik yaptım. 2006 yılında itibaren özel bir firmada çalışmaya başladım. Ücretli öğretmenlik yaptığıma dair sigorta girişim görünmemekte ve elimde herhangi bir belgede bulunmamakta sadece görev yaptığım tarihler de adıma banka hesabına yatan maaş hesap dökümüm var. 2016 yılında aldığım % 50 engelli raporum bulunmakta. Sigorta başlangıç tarihimi 2002 yılına çekebilirmiyim ? Ne yapmam gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkürler

Ücretli ve Vekil Öğretmenlerde Hizmet Tespit Sorunları

Vekil ve ücretli öğretmenliğin dayanağı

657 sayılı DMK`nın,

“İlkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahallî idarelerde izin şartı aranmaz) ile açıktan vekil atanabilir” hükmünü haiz 86 ncı maddesi çerçevesinde MEB`in ihtiyaçlarına binaen 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi iştirakçi veya 5510 sayılı Kanuna göre 4/c sigortalılığına tabi olarak vekil öğretmen çalıştırılmış ve çalıştırılmaktadır.

Yine aynı (657 sayılı) Kanunun 89 uncu maddesi kapsamında her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilmektedir.

Yani bahse konu 89 uncu madde kapsamında çıkartılan “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” çerçevesinde ilkokul öğretmenlerinin haricinde kimi branşlarda, yüksek öğrenimli olmak koşuluyla okul öncesi, zihinsel engelli, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ders saati başına ücretle çalıştırılan öğretmenler de bulunuyor.

Bir başka ayrımla da işaret edecek olursak,

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanlar,

657 sayılı Kanunun 89 uncu maddesine göre her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (Askeri akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde ücretle ek ders görevi verilenlerden,

asıl görevleri nedeniyle 4/c sigortalısı konumunda bulunmayanlar da 4/a (SSK) sigortalılığı kapsamında sigortalı olmaktadırlar.

Vekil öğretmenler normal maaşın üçte ikisi karşılığında görev yaparken ücretli öğretmenler haftada 30 derse kadar ücretle görev yapabiliyorlar. Ki 30 saati dolduran ücretli öğretmenin ücreti emsali öğretmenin üçte biri kadar oluyor. Bu nedenle MEB`de artık vekil öğretmen değil, ücretli öğretmen çalıştırmayı tercih ediyor.

Türk Eğitim Sen`in verilerine göre 2012 yılında 81 ilde çalıştırılan ücretli öğretmen sayısının 63 bini geçtiği, 2013 yılı rakamlarına göre sadece 70 ilde 58 binin üzerinde ücretli öğretmen çalıştırıldığı göz önüne alınırsa bu arızi istihdamın göz ardı edilmeyecek boyutta olduğu da ortaya çıkıyor.

Vekil ve ücretli öğretmenlerin sosyal güvenliği

Konumuz sosyal güvenlik olduğundan bizce önemli olan aradaki farkı da vurgulamak gerekiyor, ki ücretli öğretmenlerden zaten asli görevi nedeniyle Emekli Sandığı iştirakçisi olanların dışında sosyal güvenlikleri SSK statüsünde iken vekil öğretmenlerin sosyal güvenliği Emekli Sandığı iştirakçiliği biçiminde sağlanıyordu.

Hizmet tespit sorununun çözümü

Ne var ki kimi zaman bunların mütevazı ücret veya maaşları ödenirken sosyal güvenliklerine ilişkin primleri veya kesenekleri önemsememeden veya bilgisizlikten dolayı yatırılmayabiliyor. Bu durumda sosyal güvenlik açısından hak kaybı oluşturan böyleis hallerde çözüm için dava gerekiyor. Yani bu kapsamlarda çalışanların hizmetlerinin bildirilmemiş olması hali çokça rastlanan bir durum ve böylesi bir olumsuzlukla karşılaşanların ne yapması gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

SSK sigortalılığından emeklilikte sigortalılık başlangıcı çok önemli. Vekil veya ücretli öğretmenlerin de kadroya geçmeden önce ve genç yaşlarında bu istihdam türüne tabi oldukları göz önüne alınırsa bu bireysel meselenin zamanında ele alınmadığını da sanırım herkes kabul eder.

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.

Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.

Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.
Cevaplayan: Fatih Aydın Ydın - 27.4.2018 09:59:14
Teşekkürler Yaşar Bey

Cevaplayan: Ayse Say - 10.6.2018 17:50:14
Sayin yasar hocam yeni kanunda staj sureleri emeklilik baslangici sayilirsa biz 1984de yaptigimiz vekil ogretmenlikte sigorta başlangici sayilirmi
Simdiden teşekkur ederim

1984 yılı işe girişiniz dava açarsanız yine başlangıç sayılır.

Cevaplayan: Ayse Say - 10.6.2018 17:51:22
Sayin yasar hocam yeni kanunda staj sureleri emeklilik baslangici sayilirsa biz 1984de yaptigimiz vekil ogretmenlikte sigorta başlangici sayilirmi
Simdiden teşekkur ederim

Cevaplayan: Hilal Akın - 14.6.2018 06:55:48
2006 yılında ücretli ogretmenlik yaptım. Hizmet dökümünü baktığımda kesintinin 5334 emekli sandığına yapıldığını gördüm. 2011 yılında memurluğa basladım. Bodroma baktığımda 5510 sayılı yasaya tabi görünüyorum. 2 sorum olacaktı 1.si ücretli calışmama neden SSK yerine emekli sandığına kesinti yapılması sorun olurum 2.si bodromun 5510 yerine 5434 göre düzenlenmesi gerekmezmi. Cevap yazarsanız minnettar olacam

Cevaplayan: Zuhal Aydin - 14.6.2018 20:23:47
Sayın Yaşar hocam vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler. Benim sorunum şu 2015 yılında memur olarak başladım. 2008 yılından önce ücretli öğretmen olarak çalıştım. Sigorta primi ssk yerine emekli sandigina yapılmış.bu olayın benim memurluğuna etkisi ne olur

Cevaplayan: Serdar Suicer - 16.6.2018 00:09:57
İyi bayramlar yaşar bey.memur olarak çalışmaktayım. 2006 yılında ücretli olarak çalıştığım günlerde emekli sandigina kesinti olmuş ve sicil numarası verilmiş.ssk yerine emekli sandigina kesinti yapılması nasıl mümkün oluyorCevaplayan: Serdar Suicer - 17.6.2018 16:21:22
Yaşar bey soruma cevap verirseniz çok sevinirim.2006 yılında ücretli olarak çalıştığım günlerde emekli sandigina kesinti olmuş ve sicil numarası verilmiş. Ssk yerine emekli sandigina kesinti yapılması bir sorun oluşturulmuş birde şuan maaşım 5510 göre hesaplanıyor bunun değişmesi gerekirmi

Sayın Serdar Suiçer
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmeti

Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsünde hizmet sayılır.
Hizmet birleştirme ile hizmetler bir araya getirilir.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Serdar Suicer - 17.6.2018 17:55:32
Yaşar bey öncelikle cevap yazdığınız için çok tsk.yalnız benim sıkıntım vekil ogretmenlik yapmadım sadece ücretli öğretmen olarak 2006 çalıştım. Benim sigortam emekli sandigina yerine ssk yatması gerekmezmiydi yoksa her ikisinde yatabilirmi

Ücretli öğretmen de 2008 öncesi emekli sandığına tabi idi.

Vekil ve ücretli öğretmenlerin sosyal güvenliği

Konumuz sosyal güvenlik olduğundan bizce önemli olan aradaki farkı da vurgulamak gerekiyor, ki ücretli öğretmenlerden zaten asli görevi nedeniyle Emekli Sandığı iştirakçisi olanların dışında sosyal güvenlikleri SSK statüsünde iken vekil öğretmenlerin sosyal güvenliği Emekli Sandığı iştirakçiliği biçiminde sağlanıyordu.

Hizmet tespit sorununun çözümü

Ne var ki kimi zaman bunların mütevazı ücret veya maaşları ödenirken sosyal güvenliklerine ilişkin primleri veya kesenekleri önemsememeden veya bilgisizlikten dolayı yatırılmayabiliyor. Bu durumda sosyal güvenlik açısından hak kaybı oluşturan böyleis hallerde çözüm için dava gerekiyor. Yani bu kapsamlarda çalışanların hizmetlerinin bildirilmemiş olması hali çokça rastlanan bir durum ve böylesi bir olumsuzlukla karşılaşanların ne yapması gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

SSK sigortalılığından emeklilikte sigortalılık başlangıcı çok önemli. Vekil veya ücretli öğretmenlerin de kadroya geçmeden önce ve genç yaşlarında bu istihdam türüne tabi oldukları göz önüne alınırsa bu bireysel meselenin zamanında ele alınmadığını da sanırım herkes kabul eder.

