Sağlık


Sponsor Reklamlar


  Hep mutlu olman dileğiyle… Doğum günün kutlu olsun!
Doğum günün KUTLU OLSUN, Tüm güzellikler seni bulsun! NiCE YILLARA... 

Tüm hayallerinin gerçekleştiği ve hayatının her döneminde mutlu ve sağlıklı olduğun bir ömür diliyorum. Doğum günün kutlu olsun...


S
osyal güvencesi bulunmayan ana babanın çocuğu üzerinden sağlık hizmeti alabilmesi için

1- Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarının yürürlükte bulunan asgari ücretten asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki net tutarından daha az olduğunun tespit edilmesi

2- Sağlık yardımı talep ve taahhüt formunun doldurularak ilgili sosyal güvenlik merkezine verilmesi gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olarak girdiği bir sigortalılık türüdür. Mevcut sistemde sigortalı olarak çalışanlar ve onların bakmakla yükümlü olduğu (anne, baba, eş, çocuk) gibi kişiler, emekliler zaten Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındadır. Ancak 25 yaşını aşan öğrenciler, 18 yaşını aşmış öğrenci olmayanların da GSS tespiti yaptırması zorunludur. Kaymakamlıklarda yapılan gelir tespitiyle aylık 35 TL’den başlayan ödemelerle GSS primleri ödenir. Hiç geliri olmayanlar ise devlet tarafından güvence altına alınır. Örneğin kişi başı geliri 886 TL olan aileler 35,50 TL prim öder. Daha yukarı gelirli ailelerde ise prim miktarı artar.
09 TEMMUZ 1984 GÜN VE 18453 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN 3031 SAYILI YASA İLE ASKERLİK HİZMET SÜRESİ 01 MART 1985 TARİHİNDEN İTİBAREN 18 AYA İNDİRİLMİŞTİR.

MİNİ JOB

Türkiyeden Yurtdışı Borçlanma yapmak suretiyle Emekli olup Yurtdışında çalışmak yada çalışamamak arasında çelişkiye düşen yurttaşlarımızın en çok sorduğu soruların başında tam gün olmasa bile MİNİJOB olarak dahi çalışabilirmiyim ? dir.


28/06/2012 tarihinden önce emekli olmuş ve maaş bağlanmış olanlar ÇALIŞABİLİR ..

Bu tarihten sonra Emekli olan ve maaş almaya başlayanlar ÇALIŞAMAZ fakat Türkiyeden almakta oldukları emekli maaşını gelir göstermek kaydı kendi nam ve hesaplarına çalışabilirler.

Amannnn dikkat edin. Sonra mağdur olmayın .


EMEKLİ  TANITIM KARTI

Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığına,
1-Talep dilekçesi
2-Son 6 ay içerinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf
3-TC Numarası işlenmiş nüfus cüzdanı fotokopisi
ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığının adresi:
Mithat Paşa Cad.
No:7
06437 Sıhhiye/ANKARA

Pirim İadesi
SGK primlerinin iadesi (yaşlılık toptan ödemesi), yaş şartını (kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş) doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yapılıyor.

Özellikle 90’lı yıllarda sık görülen sigortaya ‘yalnızca giriş yapılıp prim yatırılmamış’ kişiler, emeklilikte sıkıntı yaşıyor. ‘Günsüz işe giriş’ adlı bu sistemin mağdurları dava açarak erken emekli olabilirler. Dava açmadan maalesef bu konuda bir değişiklik olma ihtimali yok. Dava yoluna gitmeden sorunun çözülmesi için mutlaka o dönemdeki bordro kayıtlarına ulaşılması gerek. Bordronun bulunamaması durumunda ise hizmet tespiti davası açılması gerek.

VERGİ İNDİRİM BELGESİ
Vergi indirim hakkı için dilekçe, fotoğraf, nüfus cüzdan örneği ve çalıştığınız işyerinden alacağınız çalıştığınıza dair belge ile bulunduğunuz yerdeki defterdarlık gelir müdürlüğüne veya vergi dairesi müdürlüğüne ya da mal müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.Yazar : YAŞAR GÖNENÇ