DULLUK MAAŞI


Sponsor Reklamlar


DUL MAAŞI BAĞLANMASININ ŞARTLARI

Eşi vefat etmiş dul kadınlara iki ayda bir olmak üzere 500 TL maaş bağlanması için bazı koşulların oluşması gerekir. Bu koşullar, dul kadının evlenmemesi yani dul halinin devam etmesi, sigortalı bir işte çalışmaması, kendi ya da anne-babası üzerinden ölüm aylığı almaması, ya da aylık alıyor ise aylık miktarının muhtaçlık sınırı olan 250 TL’nin altında olması, muhtaç olması yani kişi başına düşen geliri 250 TL’nin altında olmasıdır.  

Kendisine muhtaç dul maaşı bağlanan kadının daha sonra bir başkasıyla evlenmesi, sigortalı bir işte çalışmaya başlaması, muhtaçlığın sona ermesi, resmî evlilik bağı olmaksızın fiilen bir başkası ile birlikte yaşadığının tespit edilmesiyla bağlanan maaş kesilmektedir. 2022 sayılı Kanun kapsamında 65 yaş maaşı bağlanmış olan kadınlar, muhtaç dul kadın maaşı almak isterlerse üç ayda bir 600 TL olarak ödenen 65 yaş maaşı kesilecek ve kendilerine sadece iki ayda bir ödenen 500 TL dul maaşı bağlanacaktır.  


DULLUK MAAŞI

Muhtaç dul aylığı bağlanabilmesi için;

  • Sigortalı bir işte çalışmamak
  • Anne, baba veya eş üzerinden ölüm aylığı almamak veya alınan aylığın muhtaçlık sınırı altında olması
  • Ev, araba, arsa gibi üzerine kayıtlı mal olmaması
  • Nikahsız olarak veya imam nikahlı olarak başka biriyle yaşamamak

Emekli Sandığı’ndan dul ve yetim aylığı alanlara çeyiz yardımı

2008/Ekim ayı başından önce Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışan kamu görevlisi sigortalıların hak sahiplerine 24 ay yerine 12 aylık tutarında ödeme yapılmaktadır. Buna göre evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenmektedir.


SON YEDİ YIL KURALI VAR

Sigortalının birden fazla statüde prim ödemesi varsa Bağ-Kur engelli emekliliğinde son yedi yıl primlerin fazlasına bakılıyor. Son yedi yıl yani 2520 gün primlerin fazlası Bağ-Kur statüsünde ise kişi Bağ-Kur engelli emekliliği kapsamına giriyor. Son yedi yıl primlerin fazlası SSK statüsünde ise bu kişiler vergi indirim belgesi almak suretiyle SSK engelli emeklilik şartlarına tabi olarak emekli olabiliyor.

Ahmet Faruk - yeniakit.com.tr


Yazar : YAŞAR GÖNENÇ