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.

Buna karşın Ekim 2008 sonrasında görev yapmış 5510/4/c statüsündeki vekil öğretmenler ile 5510/4/a (SSK) statüsündeki ücretli öğretmenler ise 506/79 ve 5510/86 maddeler kapsamında hizmet tespiti için zamanaşımı süresine tabi bulunuyorlar. Bu nedenle görev yaptıkları yılın 31 Aralık gününden itibaren beş yıl içinde iş mahkemelerinde dava açmaları halinde ancak hizmetlerini tespit ettirmeleri mümkün olabiliyor.

Elbette hizmet tespit davalarındaki genel teamül gereği işe giriş bildirgesi zamanında verilmişse beş yıllık zamanaşımı süresinin mahkemelerce göz ardı edildiğini, keza zamanaşımından kurtulma bakımından buna ek olarak beş yıllık hak düşürücü süre içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne sigortalı yapılmaları yönünde müracaatı olanları da eklemek gerekiyor.Cevaplayan: Ahmet Demir - 26.6.2018 23:34:19
Sayın Yaşar bey 2011 yılında memurluğa başladım. Maaşım 5510 sayılı yasaya göre yapılmaktadır. Oysa 2005 yılında ücretli öğretmen olarak çalıştım. Benim şuan 5434 tabi olmam gerekmezmi

Hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir.

Cevaplayan: Ahmet Demir - 28.6.2018 14:12:02
Hizmet birleştirmeyi yaptım ama hala maaşım 5510 sayılı yasaya göre yapılıyor. Ne yapmam gerekiyor

Cevaplayan: Şükran Altıntaş - 4.7.2018 21:56:56
1992 1994 yılları arasında vekil öğretmen olarak çalıştım şimdi halk eğitim merkezinde ustaöğretici olarak çalışıyorum sigorta girişim hem deki giriş tarihi olan 2013 yılı olarak gözüküyor bu sorunu nasıl halledebilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Cevaplayan: Hülya Özfer - 10.9.2018 01:02:01
Hocam Ben 1995 meslek lisesi mezunuyum 1995.1996 yılında 7 ay vekil öğretmenlik yaptım ama yaşım 18 den küçüktü geçici olarak mahkekeme tarafından büyüttük görevi yapabilmem için elimde öğretmenlik yaptığıma dair milli eğitimden evrak var kesintide yazıyor 1999 kızım oldu sonra 2001 yılında işe girdim 5 yıl sigortalı 4.5 yıl emekli sandığı sonra hiç ara vermeden tekrar 2.5 yıldaha sigortalı çalış tım burada bir çocuk oldu sonra çalışamadım sonucu ne olur

Cevaplayan: Hülya Özfer - 10.9.2018 01:02:23
Hocam Ben 1995 meslek lisesi mezunuyum 1995.1996 yılında 7 ay vekil öğretmenlik yaptım ama yaşım 18 den küçüktü geçici olarak mahkekeme tarafından büyüttük görevi yapabilmem için elimde öğretmenlik yaptığıma dair milli eğitimden evrak var kesintide yazıyor 1999 kızım oldu sonra 2001 yılında işe girdim 5 yıl sigortalı 4.5 yıl emekli sandığı sonra hiç ara vermeden tekrar 2.5 yıldaha sigortalı çalış tım burada bir çocuk oldu sonra çalışamadım sonucu ne olur

Cevaplayan: Ayşe Mert - 18.9.2018 00:15:55
58 yaşını dolduran bayanlar eksik prim günlerini borçlanarak ödeyebiliyorlar mı

Cevaplayan: Ayşe Mert - 19.9.2018 21:31:19
sayın hocam geriye dönük ödeme yapılıyor mu sizin bana yazdığınız yazıdan hiç birşey anlamadım sorumun cevabını göremiyorum saygılarımla

Cevaplayan: Rafık Küçükbulut - 5.10.2018 08:19:52
Hocam hayırlı günler ben 320 gün değişik tarihlerde vekil öğretmenlik yaptım şimdi sigortalı olarak kadrolu işçi olrak kamuda çalışıyorum emekli olduğumda kıdem tazminatı hesaplamalarında vekil öğretmenlik yaptığım 320 gününde son çalıştığım kurumdan talep edebilirmiyim saygılar

Cevaplayan: Ali Tutaman - 3.1.2019 21:27:23
1990 yılında 11 gün vekil ögretmenlik yaptım.elimde sadece il milliegitimden aldığım imza kaşeli hizmet defteri fotokopisi var.Bunu 4-c hizmet baslangıcı olarak nasıl işletebilirim.

