Yedek Subaylık


Sponsor ReklamlarSGK şimdi de sigortalılar hakkında yersiz olarak hizmet bildirme ve birleştirme yapılmaması açısından Tescil ve Hizmet Dökümü Programında “sahte işyeri”, “kontrollü işyeri” ve “şüpheli işyeri”nden bildirilen hizmetlere farklı renk (turuncu renk) vererek  zamanında denetleyemediği işyerlerini denetime almaya başladı….

YEDEK SUBAYLIK
SSK Etkisi:(01.10.2008 tarihinden önce yapılan yedek subaylık görevlerinden dolayı 1 yıla 90 gün ilave verilir ve bu süre kadar da ilk işe başlama tarihi geri çekilir. Ancak bunun için de kesinlikle "kışlada silah altında" bu görevin yapılması gerekmektedir.)
4/a kapsamından emekli olacaklar açısından; ilk defa sigortalı olunan tarih yedek subaylıktan önce ise bu tarih yedek subaylık süresinin dörtte biri oranında geriye götürülür. 
Kişi önce yedek subay olmuş sonra sigortalı olmuşsa bu kez teğmenliğe nasbedilmeleri nedeniyle emekli sandığı ile ilişkilendirildikleri tarih yedek subaylık süresinin dörtte biri oranında geriye götürülür. Sonucunda sigortalının hem işe giriş tarihi geriye gitmiş hem de prim ödeme gün sayısı artmış olur.


Bağ-Kur Etkisi:
4/b (Bağ-Kur) kapsamından emekli olacak olan ve yedek subaylık yapan sigortalılar da fiili hizmet süresi zammından yararlanır. Bunların prim ödeme gün sayıları yedek subaylık ve fiili hizmet süresi zammı kadar artmış olur. Dolayısıyla 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan ve askerliğini yedek subay olarak yapmış olanlar fiili hizmet süresi zammı nedeniyle daha önce emekli olabilirler


1/10/2008 sonrası İlk Defa 4-1(c) kapsamında Kamuda çalışan, Polis,Asker,MİT statüsünde olmayan devlet memurları için yedeksubaylıkda kazanılan fiili hizmet zammı sadece süreye eklenirken,erken emekli olma adına yaş indiriminden faydalanamayacaktır.
4-1(a) ve 4-1(b) çalışsa sadece hizmet süresine eklenecektir.Şevket Tezel

Ana-Babası SSK’lı veya Bağ-Kur’lu ise, üç şart ile yetim aylığı sahibi olabilir, bunlar;

1-Evli olmamak,

2-Çalışmamak (SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı)

3-Kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık sahibi olmamak yani emekli olmamak.

Ana-Babası eski adıyla T.C. Emekli Sandığı yani 5434 sayılı Kanuna tabi ise iki şart ile yetim aylığı alabilirler;

1-Evli olmamak,

2-Memur olmamak veya memur emeklisi olmamak.Yazar : YAŞAR GÖNENÇ