Sağlık


Sponsor Reklamlar


  Hep mutlu olman dileğiyle… Doğum günün kutlu olsun!
Doğum günün KUTLU OLSUN, Tüm güzellikler seni bulsun! NiCE YILLARA... 

Yattığı yeri nur mekanı cennet ruhu şad olsun inşallah...


Tüm hayallerinin gerçekleştiği ve hayatının her döneminde mutlu ve sağlıklı olduğun bir ömür diliyorum. Doğum günün kutlu olsun...


S
osyal güvencesi bulunmayan ana babanın çocuğu üzerinden sağlık hizmeti alabilmesi için

1- Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarının yürürlükte bulunan asgari ücretten asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki net tutarından daha az olduğunun tespit edilmesi

2- Sağlık yardımı talep ve taahhüt formunun doldurularak ilgili sosyal güvenlik merkezine verilmesi gerekmektedir.

YABANCI EŞİN SAĞLIK HİZMETİ ALMASI

Yabancı uyruklu eşlerin genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlüsü olarak sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat ederek ikamet teskerelerini, yabancı ülke sağlık yardımlarından yararlanmadıklarını belirtir bir taahhütte bulunmaları ve yabancı uyruklular için verilen TC kimlik numaralarını bildirmeleri halinde sağlık yardımlarından faydalanmaları mümkün olmaktadır.Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olarak girdiği bir sigortalılık türüdür. Mevcut sistemde sigortalı olarak çalışanlar ve onların bakmakla yükümlü olduğu (anne, baba, eş, çocuk) gibi kişiler, emekliler zaten Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındadır. Ancak 25 yaşını aşan öğrenciler, 18 yaşını aşmış öğrenci olmayanların da GSS tespiti yaptırması zorunludur. Kaymakamlıklarda yapılan gelir tespitiyle aylık 35 TL’den başlayan ödemelerle GSS primleri ödenir. Hiç geliri olmayanlar ise devlet tarafından güvence altına alınır. Örneğin kişi başı geliri 886 TL olan aileler 35,50 TL prim öder. Daha yukarı gelirli ailelerde ise prim miktarı artar.
09 TEMMUZ 1984 GÜN VE 18453 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN 3031 SAYILI YASA İLE ASKERLİK HİZMET SÜRESİ 01 MART 1985 TARİHİNDEN İTİBAREN 18 AYA İNDİRİLMİŞTİR.

MİNİ JOB

Türkiyeden Yurtdışı Borçlanma yapmak suretiyle Emekli olup Yurtdışında çalışmak yada çalışamamak arasında çelişkiye düşen yurttaşlarımızın en çok sorduğu soruların başında tam gün olmasa bile MİNİJOB olarak dahi çalışabilirmiyim ? dir.


28/06/2012 tarihinden önce emekli olmuş ve maaş bağlanmış olanlar ÇALIŞABİLİR ..

Bu tarihten sonra Emekli olan ve maaş almaya başlayanlar ÇALIŞAMAZ fakat Türkiyeden almakta oldukları emekli maaşını gelir göstermek kaydı kendi nam ve hesaplarına çalışabilirler.

Amannnn dikkat edin. Sonra mağdur olmayın .


EMEKLİ  TANITIM KARTI

Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığına,
1-Talep dilekçesi
2-Son 6 ay içerinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf
3-TC Numarası işlenmiş nüfus cüzdanı fotokopisi
ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığının adresi:
Mithat Paşa Cad.
No:7
06437 Sıhhiye/ANKARA

PRİM İADESİ İÇİN
 Emekli olmak için aranan yaşı(kadın 58,erkek 60) doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayanlar, talep etmeleri halinde ödedikleri primi “yaşlılık toptan ödemesi”adı altında geri alabildiğini belirtebiliriz. Ancak ödenen prime 1 Ekim 2008’e kadar geçen süre için faiz veya benzeri bir fark hesaplanmadığından, prim ödenen tarihlere göre değişmekle birlikte genellikle prim iadesi olarak alınan para taksi dolmuş parasını dahi karşılamıyor.Bu nedenle prim iadesini değil, emekli olmayı düşünmelisiniz

Ödenen primler iki türlü geri alınabilir. Bunlardan birincisi “yaşlılık toptan ödemesi” şeklide, ikincisi ise “ölüme bağlı toptan ödeme” şenlindedir.