Sayın Ali Tutaman

Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Hazım Batur - 10.1.2019 12:11:32
Yaşar hocam mrb; bir sorum olacak ben 14,04,1966 doğumluyum. 01.03.1991 sigortalı oldum.Bir yıl sonra işten çıktım. 2012-2014 arası bağkurlu oldum ama prim borcum görünüyordu e-devletten baktığımda hizmet 0 yazıyor, ve borç ta görünmüyor. 2016 yılından buyana tekrar sigortalı çalışıyorum. toplamda 1232 günüm. var. askerliği yatırsam bana faydası olurmu birde en erken ne zaman emekli olurum.(askerlik 20 ay) cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Yasa gereği hem borcunuz hem de hizmetiniz silinmiştir.Her zaman bu ödenerek hizmetinize de eklenebilir.Askerlği borçlanırsanız sigorta başlangıcınız askerlik süresi kadar geriye gider. 53 yaş 52 ye çekilir.Pirime de askerlik süresi eklenir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Osman Alkan - 10.1.2019 19:31:51
1999 Yılında 1 yıl devlet okulunda ücretli öğretmen olarak görev yaptım.Hiç bir sigorta bildirimi ve girişi yapılmadıgını öğrendim.il milli eğitime başvurdum.Ders çizelgesinden ücret bordrosundan tutunda çalıştığım döneme ait dosyayı kaşe ve imzalı resmi olarak verdiler.Sgk ya dosyayı gönderdim onlarda cevaben o dönem kayıtlarında çalışmışlığınız görünmemektedir diye yazı gönderdiler.ilk sigorta girişim 2002 yılı.Sigorta yılımı ücretli öğretmenlik dönem olan 1999 yılına en azından ilk sigortalılık başlangıcı olarak aldırma şansım var mıdır bu durumda herhangi bir zaman aşımı handikapı yaşarmıyım.Dava açayım mı kabul edilir mi.Elimde bu kadar belge ve evrak varken başka ne yapabilirim.Şimdiden, Teşekkürler...

Sayın Osman Alkan
Ekim 2008 ayına kadar görev yapmış vekil öğretmenler 4/c sigortalılığına eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçiliğine tabi bulunduklarından ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda hizmet tespitinde zamanaşımı süresi bulunmadığından Milli Eğitim Müdürlüklerince noksan yatırılan veya hiç yatırılmayan keseneklerini veya primlerini çalıştıklarına dair belgeleriyle statülerine göre idare veya iş mahkemelerinde dava açarak tespit etmeleri mümkün olabiliyor.Siz önce Kurumdan hizmet dökümünü isteyiniz hizmetleriniz tarafınıza yazılı olarak bildirilir.Hizmet gözükmez ise dava açılarak bu hak elde edilir.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Osman Alkan - 11.1.2019 21:02:15
Yaşar Bey, ücretli öğretmenlik ile vekil öğretmenlik gerek statü gerekse sgk da konumlandırma açısından farklı nitelikte değil midir.Haklısınız vekil öğretmenler Emekli sandığına bağlı iken ücretli öğretmenlikte zaman aşımı olduğunu biliyordum.Yanlış isem düzeltin lütfen.Ayrıyeten cevabınız için de çok Teşekkür ederim.Saygılar...


Vekil Öğretmenlerin ve Ücretli Öğretmenlerin Sosyal Güvenceleri Nedir?
Vekil Öğretmenlerin Sosyal Güvenceleri 30 gün üzerinden hesaplanan SGK kesenekleri ile karşılanır. Ücretli Öğretmenlerde ise SGK kesintileri 30 gün üzerinden değil girdikleri ders saati kadar hesaplanarak yatırılır. Buda yaklaşık olarak 15 güne tekabül etmektedir.

