YETİM AYLIĞI


Sponsor Reklamlar


5510 sayılı kanununu 34.Maddesi :Ana ve babasından ayrı ayrı aylığa hak kazanan çocuklara, yüksek olan aylığın tamamı, az olan aylığın yarısı verilir.
Emekli Sandığı iştirakçisi veya emeklisi olmayan kız çocuğu, Emekli Sandığına tabi ana veya babasından yetim aylığı alabiliyor. Sigortalılık statüleri farklı olması halinde hem eşten hem babadan aylık alınabiliyor. Ancak SSK veya Bağ-Kur’lunun kız çocuğuna, çalışması veya emekli olması halinde yetim aylığı ödenmiyor. Bu çarpıklık, eski sosyal güvenlik kanunlarından kaynaklanıyor. Her ne kadar sosyal güvenlik kurumları ve sosyal güvenlik kanunları birleşmiş olsa da eski sigortalılar ve hak sahipleri açısından eski kanun hükümleri uygulanıyor. Yasada açık olmamakla birlikte, kendi emekli aylığınızdan vazgeçip, babanızdan yetim aylığı alıp alamayacağınızı SGK’ya sorabilirsiniz.
 
Sezgin Özcan - SÖZCÜ

İŞ KAZALARINDA ÖLÜM .. İKİ MAAŞ GETİRİR

5510 sayılı Reform Yasası ölüm olayını iki sigorta kolunda düzenlemiştir.
Ölüm hâlinde hem iş kazası meslek hastalığı sigortası hem de ölüm sigortası kapsamında yardım yapılıyor. 
Sigortalı iş kazası nedeniyle ölmüş ise aile bireyleri olan eş, çocuk, anne-babaya iş kazası sigortasından gelir adıyla bir maaş hesaplanıyor. 
Ayrıca sigortalının en az 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 günü varsa bir de ölüm aylığı hesaplanıyor. 
Hesaplanan bu iki ödeme mukayese edilerek yüksek olan tam düşük olan yarım ödeniyor.

ÖNEMLİ NOT : 01/10/2008 sonrası ölenler ise 900 yada 1800 gününü doldurabilme adına hiçbir borçlanma hakları bulunmuyor.10 günü dahi eksik olsa bunu Askerlik Borçlanması yaparak dolduramıyor.
Bu durumda muhtaç , kimsesiz binlerce Dul / Yetim bulunmaktadır.
Yeni Hükümete aday partiler umarım bu Haksızlığa çözüm bulur.

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik UzmanıYazar : YAŞAR GÖNENÇ