Yaşlılık toptan ödemesi, sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan sigortalının, yaşlılık (emekli) aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde, malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamaması durumunda söz konusu olmaktadır.

Prim iade tutarı nasıl hesaplanıyor?

Emekli Sandığından, babamdan yetim aylığı almaktayım. SSK’dan emekli olma şansım yok maalesef. Yaşım 65. SSK’lı olarak 1350 günüm görünmekte. Bunun iadesi için başvuru yaptım ancak görevli “boşuna gelmişsin, mektup atmaya bile değmez alacağın iade” dedi. Alacağım iadeyi hesaplamanız mümkün müdür? SSK’lı olduğum dönem 1988 ila 1998 yılları arasındadır. O zamanki rakamların toplamı 185.402.395 lira görünmekte. İnternette okuduğum bir yerde, alacağımız iadenin bugünkü rakama güncellenip, yüzde 20 gibi bir rakam olacağı yazıyordu. Nahide

Sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları (yüzde 20) primlerini, toptan ödeme şeklinde geri alabilirsiniz. 185.402.395 TL, üzerinden prim ödenen prime esas kazançlar toplamınız olmalı. Bu durumda, altı sıfır atarsak prime esas kazanç toplamınız 185 TL, bunun da yüzde 20’si (37 TL) iade edilecek prim tutarı olur.

İade edilecek prim tutarına 1 Ekim 2008 tarihine kadar faiz hesaplanmaz ve güncelleme yapılmaz. 1 Ekim 2008 tarihinden talep tarihine kadar geçen yıllar için gerçekleşen güncelleme katsayılarına göre güncelleme yapılır. Her yılın güncelleme katsayısı yıllık TÜFE (tüketici enflasyonu) ile Türkiye’nin büyüme hızının yüzde 30’unun toplamından oluşur.

Özellikle 90’lı yıllarda sık görülen sigortaya ‘yalnızca giriş yapılıp prim yatırılmamış’ kişiler, emeklilikte sıkıntı yaşıyor. ‘Günsüz işe giriş’ adlı bu sistemin mağdurları dava açarak erken emekli olabilirler. Dava açmadan maalesef bu konuda bir değişiklik olma ihtimali yok. Dava yoluna gitmeden sorunun çözülmesi için mutlaka o dönemdeki bordro kayıtlarına ulaşılması gerek. Bordronun bulunamaması durumunda ise hizmet tespiti davası açılması gerek.

VERGİ İNDİRİM BELGESİ
01.10.2008 tarihinden itibaren ilk defa SGK’lı olanlarda engelli emeklilikte hastaneden alınan rapor yeterli olur, vergi indirim belgesi almanıza gerek yoktur. Vergi indirim belgesi ilk defa 01.10.2008 öncesi SGK’lı olanlardan istenir

Vergi indirim hakkı için dilekçe, fotoğraf, nüfus cüzdan örneği ve çalıştığınız işyerinden alacağınız çalıştığınıza dair belge ile bulunduğunuz yerdeki defterdarlık gelir müdürlüğüne veya vergi dairesi müdürlüğüne ya da mal müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

Sigorta başlangıç tarihi ilk kez emeklilik primi ödenen gündür.

DUL EŞ VE MAAŞI
Ancak, dul eş emekli sandığına tabi çalışan veya emekli sandığından da aylık alan kişi ise bu oran % 50 olmaktadır. Dul eş ve 1 yetim çocuk bulunması halinde dul eşin aylığı % 60, yetim çocuğun aylığı ise % 30 şeklinde hesaplanacaktır. Dul eş devlet memuru ise veya devlet memuru olarak emekli ise eşin aylığı % 50, yetim çocuğun aylığı ise % 30 şeklinde hesaplanacaktır.

ÇEYİZ PARASI :

01.10.2008 tarihinden sonra aylığa girip evlenen kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadar ödenir.

01.10.2008 tarihinden önce aylık almaya hak kazananlar bu tarihten sonra evlenseler dahi Evlenme İkramiyesi tutarı maaşlarının 12 katı kadardır.

YASAL DAYANAK : 5510 sayılı Kanun 37. maddesi

5434 sayılı Kanunun 90. maddesi

(4/a-4/b  SGK’ya tabi olanlar   eski adıyla  ssk- bağkur   emeklilerinin  kız çocukları için evlenme ikramiyesi 24 maaş tutarı kadardır.)
Yazar : YAŞAR GÖNENÇ