Kimler Vekil Öğretmen olabilir?
Açıktan atamayla gerçekleşen öğretmenliklere Vekil Öğretmenlik diyoruz. Bu bağlamda aranan şartlara baktığımızda kadrolu öğretmenden istenen tahsil şartları aynen vekil öğretmenlik içinde geçerlidir. Ancak Vekil Öğretmenlikte Lise, Önlisans ve Lisans mezunları da açıktan vekil öğretmen olarak atanabilirler. Kadrolu öğretmenlikten en büyük farkı bu tahsil kriteridir diyebiliriz.

Vekil Öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır?
Boş kadrosu bulunan il yada ilçelerdeki veya bunlara bağlı kasaba ve köylerdeki okullara atama gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak oradaki okulda açık bir kadronun bulunması gerekmektedir. Açık kadro bulunan okullara adaylar, iller de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ilçelerde ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazılı olarak başvuruda bulunabilirler. Milli Eğitim Müdürlükleri ilçelerde Kaymakamlara, İllerde ise Valilerin onaylarına sunarlar ve il özel idarelerinden de ödenekleri çıkmak suretiyle bu başvurular neticelenmiş olur.

Vekil öğretmenlik memur sayılır mı?
Bu konu esasında geçtiğimiz mevzuatlar içerisinde hep tartışma konusu olmuştur.2008 yılı öncesi ve 2008 yılı sonrası bu uygulamayı ikiye ayırmak gerekir. 2008 yılı öncesinde Vekil Öğretmenlerin memuriyetten sayılması uygulama içerisinde yer alıyordu. 2008 sonrasında ise 5510 sayılı kanunla 4/c maddesi kapsamında değerlendirilmekte yani bir bakıma devlet memurluğu statüsü kazanmaktalar.Ancak ücret bakımından asil öğretmenin 3/2 si oranında maaş alırlar ve sağlık ve diğer hizmetler yönünden kadrolu memurlar gibi yararlanırlar. Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan kesenekleri de Devlet Memurları kapsamında değerlendirilir ve böylelikle emeklilik işlemleri de bu bağlamda ele alınır.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Osman Alkan - 15.1.2019 22:17:20
Emeğiniz için TEŞEKKÜR ederim Yaşar Bey ,ücretli bir öğretmenlik yapan biri olarak 1999 yılını dava açarak 2002 sigorta ilk girişimi, 1999 yılına aldırmam mümkün mü ,belittiğiniz gibi vekil öğretmenlikte bu rahatlıkla olabiliyor, zamamaşımı kriteri yok ,ama malesef ben vekil öğretmenlik değilde ücrete tabi öğretmenlik yaptığım için zaman aşımına uğrarmıyım bu noktada öneriniz nedir dava açayım mı şansım nedir.Verdiğim zahmet için affola cevaplarınız için ellerinize sağlık...

Elinizdeki belgeler önemlidir.

Cevaplayan: Ayşe Mert - 27.1.2019 17:47:57
Prim günü eksik olanlarla ilgili yasa.ciktimi acaba şimdi den teşekkürler

Malesef bu konuda bir gelişme yoktur.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yasemin Ersöz Rsöz - 2.2.2019 13:46:45
1997 yılında ücretli öğretmenlik yaptım 4 ay kadar ama elimde hiçbir belge yok edevletten bakınca o tarihte sgk girişi falan bulunmamakta .2000 yılından buyana devlet memuruyum .sgk girişimi 1997 yılına çekebilme ihtimalim varmıdır .hangi yolu izlemeliyim.yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sayın Yasemin Ersöz
Bir döneme kadar ücretli öğretmenlik yapanların hizmetleri ssk kapsamında değil EMEKLİ SANDIĞI kapsamında bildirilmekteydi.O dönemki hizmetler de T.C Kimlik numarasına işlenmediği için sistemde görünmemekte.
Sizin yapmanız gereken öncelikle ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek o dönemki çalışmalarınızı gösterir bir hizmet belgesi almak.Milli Eğitim Müdürlüğünden almış olduğunuz hizmet belgesini bir dilekçe ile (Dosyanıza ve T.C kimlik Numaranıza işlenmesi için) Sosyal güvenlik Kurumu Emekli Sandığı Tescil Daire Başkanlığı Ankara adresine göndermek.
Bu işlemlerden sonra ücretli öğretmenlikte geçen süreler T.C kimlik numaranıza işlenir.01.10.2008 öncesi emekli sandığı hizmetleri sistemde görünmez ama sicil numaranızı ve başlangıç tarihini görürsünüz bu işlemlerden sonra.
Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Yasemin Ersöz Rsöz - 3.2.2019 21:25:36
Yaşar bey cevabınız için çok teşekkür ederim.Birşey daha sorucam ücretli öğretmenlik dedim ama yaptığım hizmetin ismini aslında bilmiyorum .yarım döneme yakın fen bilgisi derslerine girdim .sınav ,sözlü vs yapıp not değerlendirmesi yaptım.karşılığında okulun belirttiği bankada hesap açmıştım .heray cüzi miktar bir ücret yatıyordu.eğer sgk yada emekli sandığına bir bildirim yapılmamış olsa bile bağlı milli eğitim müdürlüğünden hizmet dökümüne ulaşıp almam yinede yeterlimi acaba .belirttiğiniz işlemleri yapmam için.çok çko teşekkür ederim ilginize.

Hizmet dökümü alınınca zaman aşımı da olmaz.Dava açarak yine sigorta başlangıcı hakkı doğar.

Cevaplayan: Ayşin Şahin - 5.2.2019 19:45:35
İyi günler 1996 yılında üniversitede okurken 45 iş günü zorunlu staj yapmamız gerekiyordu devlet hastanesinde 45 iş günü 2.5 ay kadar zorunlu staj yaptım sgk girişim 1999 .bu staj başlangıcımı sgk başlangıcı olarak kullanabilirmiyim nasıl bir yöntem uygulamam gerekir .1976 doğumluyum .sgk girişi yapılmamış bunu araştırmıştım çok teşekkür ederim .

Hizmet cetvelinde primlerinin gözüktüğü tarih sigorta başlangıcı sayılır.Staj sigortası sigorta başlangıcı olarak sayılmıyor.Bilginize.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 4.3.2019 11:07:38
dogum borçlanması taksitlenme yapılır mı bilgilerinize

Taksit yapılmıyor.
Yaşar Gönenç

Cevaplayan: Ayşe Mert - 4.3.2019 19:41:20
dogum borçlanmasına başvurdum cok yüksek geldi benim primlerimin odenmesi daha var bu başvuruyu ödemezsem birşey olurmu yani iptal edilirmi 2020 de emekli olucam ozaman ödemek istiyorum şimdi ödemezsem ne olur teşekkürler

Bir şey olmaz.İlerde tekrar başvuru yapabilirsiniz.Her yılbaşında askeri ücret ile bunun tutarı da artar.Onun için 12 aylarda başvurmak daha avantajlı olur.Bilginize.
Yaşar Gönenç


Cevaplayan: Mustafa Sonmez - 13.3.2019 01:47:55
Yaşar bey merhaba,
Ben 1992 eylul ayinda 23 gun ücretli ögretmenlik yaptım. 25.01.1995 tarihindede kadrolu öğretmen olarak atandim ve halen meb de öğretmen olarak gorev yapmaktayim. Ücretli öğretmenlikte gecen sureler emekli sandiğı tarafindan ise başlangıc tarihi olarak kabul edilirmi? Ve nezaman emekli olabilirim? Şimdiden cok teşekkur ederim

Hizmet birleştirmesi yaparsınız.

Cevaplayan: Ali Tutaman - 28.3.2019 10:59:17
Yasar bey 11 günlük vekil ögretmenligim için sicil no verilmis ancak tarih ,gün ,yok.sorguladığımda maaaşınızdan kesinti yapılmamıştır diyor.Bu ne demektir?
Ar027702 böyle bir sicil no olur mu?

Hangi yılda bu

Cevaplayan: Ali Tutaman - 30.3.2019 18:25:39
1990
sorunun tamamını yazmanız gerekir.

Cevaplayan: Ali Tutaman - 31.3.2019 13:56:45
1990 da 11 gün vekil ögrrtmenlik yaptıp.sgk ya hizmet birlestirme yazısı yazdım.ar027702 sicil no vermişler .ancak hizmet gün sayısı ve baslangıç tarihi göremiyorum.tescil kaydında bu numarayı göremiyorum.bu sicil no memuriyet sicil no mudur?bu numara baslangıc sayılır mı?

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşlerinizi Buraya Yazın
Adınız Soyadınız

Konu İle Alakalı Soru veya Görüşleriniz

Resimdeki kodu kutuya yazın

Etiketler : ,